Всеки в един или друг момент е работил за развитието на бизнеса на някой друг. Това е етап, от който е добре да стартираш професионалния си живот. Как обаче ще се развие той, решаваш ти. Дали ще предпочетеш да останеш служител на някого, или ще избереш да стартираш свой собствен бизнес – това е избор, пред който всеки млад човек се изправя, но малцина се решават на по-рисковия вариант.
В последните години наблюдаваме тенденция на растеж в броя на малките бизнеси в страната. Все повече стават работещите хора, които поемат по собствен път. За да подкрепим и окуражим тези, които са се отправили към това нелеко начинание, ще споделим 10 причини, които са добра отправна точка да те наведат на мисълта, че май е време и ти да стартираш нещо твое.
1. Бизнес нюх
Първото и най-важно качество, което всеки собственик на бизнес има, е бизнес нюх. Ако винаги в променена работна обстановка виждаш скритите все още неоползотворени нови възможности, ти си правилният човек, който да ги развие! Ако усещаш накъде духа вятърът много преди всички други да се ориентират, няма какво да се бавиш – стартирай! Знаеш, че никой не може да направи големия си успех в живота, без преди това да е рискувал сериозно. Затова знай, че имаш ли тази „дарба“, трябва да започнеш свой собствен бизнес и лека-полека нещата ще потръгнат.
2. Свобода на действие
Знаеш, че който плаща, той поръчва музиката. Съответно, когато работиш за някого, нормално е той да иска да следваш неговите правила. Това се отнася и до методите на работа. Ако обаче виждаш, че те не са достатъчно добре работещи и имаш други виждания за това как трябва една дейност да бъде извършена, а работодателят ти не е на едно мнение с теб – зле за него. Не се колебай, започни свой бизнес, в който да разгърнеш целият си бизнес потенциал. Така ще има пълната свобода да правиш всичко, точно както самият ти мислиш, че трябва.
3. Неограничена „заплата“
Често пъти персоналът смята, че не е достатъчно добре заплатен за работата, която извършва. Във всяка фирма има определен таван на заплащането, съобразен със съответната заемана позиция. Стигнат ли го, в повечето случаи хората се отпускат, започват да неглижират част от задълженията си и губят качеството на свършената от тях работа.
Ако искаш да нямаш ограничения в заплащането на личния ти труд, просто стартирай свой собствен бизнес. Така паричният поток ще е изцяло пред твоите очи, ще виждаш къде какво и колко можеш да спечелиш като възможности и пари, ще можеш и да се предпазваш от съмнителни според теб неща. Какво по-хубаво от това?
4. Без фиксирано работно време
Това е работно условие, което се оказва все повече решаващ фактор при взимането на решение кой работодател да избереш. Но това е само в случаите, когато се налага да работиш за някого. Ако работиш за себе си, ти сам си определяш кога и колко да работиш. Да, когато сам си си шеф, ангажиментите ти ще са доста повече от тези на обикновен служител, но пък няма да бъдеш задължен всеки работен ден да си в офиса от 8 до 17 ч. Тогава ще разчиташ единствено на личната си организация.
5. Иновации по лична преценка
Частният бизнес е динамична среда. Трябва много внимателно да се следи конкуренцията в бранша. Ако за миг видиш, че другите дръпват пред теб, налага се да разбереш на какво се дължи това и можеш ли и ти да го интегрираш в твоя бизнес. Точно така – в твоя, защото това са действията, които би следвало да предприемеш, ако си собственик на тази фирма.
Ако си служител и виждаш какво трябва да се подобри, но управителят – не. Просто ти си в грешната позиция. И да, подготви се често пъти да чуваш негативните реакции на околните към идеите ти. Разбира се, че ако всеки би се сетил за твоята идея, тя нямаше да е уникална. Не им се сърди, но действай!
6. Склонен към оправдан риск
Да, стигаме до ключов момент – рискът, който неимоверно трябва да бъде предприет. Още от самото начало на стартирането на своя бизнес трябва да си наясно с него. Знай, че половината от новосъздадените бизнеси фалират до 5-тата си година. Но знай и че, който не играе, не печели. Преценявай риска, който те очаква, но все пак не се старай да си по-скоро пасивен играч. Съдбата и късметът обичат смелите все пак – не го забравяй!
7. Носиш цялата отговорност
Редовният служител често прикрива несвършената до край от него работа под чуждите грешки. Това се случва, защото носенето на отговорност от действията е тежко дело и не всеки е готов да го изпълни. Ако ти нямаш страх от това обаче, си готов да работиш за себе си. Управителят на една фирма е лицето ѝ и нейните успехи или падения са 99 % отговорност на собственика ѝ. Както се казва, рибата се разваля откъм главата.
8. Обичаш предизвикателствата
Основна отличителна черта на всеки предприемач е жаждата за предизвикателства. И най-вече раждането на идеи и как те да бъдат преборени. Трябва да си наясно, че една жива система се променя постоянно. Няма как да си подготвен предварително за всички проблеми, пред които ще се изправиш като собственик на фирма. Важното е да умееш да запазваш хладнокръвие в критичните моменти, да не се паникьосваш, а да мислиш рационално, аналитично, функционално и най-вече да не губиш вяра в интуицията си.
9. Повече време за себе си (след усилията идва време да береш плодовете им)
Стартирането на собствен бизнес е трудоемка задача. Почваш да жънеш плода на своя труд за първи път едва след 4-5 години съществуване на бизнеса и то, ако си го управлявал правилно и си го развивал. Всяка фирма обаче достига своя пик в един момент и леко забавя обороти.
Това е моментът, в който вече си изградил име, знаят те на пазара, избират те заради предимствата ти и вече името говори само за качеството на продукта/услугата, която предлагаш. Точно тук започваш да усещаш, че можеш да си позволиш малко повече време за себе си, за семейството си (което не рядко си лишавал от своето присъствие в името на работата си).
10. Личен пример
Ако искаш да живееш в страна, в която хората са с повече самочувствие, без страх да носят отговорност за действията си; да са проактивни; да не разчитат друг да им подреди живота – тогава самият ти трябва да бъдеш такъв. Защото няма нищо по-хубаво от личния пример. А и когато по-младите от теб видят твоя път, знаят през какво си минал и въпреки това си оцелял, ще знаят, че не е толкова страшно да опитат и те да направят и изградят нещо свое.
Толкова лесно за казване и толкова трудно за постигане. Но не невъзможно! А гордостта, която неизбежно идва, след добре свършената работа – това е усещане, което всеки заслужава да изпита, но ще сполети само този, който е безстрашен да опита!
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.