Предизборната компания за предстоящия вот на 5 октомври стартира точно месец преди деня на изборите. Официално от миналия петък (5 септември) до деня за размисъл всички политически формации ще имат право да агитират гласоподавателите. 18 партии, 7 коалиции и 5 независими кандидати ще се борят за доверието на избирателите. Обещания за позитивна кампания се чуха от водещите политически сили. Партиите обещаха да спазят добрия тон и да се фокусират върху проблемите на избирателите. Социолози обаче прогнозират тежка предизборна битка. Централната избирателна комисия (ЦИК) пък се готви за завишен интерес към изборите от страна на българските имигранти.
Още преди началото на предизборната кампания Протестна мрежа разпространи чрез медиите обръщение към политическите сили, които ще се състезават за новия парламент. „Протестна мрежа призовава всички български граждани да подкрепят усилията за превръщане на България в нормална държава, която да служи на своите граждани, а не на мафията. Протестна мрежа ще обедини усилия с всички отделни граждани, неправителствени организации или политически партии, които застават на страната на хората и срещу #КОЙ. Време е да покажем, че сме много и това да върне енергията и вярата на българите. Ще направим всичко по силите си, за да се свържем с всеки, които иска да противостои на модела #КОЙ и да присъединим усилията му към мрежата на непримиримите.“
В този ред на мисли протестиращите от площадите в последната година изготвиха и списък с 10 стъпки за демонтиране на модела #КОЙ.
1. Отворени договори
Публикуване на всеки договор за изразходване на публични средства и управление и разпореждане с държавна и общинска собственост – създаване на специален сайт, който дава възможност на всеки гражданин да види как неговата община и централната власт изразходват публичните пари, публикуване на договорите, включително на дружества с над 50% държавно и/или общинско участие.
2. Отворени данни
Всички данни за дейността на институциите и информацията в публични регистри, се публикуват във формат и вид, даващ възможност за обработка, сравнимост и свързване на информацията, така че всеки заинтересован да може да изгради информирана позиция за резултатите от управлението.
3. Електронно гласуване и е-управление
Електронно гласуване по интернет, осигуряване на безплатен електронен подпис на всеки гражданин за взаимодействие с институциите, електронни услуги.
4. Прозрачни назначения
При избор от Народното събрание на членове на колективни органи – партиите обявят публично критериите, по които подбират и излъчват своите кандидати за тези позиции; всеки член на държавен регулаторен, контролен и антимонополен орган при деклариране пред Сметната палата на отношенията с кредитни и финансови институции – посочва освен размера и условията , при които са взети кредити и направени депозити, същото се отнася и за депутатите и останалите лица, задължени по закон да декларират имуществото си.
5. Независима съдебна система
Магистратите избират пряко своите представители във Висшия съдебен съвет.
6. Решаваме как избираме
Провеждане на референдум за вида на избирателната система – мажоритарна, смесена, пропорционална; облекчаване на условията за провеждане на референдум по инициатива на гражданите – намаляване на броя подписите и удължаване на срока за събирането им; създаване на МИР чужбина.
7. Свободни медии
Приемане на законодателство за ограничаване на концентрацията в собствеността и разпространението на медии и гарантиращо разкриването на крайните собственици на медии.
8. Прозрачно партийно финансиране
Размерът на субсидията на партиите се намалява наполовина и се изразходва по определени критерии и условия, всеки разход над 1000 лева се посочва конкретно в отчета пред Сметната палата.
9. Прозрачно законодателство
Нито един закон не може да бъде внесен и приет без предварителна оценка на въздействието и обществено обсъждане.
10. Блокиране на ДС
Хора, свързани с Държавна сигурност, не получават номинации и назначения в държавни структури – лустрация, която може да се проведе, ако управляващите поемат ангажимент да спазват този принцип.
„10-те най“ събира най-забавните, любопитни, скандални и дори шокиращи истории – от музика и кино, през храни и места, които си струва да се посетят. „10-те най“ е хора и животни, цифри и литературни герои, догадки и научни открития.