Една година, 365 дни – всеки ден се случват толкова много неща. Някои локални, други на световно ниво. Някои с кратки, а други с дълготрайни последици. Прав ще си, ако кажеш, че не можеш да изброиш всички значими събития, дори и само в рамките на една година. Но все пак, ако ей сега те питаме, какво ще ни кажеш? Замѝсли ли се? Е, тук сме ние на ход! Ще ти припомним 5 световни и 5 родни събития, които ярко белязаха 2023 г. според нас. А дали си съгласен с нашето твърдение, оставяме на теб да прецениш.
1. Изкуственият интелект – все по-реална част от ежедневието ни
AI бележи все по-сериозно развитие и по-обширно приложение в заобикалящата ни среда. Чат-ботовете стават все по-силно използвани от големите компании, а хората започват все повече да се страхуват, че ще бъдат заменени. Част от персонала на една от водещите софтуерни компании вече замени част от обслужващия си персонал с изкуствен интелект. Дали обаче тази замяна ще се случи в пълния си вид и кога ще видим изцяло заменен отдел от AI – само бъдещето ще покаже.
2. Войната се завърна
Като че ли да оправдаят твърденията, че следващите войни ще се водят не с оръжие, а чрез изкуствения интелект, в близки нам държави започнаха военни действия именно с огнестрелни машини. Неразбирателствата между Русия и Украйна през февруари влязоха във втората си година на явен сблъсък и няма сигнали, които да вещаят края на тази вражда. Подобна е ситуацията и в по-скоро възобновилите се военни действия между „Хамас“ и Израел. Резултатът от всяка война е десетки ранени и убити, а това не е никак адекватно на времето, в което живеем. Вярваме, че мирът е постижим, но с преговори и дипломация, а не с воюване и смърт на невинни хора.
3. Индия? Не! Вече е Бхарат
На 18 септември официално Индия промени името си на Бхарат след провеждането на специално свикана парламентарна сесия. Първият път, в който бе използвано новото име, бе по време на домакинството на страната на срещата на Г-20. Целта на смяната на името е завръщане към корените им, твърди министър-председателят Нарендра Моди. Искат държавата им да носи име, произлизащо от техният език – хинди, а не наименование, дадено им от преселници там – англичаните (подобно нещо по-рано направи и Турция). Още преди да приеме новото си „старо“ име, през април 2023 година Индия стана страната с най-голям брой население – 1 млрд. и 430 млн. души, с което измести досегашния лидер в тази класация – Китай.
4. Да живее кралят!
Докато едни сменят името на държавата си, други сменят монарха си. Това наистина е събитие, което малцина имат възможността да кажат, че са съпреживели и видели. Все пак Кралица Елизабет II ръководи Великобритания цели 70 години! На 06 май 2023 г. нейният наследник – синът ѝ Чарлз III, официално бе коронован за крал на Обединеното кралство. Да, церемонията не бе от най-пищните и дълги в историята (все пак до няколко дни преди това целият свят бе потънал в скръб за Кралицата), но бе издържана и съобразена с всички важни особености, свързани с извършването на този паметен ритуал. Да живее новият крал на Обединеното кралство!
5. Не просто „топло“, а направо „жега“!
2023 г. беше посочена от ООН за най-горещата в историята на света, откакто се правят подобни температурни измервания. Този рекорд е стряскащ! И трябва да се обърне сериозно внимание на причините, които водят до толкова осезаемото повишаване на температурите, дори в рамките на период от една година. Необичайните събития, като огромните пожари (в Хавай, Гърция); опустошителните наводнения (в Гърция и по българското Черноморие дори); все по-бързото топене на ледовете – всички те са следствие от Глобалното затопляне.
А то от своя страна се засилва поради свръх добива на газ, нефт и въглища. Дано скоро се вземат бързи и адекватни мерки за справяне с този проблем, иначе рискуваме да се поставим в ситуация, сякаш сме в микровълнова печка и някой е завъртял копчето на макс. Виждал си как се топи пластмасата в такива ситуации, нали? След време ние може да сме на нейно място, ако не променим начина си на живот и отношението си спрямо природата.
6. Пилон все ни свързва, пилон ни дели…
Българското общество, подобно на поета си Ботев, по природа е устроено „силно да люби и мрази“. И тази крайност в настроенията си изразява почти във всеки въпрос. Винаги има протест и контрапротест. Хора с позиция и такива, които да са тяхна опозиция. Същата ситуация предизвика и делото по изграждането на 111-метровия пилон в средата на Роженските поляни, на чийто връх се вее българският трибагреник. Дело, имащо за цел да обедини народа около патриотичното; около честването на 120-те години от Илинденско-Преображенското въстание и 111-те години свободни Родопи. Но не – и то предизвика полярни мнения. Независимо от това важното е, че се вдигна достатъчно шум около този модерен прочит на монумент, привлече вниманието и определено даде теми я за размисъл, я за коментар.
7. SMS от президента?
Не може да не успееш да си спомниш онази вечер, когато телефоните на всички у дома едновременно започнаха да вибрират, мигат и издават пронизващ звук. А когато взе своя мобилен апарат, видя, че имаш „сигнал от президента“. Сети се, нали? А и как няма! Това не се случва всеки ден! И тъкмо да си помислиш, че семейно ви призовават за някаква свръх мисия… се оказва, че някой е допуснал техническа грешка и е накарал цял един народ да се изправи на нокти. Без явна причина. Да, в съобщението, пуснато от предупредителната система за извънредни ситуации и бедствия, разработвана от МВР и Министерството на електронното управление, беше посочено, че това е „test”, но кой ти гледа подробностите и детайлите в такава стресова ситуация. При все че първото изписано изречение е „Внимание! Опасност!“. Определено беше запомняща се случка!
8. Северното сияние…. В България?
Всички сме виждали как изглежда прочутото Северно сияние на снимка. Знаем и че то мени цветовете си. Но може ли да бъде обагрено в червено? А да е над България? Каква е тази аномалия? Какво се обърка в природата и световния ред? Да вярваме ли на това, което виждат очите ни, или то е дело на Изкуствения интелект?! Всички си задавахме тези въпроси, когато над страната ни се извиси огромната светеща червена маса и не знаехме как да я разтълкуваме. До елиминирането на появилата се паника се стигна благодарение на бързото експертно мнение на учените от БАН, които го изразиха публично. „Това е резултат от изригване на Слънцето, което може да се види в изключително редки случаи над нашата страна“. Явно този беше такъв. Затова и остава паметен за 2023 г. за нас.
9. Умни и красиви
Неоспорим е фактът, че българските жени са сред най-красивите в света. Но че са и сред най-умните (или поне в Европа), доказаха момичета от националния ни отбор по шахмат. Те накараха цяла България да се гордее с тях! Направиха нещо, непостигнато досега от българските шахматистки – станаха шампионки на първенството на Стария континент. Разгромиха топ отбора на Азербайджан, а в цялостното си представяне нямаха нито една загуба! Това е то работа с размах! Тези дами дадоха истински повод за щастие и радост от постигнатия успех, който, разбира се, е резултат на усърден труд. Но както знаем, той винаги се отплаща! И колкото по-късно, толкова по-сладко…
10. Да грабнеш литературния „Оскар“
Навръх 24 майq най-светлия български празник, показващ, че „и ний сме дали нещо на света“, а именно – третата най-използвана азбука на планетата, Георги Господинов беше официално награден с „Букър“ за неговия роман „Времеубежище“. Такова голямо признание, такава оказана чест и то в най-литературния ден за всеки българин – няма как да е случайно, нали? А за да стигне до тази номинация, книгата му бе призната и на други чуждестранни форуми. През 2021 г. взе приза за „Български роман на годината“ на фонд „13 века България“, а на европейско ниво – “Premia Strega Europea 2021”. Уникален повод за гордост! Страхотен връх в кариерата! Чудесно признание за българската литература!
„Върви към мощната Просвета!
В световните борби върви,
От длъжност неизменно воден –
И Бог ще те благослови!“
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.