Замислял ли си се какво ново ни е подготвила 2024 година? Кои са събитията, които ще я отличат от предишната? За да не пропуснеш нещо, точно за теб сме подбрали 10 измежду най-чаканите и бележити случки и ситуации, пред които ще ни постави 2024 година и ще ни накарат да я запомним завинаги.
Е, някои от тях може да са такива, които се случват на определен цикъл, други силно да наподобяват вече преминали събития, но трети – определено ще са новаторски. За да разбереш за какво точно говорим, прочети целия материал! 😉
1. Британската лира с нов лик
Загубата на Елизабет II през 2022 година безспорно беше едно от значимите събития не само на годината, но и в последния век. Има британци, чийто живот е минал изцяло под „ръководството“ на Кралицата. Сега обаче настъпи нов период – този на управлението на крал Чарлз III. Това предизвиква още една промяна – смяна на банкнотите и по-скоро промяна в лика, изобразен на тях. Успокоителното е, че тези, които са с портрета на Кралицата, ще останат в обращение. Просто ще бъдат пуснати и банкноти от 5, 10, 20 и 50 британски лири, които ще са с образа на Краля. Те ще бъдат пуснати към средата на 2024 година и малко по малко ще изместят изцяло банкнотите с лика на Кралицата.
2. Олимпийските игри
Най-чаканото събитие за всеки спортист – Олимпийските игри, тази година се провежда в Париж. Близо 10 500 спортисти ще влязат в пряко съперничество за спечелването на поне един от 329-те медала от този най-голям и уважаван форум. Надпреварата за тях ще се проведе в 32 спорта, някои от които в няколко дисциплини. Интересното е, че към олимпийските спортове през 2024 година за първи път ще бъдат добавени брейк танците. Скалното катерене, карането на скейтборд и сърф остават измежду тях. За огромно съжаление на всички българи каратето отпадна от олимпийските спортове обаче и Ивет Горанова остава единствената засега олимпийска шампионка в този спорт. Затова пък надеждите на България са в художествените гимнастички и щангите. А какво ще се случи, ще разберем между 26 юли и 11 август.
3. „Нотр Дам“ отново отваря врати за посетители
Предполагаме, че именно заради Олимпиадата в Париж, французите усилено правиха каквото могат, за да приключат ремонтните дейности по фасадата на Нотр Дам (пострадала при пожара от 2019 година). Уви, за дата на повторното отваряне на „Нотр Дам“ беше обявен 8 декември 2024 г. Катедралата е разположена на едно от централните места в Париж, има изключително голямо архитектурно и историческо значение и възобновяването на истинския ѝ облик е от особена важност за парижани. А още повече, че цял свят ще е насочил погледа си към френската столица почти 2 месеца и няма как да остане незабелязано състоянието на Нотр Дам.
4. Роботи хуманоиди в действие
2024 година обещава да ни покаже как замяната на хората с роботи ще започне да се превръща в масова практика за работодателите. Няколко водещи производители са дали заявка, че усилено ще произвеждат хуманоидни роботи, които да могат да бъдат ползвани както в производствените отдели, така и като лични асистенти (подобно на роботите „Optimus“ на Tesla, както и „Figure 01“ на Figure). Това не е всичко! Канадската фирма Sanctuary. AI. Phoenix работи по още по-амбициозен проект – робот с интегриран ChatGTP. Това ще му даде възможност да извършва над 100 различни задания. Не по-малко интересно предложение имат и китайците от „Fourier Intelligence“. Техните роботи могат да вдигат до 50 кг като товар и да се движат с 5 км/ч. Изключително полезен би бил за образователни цели, на обществени места, дори при грижите за възрастен член на семейството, например. Все интригуващи идеи и прототипи, но колко от тях ще бъдат наистина приложени в практиката – трябва разберем още през тази година.
5. Иновативно „умно“ облекло
Определено 2024 година ще ни покаже колко са се развили технологиите и как все по-голяма част от ежедневието ни ще бъде движена с тяхно участие. Ето например това „умно облекло“, което Humane представиха на широката публика. Това е малко пластмасово устройство, което човек закача за част от облеклото си, посредством магнит. Чрез това AI Pin-че човек винаги би бил с усещането, че има компания. Може да зададе всякакъв въпрос, който го вълнува на глас, а отговорът би получил от “умното облекло“ (при желание дори чрез прожектиране на дланта на собственика му), вместо да трябва да пишеш въпроса си в най-популярната търсачка в интернет. Колко по-бързо ще се случва всичко. Планирано е устройството да е с цена приблизително 700 долара. А колко добре ще се интегрира в ежедневието ни – 2024-та ще ни покаже.
6. Авио такси?
Всеки от нас е попадал в ужасяващия трафик на големия град. И точно в такива моменти си мислиш как досега не е измислено решение на този проблем. Германците от Volocopret дават своето иновативно предложение за справяне с трафика – въздушни таксита. Да! Идеята им е въздушният транспорт да стане по-използваем на кратки разстояния, а не както досега – само между отделни градове. Планирано е именно на летните олимпийски игри в Париж да бъдат пуснати първите въздушни таксита и да се анализират резултатите след това. Едно подобно въздушно съоръжение – VoloCity, е с капацитет за двама души (пилот и пътник), може да лети на височина около 500 метра и да измине до 35 км с едно зареждане. Идеята е подобен транспорт да се предлага в големи градове освен френската столица, а още Рим, Сингапур и из Саудитска Арабия.
7. Ед Шийран в България
Изпълнителят, за чийто концерт системата за продажба на билети се „счупи“ няколко пъти и въпреки многохилядната виртуална опашка, феновете не изгубиха търпение и вълнение и изкупиха билетите за по-малко от ден. А предвид и факта, че не много от актуалните големи световни звезди правят подобен жест към българската публика, предлагайки ѝ концерт в страната им, а не в съседна държава, огромният интерес бе напълно оправдан. Затова с нетърпение очакваме датата 31 август, за да видим препълнения с екзалтирана публика национален стадион „Васил Левски“. Стискаме палци да си успял да си вземеш билет, за да не пропуснеш едно от топ събитията на 2024-та в България.
8. Банско и Световната купа по ски алпийски дисциплини
Така плавно преливаме от събития, касаещи целия свят до такива, които са световни, но ще се случват в България. Като например домакинството за втора година на Банско за кръг от Световната купа по ски алпийски дисциплини. През 2024 година, на 10 и 11 февруари, в зимния ни курорт ще се проведат слалом и гигантски слалом за мъже. Явно организаторите са се справили доста добре през 2012 г., когато бе първото домакинство на банскалии за кръг от ФИСС.
9. Гунди – легендата оживява на голям екран!
Всички младежи знаят най-големите ни звезди във футбола като Стоичков, Бербатов, Петров. Но знаят ли име на някой от техните български идоли? Вероятно малцина ще кажат името на Гунди. А той е бил сред големите вдъхновители за сегашните успели български футболисти! Именно такава е каузата на продуцентите Иван Христов и Андрей Арнаудов да направят филма „Гунди – легенда за любовта“. Това ще е филм не само за футболиста, но и за човека Гунди. Лентата е създадена под режисурата на Димитър Димитров и сценария на Емил Бонев, а главната роля е поверена на актьора Павел Иванов, когото вече сме гледали в сериала „Татковци“. Като негова екранна съпруга ще се изявява Александра Свиленова. Предизвикахме ли вече интереса ти? Можеш да гледаш филма по кината през 2024 година.
10. Тройна годишнина за Двореца в Балчик
Ако още нямаш идея къде да бъде лятната ти почивка тази година, предлагаме ти да е някъде около Балчик. Защо ли? Защото през 2024 година Дворецът в Балчик има не двоен, а даже троен юбилей и интересни събития ще се провеждат по този повод през цялата година. Най-важната сред тях, разбира се, е 100-годишнината от създаването на този архитектурно-парков шедьовър. Другите 2 са навършването на 80 години от смъртта на Карел Шкорпил – бащата на българската археология, както и 10 години съвместна работа с чешкия град Валашке Мезиржичи. Програмата, създадена по повод честването на тези големи поводи, е доста богата и пъстра откъм естество на събития. Разгледай обявената програма, все някое от тях ще ти допадне и го посети. Определено ще е интересно.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.