Покрай трансферните прозорци във футбола, някои от които вече са отворени, често чуваме за баснословните суми, които големите футболисти получават за своите умения.
Когато става дума за пари, в професионалните спортни среди е практика да се говори не за стотици хиляди, а за десетки милиони, дори за милиарди.
Затова сме подготвили класация с 10-те най-големи спортни наградни фонда в света.
10. SuperBowl
NFL-Националната лига по американски футбол на САЩ – е спортната федерация с най-големи приходи в света, като за този сезон те възлизат на над $11 млрд. Финалът на сезона, познат като SuperBowl, е и най-голямото спортно събитие в САЩ, което традиционно се гледа от около 100 млн. американци.
Излъчването на SuperBowl е и с най-скъпото рекламно време с цена от около $10 млн. на минута. Въпреки тези впечатляващи цифри, финалът на сезона по американски футбол далеч не е спортното събитие с най-голям награден фонд.
Заедно с различните бонуси всеки играч, играещ за победителя от финалния сблъсък, получава около $200 000, докато загубилите взимат около $140 000 на играч.
Макар и немалка сума, тези награди изглеждат нищожни в сравнение с мултимилионните договори на звездите на NFL. Най-високоплатеният играч на лигата Арън Доналд получава по $22.5 млн. на година. Все пак има и играчи, чиито годишни възнаграждения възлизат на минималното позволено от $480 000. Общо наградният фонд на SuperBowl е около $11 млн.
9. Pegasus World Cup
Познат като “кралския спорт” надбягването с конне е състезание с дълбоки исторически корени. Макар да не е сигурно кога са се провели първите надбягвания за пари, още през 16 в. британският крал Хенри VIII въвежда регулации, за да подсигури правилното отглеждане на расови коне за надбягвания.
В началото на 19 в., под егидата на кралица Анна надбягването с коне се превръща в професионално поприще, а наддаването става норма в спорта. В днешни дни състезанието с най-голям награден “портфейл” е Световната купа на Дубай.
Очаквано, организираният в емирството турнир, е с най-големият награден фонд при конните състезания – $35 млн. От тях $7.5 млн. отиват за победителя в главното събитие.
8. US Open
Тенисът е сред най-популярните спортове в света и наградните фондове на големите турнири отразяват този факт. Миналата година четирите турнира от Големия шлем имаха комбинирано “портмоне” от $180 млн.
US Open раздаде общо $53 млн., French Open – $45 млн., Wimbledon-$45 млн., а $43 млн. беше наградният фонд за Australian Open.
7. FedExCup
Шампионатният турнир FedExCup, организиран от PGA Tour, не спада към графата на един от четирите “големи” турнира, но пък идва с най-големия награден фонд в голфа.
До миналата година общият награден фонд за FedExCup бе в размер на $35 млн., $10 млн. от които отиваха за победителя. От 2019 обаче фондът бе удвоен на $70 млн., като на победителя от сезона и следсезонния шампионат се полагат около $27 млн.
Освен тази внушителна сума добрите голф играчи получават завидни суми от спонсорски договори.
Това обяснява как бившият No.1 Тайгър Уудс в продължение на години оглавяваше класацията за най-добре платен спортист, като той бе вторият атлет след Майкъл Джордан добил състояние от над $1 млрд.
6. Световни серии
Световните серии са следсезонен турнир, част от бейзболната лига на САЩ, която пък се състои от две асоциации. По време на следсезонния турнир бейзболистите не получават заплата, но лигата изплаща т. нар. “следсезонни бонуси”.
Общият размер на тези бонуси се определя като част от продадените билети през сезона, като фондът се разпределя неравно измежду 10 отбора, като победителят взима 36%, а вторият – 24%. В последствие, играчите гласуват помежду си на кой какъв процент се пада от печалбата.
За миналите Световни серии, десетте тима си поделиха $88 млн., което бе и рекорд за турнира. Обикновено играч получава не повече от $500 000 и то, ако е играл редовно и качествено.
5. Six Nations Championship
През 1883 се провежда първият международен турнир по ръгби между отборите на Англия, Шотландия, Ирландия и Уелс. В последствие към тях се присъединяват Франция и Италия и в момента това събитие е познат като Шампионата на шестте нации.
Шампионатът се проведе през февруари и март т. г., а наградният фонд бе общо £100 млн. От тях 75% се разделят по равно между шестте отбора, 10% се разпределят според големината на отборите, а останалите 15% – според финалния резултат, като за победителя са отделени £5 млн.
4. Световни покер серии
Световните покер серии (WSOP) са най-голямото покер събитие в света, като миналата година общият награден фонд, раздаден по време на Сериите бе в размер на рекордните $266,889,193.
Тазгодишното издание на турнира, който чества петдесетгодишнина, се провежда в момента и ще приключи през юли, затова предстои да видим какъв ще е общият награден фонд за 2019.
Наскоро PokerStars също постави рекорд в индустрията, като за тазгодишното издание на ежегодния онлайн турнир SCOOP играчите се състезаваха за фонд в размер на над $100 млн., като за първи път онлайн турнир достига деветцифрена сума.
3. Бокс
Боксът е един от онези спортове, в които големите събития се случват рядко, но за сметка на това го правят с блясък. Редовно чуваме за мултимилионни мачове от сферата на бокса и ММА, но срещата между тези два бойни спорта безспорно постави рекорд.
Боксовият мач между Флойд Мейуедър и Конър Макгрегър бе едно от най-скъпите спортни събития в историята, като американският боксьор го очакваха гарантирани $100 млн., а Макгрегър със сигурност щеше да получи $30 млн.
В края на краищата, победителят Флойд прибра близо $300 млн. (заедно със спонсорските договори), а Конър около $100 млн. На всичкото отгоре, Мейуедър щеше да прибере подобна сума независимо дали спечели или загуби.
2. Формула 1
Позната като най-скъпият спорт, Формула 1 заема почетната втора позиция в класацията за най-големи спортни наградни фондове. Очаква се за този сезон отборите да си поделят над $1 млрд.
Интересното е, че тимът на Ферари продължава да получава лъвския дял от пая, въпреки продължаващата вече 11 години шампионатна “суша”. Това е така, заради схемата, по която се разпределя наградният фонд.
Основното разпределение е според позицията на отборите в настоящия и предишния сезони, но има и няколко бонус категории, като за една от тях – за “най-дълголетен” отбор – в момента неоспорван победител е Ферари. Тази година Скудерия най-вероятно ще вземе поне $205 млн.
1. Шампионска лига
Едва ли е неочаквано, че най-гледаният спорт в света носи на играчите си един най-големите наградни фондове. Затова също не е изненада, че едно от най-важните футболни събития оглавява класацията.
Тази година Шампионската лига постави рекорд, като наградният фонд на турнира бе в размер на €2 040 000 000 (да, 2.04 милиарда), като победителите от Ливърпул си спечелиха над €100 млн. За сравнение, наградният фонд на последното Световно първенство бе “едва” $400 млн.
Икономист по образование и журналист по призвание. Фен на мощните мотори и бързите коли. Работил е в някои от най-големите електронни медии у нас. Слуша рок и не крие, че сред любимите му банди са The Struts, Sonic Youth и Soundgarden.