На 27 януари 2013 г. България гласува в първия от демократичната ни история референдум. Въпросът, които потърси отговор в народното допитване, беше „Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?“
И докато защитниците на атомната енергия настояват, че това е един от основните източници на електричество за много развити държави, гласовете против ядрените централи се чуват все по-силно.
Без да заемаме конкретна позиция, ето 10 от най-големите ядрени централи в света, подредени по мощност на отдаваната енергия в мегавати.
10. Уинтърсбърг, Аризона, САЩ
Обща изходна мощност: 3 942 МВ
Непретенциозното и незабележимо градче Уинтърсбърг приютява Пало Верде – най-голямата АЕЦ в САЩ. Оборудвана е с три двуконтурни Уестинххаус реактора с мощност 1,311, 1,314 и 1,317 МВ. Те са най-големите действащи реактори в САЩ.
9. Ои, Фукуи, Япония
Обща изходна мощност: 4 494 МВ
Градчето Ои има по-малко от 10 000 жители, което е в пълен противовес на количеството енергия, което се произвежда там. Централата е снабдена с 4 огромни реактора – два от тях на с мощност от 1,180 МВ и два с 1,175 МВ. Притежание е на Kansai Electric Power Company (KEPCO). В последните години тук имаше няколко инцидента – през 2004 г. 5-ма работници загинаха при инцидент. Причината бе човешка небрежност. През 2006 г. 2-ма души бяха ранени в пожар.
8. Брус, Онтарио, Канада
Обща изходна мощност: 4 693 МВ
Инвърхюрън и Тивертън са тихи места, намиращи се в окръг Брус, близо до бреговете на езерото Хюрън. Населението рядко преминава 1000 души, но ядрената централа, която се намира там е най-голямата в Северна Америка. Комплексът заема 2 300 акра край езеро Хурон в Онтарио. Има осем реактора, но само 6 работят (два от тях са в процес на затваряне), Работят с тежка вода CANDU (CANada Deuterium Uranium), които имат мощност от 730 МВ до 817 МВ. Ако работеха и 8-те реактора, централата щеше да е на трето място в този списък.
7. Катеном, Лотарингия, Франция
Обща изходна мощност : 5 200 МВ
Катеном е не по-голям от село и се намира на 35 километра от Люксембург. Приютява 4 огромни реактора – всеки с мощност от 1300 МВ. Ядрената централа е четвъртата по големина в Европа. Според статистиката пък Франция е един от най-големите консуматори на атомна енергия, като 75% от енергията в страната е от АЕЦ.
6. Палюел, Горна Нормандия, Франция
Обща изходна мощност: 5 320 МВ
Вече не би трябвало да сте изненадани от поредното село във Франция с ядрена централа. Населението му не преминава 500 души, докато персоналът на АЕЦ Палюел е около 1000 души. Те се грижат за функционирането на 4 реактора с мощност от 1330 МВ всеки. Водата за тяхното охлаждане идва от Английския канал и Палюеле една от 4-те АЕЦ в страната, която използва морска вода за охлаждането си.
5. Норд, Франция
Обща изходна мощност: 5 460 МВ
Със своите шест 910 мегаватови Фраматом реактора, намиращата се само на десетина километра от Кале, АЕЦ Гравлин се нарежда на пето място. Мощността й е 5 460 МВ, което я прави най-голямата АЕЦ във Франция.
4. Запорожие, Украйна
Обща изходна мощност: 5 700 МВ
Намираща се на бреговете на Днепър, Днепърската хидроелектрическа централа е най-голямата в Европа. Тя работи с 6 реактора всеки с мощност от 950 МВ. Комплексът е част от язовирен проект, датиращ от началото на 20-и век. АЕЦ Запорожие произвежда 50% от нужната енергия на Украйна.
3. Йонгванг, Южна Корея
Обща изходна мощност: 5 875 МВ
Южна Корея има 21 АЕЦ и е шестият най-голям производител на атомна електроенергия. Централата Йонгванг започна работа през 1978 г. и е оборудвана с 6 реактора, чиято мощност варира от 947 МВ до 997 МВ. Намира на трето място в класацията, въпреки че в поне две други АЕЦ в страната са способни да постигнат по-висока мощност. Централата е известна и с голямото население в нейна близост – Йонгванг е град със 70 000 жители.
2. Кашивазаки и Карива, Япония
Обща изходна мощност: 7 965 МВ
Седемте големи реактора се намират в префектура Ниигата, в близост до Японско море и заедно произвеждат 7 965 МВ. Кашивазаки-Карива използва 5 традиционни реактора и два от първите в света трето поколение кипящи ядрени реактора (ABWR). Построена е през 1985 г., но започва работа през 1997 г. През 2007 г. централата понесе земетресение от 6,8 по скалата на Рихтер до голяма степен без проблеми. За кратко обаче бе затворена, заради открит радиоактивен теч в морето.
1. Фукушима I и Фукушима II, Япония
Обща изходна мощност: 8 814 МВ
АЕЦ Фукушима I (Фукушима Дайичи) и АЕЦ Фукушима II се намират само на 10 километра една от друга и затова по критериите на тази класация могат да се обединят. Фукушима Дайичи е мястото, където през март 2011 се случи японската ядрена криза. В централата се намират 6 реактора, всеки от които е засегнат в различна степен от унищожителното земетресение, а за реактори 1, 2 и 3 се смята, че са частично разтопени. 4-те реактора на Фукушима II успешно са изключени по време на земетресението, още преди да претърпят значително по-малки щети от последвалите вълни цунами.