Повечето от нас обичаме истории за магии, приказни светове и създания с нечовешки способности. Свят, изпълнен с тях би бил по-вълнуващ, обгърнат в мистерия и трепет от евентуална неочаквана среща с такова същество.
Представете си, че се разхождате в гората и срещнете самодива или лесник. Или пък прибирайки се от дискотека да се натъкнете на караконджул? Това са неща, които днес ни изглеждат невъзможни, но са били съвсем реални за нашите прадеди. Така те са оправдавали страховете си и дори са изпълнявали ритуали, за да се предпазят от злините, които според тях духовете са им причинявали.
Днес ще ви представим 10 славянски митологични същества, за които вероятно не знаем много днес, но някога са присъствали доста активно в живота на хората.
1. Брегини
Брегините са женски духове, обитаващи бреговете на реки и езера. В началото славяните смятали, че те са добри, бдели над родилките и пазели новородените от зли сили. По-късно обаче те коренно променили представите си за тях и брегините били лишени от всякакви положителни черти. Превърнали се в двойка жени – млада девойка и старица, които имали торс на жена и крака, опашка и криле на граблива птица. Смятало се е, че отвличат деца.
2. Блатници
Блатниците са зли духове, които обитават блатата. Те трупали богатства и скъпоценности на дъното на блатото си и зорко ги пазели от натрапници. Имат човешки облик, с дълги ръце, покрито със сиви косми тяло и дълга извита опашка. Примамвали са хората и ги завличали на дъното на блатото си, където ги давели. Смятало се е, че те могат да променят облика си и да приемат различни човешки форми, както и че са способни да издават всякакви звуци, с които да стряскат или да привличат околните.
3. Водници
Водникът е повелителят на реки, езера и потоци. Смятало се е, че той живее на дъното на тези водоеми в голям дворец заедно със семейството си – децата му и жена му, водна дева. Не е бил благоразположен към хората и ако някой се е къпел във водите му след залез слънце, водникът го давел. На много места са принасяни в жертва различни животни, с цел да умилостивят водника.
4. Караконджули
Караконджулите са нощни зли духове, които обитават пещери, запустели воденици и места, обрасли с бръшлян, а понякога е можело да се заселят и в мазето или на тавана на някоя къща. Изглеждали като много космати мъже, с големи рога, дълга опашка, едно око и един крак. Убивали хората като ги хвърляли от високи скали, давели ги в дълбоки вирове или ги разкъсвали между воденичните колела.
Те живеели в дните между Бъдни вечер и Йордановден, затова и през този период хората не излизали навън след залез слънце. За да се предпазят от караконджулите, хората рисували големи катранени кръстове по вратите и оградите си, закривали вратите, прозорците и отворите на комините си с тръни от глог, пришивали чесън в дрехите си.
5. Кикимора
Кикимората е домашен женски дух, който според вярванията едновременно може да пакости, но и да помага на хората. Смятало се е, че това е духът на най-старата стопанка на къщата, тази, която е основателка на рода. Тя оставала в къщата и след смъртта си, за да бди над наследниците си. Ако домакинята е работлива и подредена, Кикимората също ѝ помагала, но ако е мързелива и нехайна, Кикимората правела така, че и малкото свършена работа да не бъде забелязвана.
6. Леник
Лесникът е повелител на гората. Благоразположен е към хората, ако те не вредят на гората и на нейните обитатели. Най-често той се е явявал като старец с гъста зелена брада, но някои хора са вярвали, че той се е превръщал в сова, кацнала върху сухи паднали дървета.
7. Полудница
Полудницата е женски зъл дух, който се явявал на хората под формата на красива девойка облечена в бяла ленена риза. Полудницата бродела в часовете по обяд, които някога били смятани за толкова опасни, колкото и часовете след полунощ.
8. Полунощница
Полунощницата е посестрима на Полудницата. Също като нея тя е зъл женски дух, който броди от полунощ до зори. Явява се като старица с дълга бяла роба. Смятало се е, че тя напада хора, които се отклоняват от пътя, затова и древните славяни избягвали да излизат вечер.
9. Самодиви
Самодивите са неземно красиви вечно млади жени, с тънка снага, дълги коси, чародеен поглед, с който омагьосват, дори могат да убият. Те обитават високите места в планините, където човешки крак трудно е можел да стъпи. Събират се всяка вечер на едно и също място (хорище) и танцуват хоро до сутринта.
Покровителки са на елени и други горски същества и ако някой навреди на животното им, те му изпращат смъртоносна болест. Самодивите много обичат музиката и затова често отвличат овчари, които да им свирят. Понякога се случвало някой мъж да се влюби в самодива и да открадне булото ѝ, тогава тя му пристава и двамата могат да имат и деца.
Но самодивата не е грижовна стопанка и добра майка, тя цени единствено свободата си и щом намери булото си, изоставя всичко. Нерядко и самодива сама може да реши да се омъжи, но тогава тя напълно обсебва мъжа си и го подлудява с прищевките си.
10. Явина
Явината е зъл дух, сходен на вампира. Появява се от кръвта на убит човек, четиридесет дни след смъртта му и броди по земята толкова време, колкото му е оставало да живее при нормални обстоятелства. Смятало се е, че Явината можела да крещи имената на близки и роднини или на убийците си и ако някой отговори тя го убива на място или му нарича скорошна смърт. Можело е да се предпазят от нея с огън и вода.
Дали тези същества са бродили наистина по земята и дали все още са сред нас, едва ли някога ще разберем.
Икономист по образование, но не и по душа. Истинската ѝ страст са музиката, киното и книгите. Обича историите за необясними неща и свръхестествени същества, легенди и митове. Увлича се по фентъзи романите и дори е автор на такъв – „Осмата част на силата – Наказанието Самодива“.