Преди години страната ни се славеше като една от държавите с най-добро образование. За съжаление, днес истина е доста далече от това твърдение, а каква е причината можем само да гадаем…
Факт е обаче, че страните, които харчат най-много за образование, са и най-образованите нации в света. Това поне сочат данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитирани от Wall Street Journal.
Организацията класира страните, които имат най-много висшисти на глава от населението и състави списък с 10-те най-образовани нации в света.
10. Ирландия
Процент на хората с висше образование – 37%
От 2000 до 2010 г. процентът на хората с висше образование в страната почти се е удвоил, покачвайки се до годишно равнище от 7,3%. Ръстът се смята за рекорден – той е по-бърз от която и да е друга държава в света.
9. Австралия
Процент на хората с висше образование – 38%
Австралия е предпочитана дестинация за много международни студенти, затова не е изненада и фактът, че чужденците съставят 21,1% от всички студенти, изучаващи висше образование в страната през 2010 г. Този дял е по-голям отколкото във всяка друга държава, освен в Люксембург. Да си намерят работа в тази страна не е много трудно, особено за тези с бакалавърска диплома. Безработицата сред висшистите през 2010 г. е била 2,8% (общата за страната – 5.2%).
8. Финландия
Процент на хората с висше образование – 38%
През 2009 г. държавата е похарчила 6,4% от своя БВП за образование. Между 2000 и 2010 г. броят на завършилите средно образование са е увеличил с 2%, а този на хората с висше- с повече от 6%. В резултат, Финландия пада от 4-ото на 8-ото място сред най-образованите държави в света.
7. Великобритания
Процент на хората с висше образование – 38%
В годините между 2000 и 2010 г. хората с висше образование са се покачили с 12%. Университетите във Великобритания са сред най-популярните за студентите от останалите държави, като международните студенти са 16% от всички.
6. Южна Корея
Процент на хората с висше образование – 40%
Между 2000 и 2010 г. процентът на завършилите висше образование в Южна Корея е нараснал от 24 до 40%. Освен че са добре образовани, много от корейците инвестират значителни суми в собственото си обучението и това на децата си. Въпреки големите инвестиции, които се правят тук, образованието не оказва значителен ефект върху търсенето на работа в страната.
5. Нова Зеландия
Процент на хората с висше образование – 41%
Заедно с увеличението на броя на населението през 2000 и 2010 г., в страната се е увеличил и процентът на тези, които имат бакалавърска степен. Броят на тези с диплома от колеж се е покачил от 29% до 41% в този период. Освен това страната става любима дестинация за международните студенти. Трябва да се отбележи и големият брой на студентите, които избират да се занимават с науки – цели 16% от всички младежи.
4. САЩ
Процент на хората с висше образование – 42%
Въпреки че Щатите са една от малкото нации с повече от 40% висшисти от населението, образователната система там има сериозни проблеми. Процентът на висшистите през 2010 г. е бил 77%, което е под средното за Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) от 84%. САЩ е една от държавите, които дава най-много за образованието на жителите си.
3. Япония
Процент на хората с висше образование – 45%
През 2009 г. Япония е похарчила 1,6% от своя БВП за университетско образование и само 5,2% от своя БВП за средно. Въпреки сравнително малкото похарчени средства, 96% от японците имат средно образование.
2. Израел
Процент на хората с висше образование- 46%
Израел се присъедини в ОИСР през 2010 г. През същата година хората със средно образование в страната са били 92%, което е доста над средното за ОИСР ниво от 84%. 46 на сто от израелците имат висше образование. Израел харчи 7,2% от нейния БВП за образование през 2009 г., по този показател страната се нарежда на шесто място в света.
1. Канада
Процент на хората с висше образование – 51%
Канада е единствената държава, в която повече от половината от населението в активна възраст е с висше образование през 2010 г. Тя успява да стане лидер в световното образование, без да е първа по инвестирани средства в тази сфера. Единственото, в което не се представя добре в сравнение с останалите първенци в класацията е привличането на международни студенти. Те са 6.6% от всички записали висше образование.
„10-те най“ събира най-забавните, любопитни, скандални и дори шокиращи истории – от музика и кино, през храни и места, които си струва да се посетят. „10-те най“ е хора и животни, цифри и литературни герои, догадки и научни открития.