В дните около Коледа и Нова година целият свят е украсен с елхи, окичен с празнични лампички и с подаръци под вечнозеленото дърво. Всяка държава обаче има и своите малко по-специфични традиции по време на празниците в края на месец декември. Традиции, които често звучат доста нетипично за останалите нации.
Днес ще ти разкажем са някои от тях. Представяме ти 10 странни коледно-новогодишни традиции по света.
1. Чехия
В Чехия в коледната нощ се отдава особено внимание на младите, неомъжени дами в рода. Чешката традиция повелява всяка една от тях да събуе обувката си и да я хвърли към входната врата, докато е с гръб към нея. Ако обувката се удари във вратата с предната си част, дамата притежател ще се омъжи през новата година.
Ако обаче задната част на обувката удари вратата, девойката ще остане неомъжена и тази година. Не знаем защо според чехите празникът Коледа е така тясно обвързан с брака, нито какво общо имат обувките с това, но едно е сигурно – тропането по вратите е задължително, затова – не се стряскай.
2. Италия
Свикнали сме да асоциираме образа на вещицата с нещо лошо, нещо неприятно. Но в Италия това не винаги е така, особено по Коледа! Оказва се, че на „Ботуша“ има поверие – пръв помощник на Дядо Коледа в коледната нощ е вещица на име Ла Бефана. Тя е от добрите митични същества и раздава подаръците рамо до рамо с белобрадия старец.
Легендата разказва още, че Ла Бефана е трябвало заедно с тримата мъдреци да иде и да види Христос, когато се е родил. Но не могла да се присъедини към тях, тъй като била твърде заета. Е, затова пък всяка година е неотлъчно до Дядо Коледа и се грижи старателно нито едно дете да не остане без подарък.
3. Португалия
Откриваме една доста голяма прилика между българската и португалската традиция, която се спазва по декемврийските празници. С тази малка разлика, че при нас на Бъдни вечер храната от масата не се отсервира, защото се вярва, че починалите близки също се присъединяват към празника. А в Португалия навръх Коледа се поставят прибори и столове край празничната маса за всички важни членове на семейството, които вече не са сред живите.
Без значение на кой точно ден се прави това, важното е, че се отдава почит към загубените вече роднини. Защото е важно да помним и обичаме рода си – само така ще го запазим силен и здрав!
4. Гватемала
Едни от най-разпространените обичай по посрещането на Новата година, са свързани с наличието на късмет. В Гватемала смятат, че идната година ще е късметлийска, ако изгориш лошите неща от старата и не им позволиш да преминат в новата.
За целта всяко семейство обстойно почиства своя дом – така те премахват Дявола от него. Трупат всичките събрани отпадъци и ритуално ги запалват, като на върха на тази купчина поставят декоративна фигурка на Луцифер. Не знаем дали това действително помага за премахване на лошите сили и енергии от семейното огнище, но сме сигурни, че ритуалът е доста атрактивен за наблюдаване на живо.
5. Австрия
Признаваме, че тази австрийска традиция леко ни озадачи… да не кажем изплаши. 😀 Тук не Дядо Коледа раздава подаръци на 25 декември, а Свети Никълъс. Добре, това го приемаме. Но той имал свой зъл брат близнак – Крампус. Той наказвал непослушните деца. За да докажат тази версия, във вечерта преди Коледа мъже, носещи страшни костюми, обикалят из населените места.
В ръцете си имат вериги, с които да могат да хващат непослушните деца и да ги приберат в огромните кошове на гърба си. Добре че в Австрия това се случва само по Коледа. Ако беше целогодишно, щяхме да си помислим, че Крампус всъщност е Торбалан под прикритие.
6. Норвегия
Ако случайно отбелязваш Бъдни вечер и Коледа в Норвегия, със сигурност ще ти направи впечатление едно нещо, вървейки по улиците – няма да видиш нито една метла. Нито в двор, нито подпряна до някоя входна врата. Просто в Норвегия съществува поверие, че на Бъдни вечер всички зли духове и вещици слизат на Земята. А както знаем, вещиците летят на метли. Сега не ти изглежда толкова нелогично действие скриването им, нали?
7. Венецуела
Коледа е християнски празник, тясно обвързан с църквата. Във Венецуела също спазват християнските традиции и в седмицата преди Рождество ходят всеки ден на църква. Какво е толкова различното? Начинът им на придвижване! Прието е до религиозните храмове да се стига посредством… кънки. Точно така! Всички разполагат с чифт ролкови кънки и за да се осигури безопасното придвижване, дори се затварят много от оживените пътища и булеварди.
8. Япония
В Япония белобрадият старец се нарича „Санта Курошу“. Там съществува поверие, че той има очи дори на врата си. Така няма начин да не успее да види нито едно непослушно дете. Затова всички малчугани да внимават и да се оглеждат! А макар Коледа да не е официален празник в Япония, все пак го отбелязват… По-специалното е, че е прието на трапезата да има задължително ягодова торта. Не знаем защо точно такава, но сме сигурни, че всички подобаващо се наслаждават на вкуса ѝ.
9. Украйна
Попаднеш ли на място, в което елхите са умишлено украсени с паяци и паяжини – в Украйна си, можеш да си сигурен! Това е традиция, изградена върху легенда. Тя разказва, че някога домакиня не е имала пари, за да украси къщата си за празниците. В нощта преди Коледа се помолила за чудо и на сутринта то било факт! Паяк бил изплел сребристи паяжинки по цялата елха и тя изглеждала като окичена с гирлянди.
10. Индия
В Индия християнството не е най-разпространената религия, но Коледа също бива отбелязван като празник. На Бъдни вечер в християнските храмове се прави празнична литургия. И също се спазва традицията да се подаряват подаръци. Те обаче се поставят не под елха, а под празнично украсено бананово или мангово дръвче. Там явно важи изразът „който, с каквото разполага“. 😀
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.