Изтезанията през Средновековието сe считали за напълно законен начин да се изтръгне признание. Мъченията били доста популярен начин за наказание на виновните в дадено престъпление.
По това време не съществувало понятието „нехуманно отношение към лишените от свобода“, затова често се допускало, по законен начин, затворниците да бъдат подлагани на ужасяващи мъчения. През този период дори се считало, че доброволно направените самопризнания, нямат същата тежест като тези, при които е използвано мъчение.
Целта на изтезанията не била смърт на обвинения, а да се причини непоносима болка. Въпреки това, смъртните случаи съвсем не били рядкост.
Днес ви представяме 10 смразяващи кръвта начина за изтезания, използвани през Средновековието. Повечето от уредите определено са плод на болен ум, но няма как не да признаем, че в проектирането им е използвана голяма доза креативност.
Въпреки това някои от изтезанията са толкова шантави, че най-разпространения начин за раздаване на справедливост по онова време – гилотината, ще ви се стори като обикновена хуманна процедура.
1. Раздробител на колена
Популярно по време на Инквизицията, това устройство се състои от две дървени блокчета със зъбци. Раздробителят се поставял под или над коляното на човека.
Чрез големи винтове блоковете се пристягали толкова силно, че зъбците се впивали в плътта и дори чупели костта. След подобна „процедура“ колената на човека стават абсолютно безполезни. Броят на шиповете в блока варира между 3 и 20, в зависимост от вида на извършеното престъпление.
2. Менгеме за гърди
Това особено мерзко устройство е известно още като Железния паяк. Използвало се е главно върху жени, обвинени в прелюбодейство, ерес, богохулство или вещерство.
Често е използвано и по време на разпити. Устройството се състои от четири щипци, които се нагорещявали и след това захващали женските гърди с тях. Естествено, подобно изтезание, води до бавно и мъчително изгаряне на плътта. В случай, че жената оцелеела след подобно мъчение, тя оставала обезобразена за цял живот.
3. Клетка-гроб
Едно от най-страховитите изтезания през Средновековието. Обвиняемият бил поставян в клетката-гроб – напълно неподвижен, без вода и храна в продължение на дни.
Продължителността на времето, което прекарвал в нея, зависело от вида на престъплението, например богохулството се наказвало със смърт, така че времето за престой в клетката-гроб било неограничено. Жертвите често са излагани на публични места, където допълнително са подлагани на подигравки и унижения от страна на местните.
4. Изтезание с плъхове
Да, за извършване на мъчения били използвани и плъхове. Има много варианти, но в общи линии технологията е една и съща. При обездвижената жертва се пуска гладен плъх, който буквално разкъсва човека и прониква в тялото му, докато той е все още жив.
За да е сигурно, че изтезанието ще сработи, мъчителите често поставяли върху корема на обвинения метален контейнер, който нагрявали бавно. Заради горещината плъхът започвал да търси път за спасение, най-често през корема на жертвата. Проникването продължавало с часове, което причинявало ужасна и болезнена смърт.
5. Главотрошач
Тук всичко е очевидно. Устройството е направено така, че бавно да смаже черепа и лицевите кости на жертвата.
Дори мъчителят да не доведе делото си докрай и да не причини смърт, то тя е неизбежна, тъй като пораженията върху лицевата структура са непоправими.
6. Железен стол
Любимо устройство на инквизиторите. Жертвите били принуждавали да сядат върху стол, покрит с остри шипове. Проникването дълбоко в плътта на жертвата било неизбежно, тъй като те били пристягани с колани върху стола.
Понякога мъчението продължавало с дни, тъй като шиповете не засягали жизненоважни органи, а кръвозагубата била сравнително малка. Все пак смъртта била неизбежна. Това мъчение често било използвано и като психологически инструмент. Жертвите често правели самопризнания, наблюдавайки как изтезават други затворници.
7. Разкъсващо колело
Също известно като „Колелото на Екатерина“, това устройство е използвано, за да подложи затворниците на публично мъчение и екзекуция. Устройството обикновено се състои от колело със спици и стойка. Престъпниците били връзвани към колелото, така че крайниците им да стърчат между спиците.
След това започвал жесток побой, докато колелото се върти, а крайниците на жертвата не се изпочупят. Още по-ужасното е, че мъчението понякога продължавало с дни. Известен е случай от XIV в., при който жертвата живяла цели три дни завързана за колелото.
8. Крушата на мъчението
През Средновековието това отвратително устройство е използвано като инструмент за мъчение на жени, обвинени в предизвикване на аборт. „Крушата“ била използвана и за наказание на лъжци, клеветници и хомосексуалисти. Устройството се състои от четири метални венчелистчета, които бавно се разтварят, при завъртане на винт.
Така, инквизиторът можел да го разтваря, докато кожата на жертвата се разкъса. Устройството било вкарвано във влагалището на жените или в ануса на мъжете-хомосексуалисти, на лъжците и клеветниците – в устата. Мъчението рядко причинявало смърт, но често било използвано като „бонус“ към други изтезания.
9. Трион за изтезания
Без да изпадаме в детайли, ще споменем, че трионът бил използван за разполовяване тялото на жертвата.
Инквизиторите извършвали „процедурата“ по два начина – режели горкия човек или напречно, през средата на тялото, или по дължината на цялото тяло.
10. Люлката на Юда
Това италианско изобретение е известно още като „Столът Юда“. Наказанието се състои в това голата и завързана с въжета жертва да стои върху подпора с формата на пирамида.
Мъчителите отпускали бавно въжетата, докато тялото не се набие върху острия край на пирамидата. Понякога инквизиторите оказвали допълнителен натиск върху жертвата, за да бъде проникването по-дълбоко, а болката още по-непоносима. Този метод неизменно водел до мъчителна смърт вследствие на ужасяващите болки или на инфекция заради мръсния уред.
Юлиян Лазаров е журналист с дългогодишен опит в радио и телевизия. В професионалната му биография са БНР, Нова ТВ, Радио Energy, ТВ Европа и др. Обича спорта, музиката и стойностното кино.