Повечето религии осъзнават храната като връзка между човека и бога. В християнството тя присъства в църковните ритуали и слово. Иисус взе хляба и, като благослови, преломи го и, раздавайки на учениците, каза: вземете, яжте: това е Моето тяло (Мат. 26:26-28).
В исляма през свещения месец Рамадан вярващите се въздържат от храна и вода от изгрев до залез слънце. Сутрешното хранене (сухор) и вечерното (ифтар) са ритуални.
В юдаизма основният закон – кашрут, дава стриктни правила за храненето на вярващите. Определени са забранени храни и начини на готвене, а разрешената храна се нарича кашер.
Много учения придават метафизична стойност на храненето. Но в тези вярвания храната няма самостоятелен смисъл, а е посочена като средство за духовно очистване и съзидание.
Намираме се в началото на Рождественския пост за християните. Това е повод да си припомним или да научим някои факти за постите в Православната църква.
1. Пост ≠ Диета
Само по себе си изключването на блажни храни от менюто ни е растително хранене. Постите са свързани с молитва, въздържание от гняв, пороци и зрелища, прошка. Ако човек е готов на отказ от някои храни, но не и на смирение, не бива да се заблуждава, че пости.
Не онова, което влиза в устата, осквернява човека, а онова, което излиза от устата, осквернява човека. (Мат.15:11)
2. Съществуват 6 степени на строгост
- Забранява се единствено месо (Месни заговезни).
- Разрешава се риба.
- Разрешава се гореща храна с олио.
- Разрешава се гореща храна, но без мазнина.
- Разрешава се само студена храна, без мазнина и без топли напитки.
- Напълно се забранява всякаква храна.
3. Рождественският пост е по-малко строг от Великия
От 23 ноември до 20 декември се разрешава риба, в останалите дни се позволява единствено растителна храна с олио.
4. В православния календар има до 200 постни дни
Освен четирите периода на многодневни пости в годината, постни дни са и 5 януари срещу Богоявление, 14 септември – Кръстовден, 29 август – деня на отсичане главата на Св. Йоан, както и всяка сряда и петък – за спомняне страданията на Исус.
5. Има седмици, освободени от пости
Две седмици преди и една седмица след Великден, седмицата след Петдесетница, както и 11 дни през Рождественските празници (от 25 декември до 4 януари).
6. Тримерене
Всеки, който е здрав, може да прекара доброволно първите три дни от многодневните пости в пълно въздържание.
7. Миди, охлюви и други безгръбначни са постни храни
8. Заговезни
Това е денят преди постите, когато за последен път се разрешава блажна храна. Християните прощават и се помиряват с другите, защото:
Ако простите на човеците съгрешенията им, и вам ще прости Небесният ви Отец; ако ли не простите на човеците съгрешенията им, и вашият Отец няма да прости съгрешенията ви (Мат. 6:14 – 21)
9. Храната в Стария и Новия завет
В Стария завет храната има разграничаваща роля. Спазването на кашер отличава юдеите от езичниците. В Новия завет храната обединява вярващите в общо лишение с една и съща цел.
10. Лишаване на тялото в полза на душата
Въздържание от благата за тялото, без да се жали за него. Ограничаването на плътта е път към смирение и средство за пречистване.
Макар външният ни човек и да тлее, но вътрешният от ден на ден се подновява (2 Кор. 4:16)
Родена на същата дата, на която и Александър Невски и Мария Тереза. Обикновен Пантелей пътник. Актриса, при това куклена. Не обича есента и да изхвърля стари неща. Това е Латина! Латина Беровска!