Като млад специалист в областта на подбора на персонал, на мен ми се случва да водя доста интервюта. Ето 10-те най-често срещани грешки, който правят кандидатите.
1. Не идвате
Това е основното. Разбира се, че всеки има определен график и е нормално да се съобразява с него. Щом обаче сте поели ангажимент е наложително да го спазвате, ако по някаква причина не може да присъствате, поне се обадете предварително.
2. Преговаряте
Когато сте кандидатствали по тази обява, вие сте видели и условията в нея. Ако нещо по тях ни ви харесва, намерете си друго, което да ви удовлетворява. Не превръщайте интервюто в пазарлък.
3. Не говорите
Целта на интервюто е да ви опознаят. Ако всяка една дума трябва да ви се „вади с ченгел“, тогава то би се превърнало в мъчение и за двете страни. Отпуснете се и бъдете себе си.
4. Говорите много за лични неща
На обратния полюс е другата крайност. Говорите прекалено много за личния си живот. Не е необходимо да споделяте за котката, съседите си и любовния си живот.
5. Непрекъснато си ровите в телефона
Забравете за телефона си за малко, колкото и важно съобщение да имате да получите. Крайно неуважение е някой да ви говори за работа, а вие да разглеждате Facebookа си. Затова по време на интервюто затворете телефона си и го сложете на безшумен режим.
6. Прекъсвате и не изслушвате
Важно!!! Научете се да изслушвате. Може да получите важна информация относно самата позиция, компанията и това, за което сте кандидатствали. Добро впечатление прави, ако си записвате по съществените неща.
7. Държите се нападателно
Дошли сте на интервю. Няма нищо страшно. Няма да ви наранят и да ви излъжат. Не е нужно да се държите грубо и нападателно.
8. Изглеждате прекалено напрегнати или отегчени
Старайте се, колкото и да ви е трудно, да се контролирате. Не е нужно да се тресете на стола или да чупите ръце. Обратната крайност също не е препоръчителна – да гледате разсеяно през прозореца или да заспивате.
9. Не знаете нищо за компанията
Научете поне нещо за мястото, на което сте кандидатствали, и работата, която ви интересува. Хубаво е да проучите дейността на компания и основните задължения на вашата позиция. Просто, за да сте подготвени.
10. Бързате да си ходите
Важно, не бягайте, когато срещата приключи, като изплашена газела. Интервюто е половината от работата. Бъдете търпели и приключете с усмивка. Ще се изненадате какъв ефект има.
Гергана Георгиева е едновременно историк и специалист човешки ресурси. Обича да намира неща, които я вдъхновяват. Писането за нея е начин на живот, а девизът ѝ: „По добре да пробваш, отколкото да не пробваш. Няма излишно знание!“.