Данък върху въздуха, дъжда, неформалните отношения и надгробните паметници – вижте какъв творчески подход прилагат властите в различните държави в търсене на нови източници на приходи в държавната хазна. Колекцията от екзотични налози е събрана от руските издания Hronika.info и FullPicture.
1. Данък „дъжд“
Тази гениална идея хрумнала на чиновниците в полския град Вроцлав, които въвели данък за използване на отводнителната канализация. Налогът се изчислява на кв. м земя, на която се намира сградата. И няма значение дали вали или не.
2. Данък „незаконно притежание на наркотици“
Това е възможно само в САЩ – да обложиш с данък нещо, което е незаконно. В 23 от американските щати бил въведен налог върху психотропни вещества като марихуана, кокаин, екстази и други наркотици. Дилърите могат да го плащат анонимно, а ако ги арестуват и те докажат, че са плащали данъка – съдът ще е по-снизходителен към тях.
3. Данък „любов без брак“
Китай също се класира в списъка със своя данък върху неформалните отношения. В света непрекъснато нараства броят на двойките, които живеят без брак – във Франция и Швейцария например те са 60% от общия брой на двойките. Само че чиновниците в китайския град Тиендзин явно не одобряват подобни отношения и затова през 1996 г. те въвели данък в размер на 120 евро годишно за двойки, които не са регистрирали отношенията си официално.
4. Данък „татуировки и пиърсинг“
Този данък е въведен през 2005 г. в американския щат Арканзас, в резултат на което така или иначе скъпите услуги, свързани с татуирането, поскъпнали с 6%. Решението било взето в рамките на кампания срещу непрофесионалните салони за татуиране и пиърсинг, в които върлувала опасност от заразяване с ХИВ.
5. Данък „наденички“
В Германия действа една много интересна, да не кажем странна, система за облагане с данъци. Германското национално ястие – наденички на скара – се облага с различна ставка на ДДС в зависимост от това… дали ги ядете в изправено или седнало положение. Наденичките, които се консумират в изправено състояние, се облагат с ДДС в размер на 7%, а в седнало положение ставката е 19%. Ето на това се казва европейско колбасарско неравенство…
6. Данък „проституция“
В някои региони на Германия проституцията е законна и естествено властите там не са забравили да обложат с данък тази трудова дейност. В Кьолн например има налог за жриците на любовта, които работят по трудов договор – те плащат 150 евро на месец; работещите на непълна работна седмица дължат 6 евро за един работен ден. Примерът на Кьолн последваха и други градове като Франкфурт и Бон.
7. Данък „мир“
Въпреки че на територията на Гвинея отдавна не се водят никакви военни действия, жителите на тази бедна държава трябва да плащат данък върху мира. Като се има предвид, че повечето жители на Гвинея живеят под линията на бедността, а стойността на килограм кафе там е само половин евро, годишната ставка от 17 евро за този данък е доста сериозна сума.
8. Данък „куче“
Този данък в Полша бе премахнат в началото на 2008 г. Но само след няколко години чиновниците в Краков го върнаха и в момента там е в сила годишен налог за четириногите на стойност около 10 долара.
9. Данък „голота“
През юли 2005 г. в много консервативния американски щат Юта, където живеят огромен брой мормони, бе въведен данък върху услугите, оказвани от голи хора. Целта му е да се получат възможно най-много приходи от стриптийз клубовете, което на свой ред предизвика недоволството на собствениците на подобни заведения. Делото дори стигна до конституционния съд, който обаче отсъди, че налогът е справедлив.
10. Данък след смъртта
За щастие данъкът се отнася за живите, а не за мъртвите. Властите в германския град Есен решили, че с налог трябва да бъдат обложени и родственици на покойниците, които купуват цветя и венци за гробовете на своите близки. И макар че данъкът се дължи от страна на продавачите на този вид стоки, на всички е ясно, че той е включен в цената им. Ставката е в размер на 3,80 евро за кв. м площ, на който се продават надгробни цветя.
„10-те най“ събира най-забавните, любопитни, скандални и дори шокиращи истории – от музика и кино, през храни и места, които си струва да се посетят. „10-те най“ е хора и животни, цифри и литературни герои, догадки и научни открития.