Отиваш на работа, но някак по задължение. Желанието, което те съпътстваше на старта ти във фирмата, се е изпарило някъде? Дал ли си си сметка защо е така? Имаш нов колега, с когото не се сработвате? Сменили са ръководителя ти и не одобряваш методите му на менажиране? Или просто искаш да се предизвикаш и да опиташ нещо ново?
Всичко това са само част от възможните варианти, които да те накарат да напуснеш сегашната си работа. Вече в главата ти се прокрадва идеята дали да не разгледаш какви обяви за свободни позиции се публикуват из интернет пространството в твоята сфера? Дали обаче си обмислил добре това свое решение? За да си сигурен, че това е така, пробвай да си отговориш на следващите 10 въпроса и виж какъв ще е крайният резултат.
1. Защо всъщност искам да напусна?
Нещо конкретно се е случило и си получил внезапен порив да напуснеш или просто вече дългосрочно не се виждаш като част от екипа, към който принадлежиш в момента? Ако е първата ситуация – не се поддавай на емоциите и обмисли по-задълбочено дали не подлежи на решение появилият се проблем. Ако е второто – обсъди го с прекия си ръководител. Дали не е възможно да запазиш позицията си, но да си в друг екип (ако професията ти позволява тази опция).
Ако пък просто искаш професионално развитие и виждаш, че тук няма как да го постигнеш – да, огледай се за нови хоризонти и политай към тях. Човек трябва да си поставя цели и да ги постига, дори и това да означава смяна на едно-две работни места. Как иначе да реализираш развитието си, нали?
2. Вече съм твърде квалифициран за тук?
Окей, всеки е имал трудни моменти в живота си и понякога се налага просто да започнеш някаква работа, за да си подсигуриш финансовата независимост. Когато обаче си стъпиш на крака, натрупаш нужния минимум „бели пари за черни дни“, идва времето за професионален стремеж, не мислиш ли?
Искаш да упражниш поне веднъж в живота си дипломата, за която се бори цели 4 (поне) години в университета. Не си си причинявал учене на икономически теории до сутринта преди изпит, за да си сервитьор или барман цял живот, нали така? Искаш да си човек с работа, изглеждаща по-дългосрочна и перспективна. Напускай и дерзай по мечтаната професия без да се замисляш!
3. Стига ли ми месечната заплата?
Таванът на заплатата ти вече не може да стигне дори за плащане на таванското помещение, в което живееш? Виждаш, че няма друг на твоята позиция във фирмата, който да е с по-висока заплата, а явно на теб тя вече не ти е достатъчна – пътят ти тук е приключил.
Рядкост (да не кажем “почти мираж“) са български работодатели, които да държат на качествените си служители, да знаят как да ги награждават при добре свършена работа и да не допускат раздяла с тях. Затова не се надявай на „по-специално отношение“ от шефа ти. Нито пък си мисли, че си толкова специален и „бутиков кадър“, че точно на теб ще ти повишат заплащането. Пускай смело CV-та – работа има в изобилие и със сигурност ще успееш да намериш такава, която те удовлетворява като заплащане.
4. Дали не ми е рано да зациклям на едно място?
Усещаш, че имаш какво още да развиеш като потенциал у себе си, но не виждаш подходящи условия при сегашния си работодател? Може би друг те чака там някъде и е готов да ти подсигури всичко необходимо, за да се разгърнеш и да започнеш да покоряваш нови върхове в професията си. Няма нищо страшно в промяната. Просто не си позволявай твърде големия комфорт да работиш „по инерция“, а се самопредизвиквай. Така ще се държиш винаги в кондиция и с актуални знания и умения.
5. Чувствам ли се вече не на мястото си?
Усещаш ли, че фирмата, в която започна и фирмата, в която работиш сега, са сякаш не една и съща, а коренно различни? Може би е имало текучество на кадри и актуалният екип от колеги вече е оформил друга, по-неприятна за теб, среда? Случва се. Но винаги имаш изход от подобна ситуация.
Започни да се оглеждаш за ново, по-привлекателно, някак по-твое, място. Да напуснеш поради тягостна обстановка в работната си среда е сред най-нормалните причини. Все пак 1/3 от съзнателния ти ден минава „в офиса“ и ако не се чувстваш добре там, рано или късно ще ти повлияе негативно. А никой няма нужда от това.
6. Претоварен ли съм тук?
Burnout е сред най-разпространените проблеми, настъпващи на работното място. В последните няколко години се наблюдава все по-често сред служителите. А това е повече от изтощаващо за организма и най-вече за психиката на човек. Почивката е важна част от деня и ако не успяваш да си я подсигуриш, особено заради належаща работа за довършване, това е първият червен флаг, че тази работа не е за теб. Напускай! Здравето е по-важно от всичко друго! А работа винаги ще успееш да си намериш – такава, каквато ти пасва най-добре и балансирано на разпределението „работа – почивка“.
7. Пречи ли работата на личния ми живот?
Работохолизмът е болестно състояние, с което се заразяваш малко по малко, не от раз. Хванеш ли се навреме, че му ставаш подвластен, напускай. Започне ли работодателят ти да те натоварва с толкова работа, че да трябва да си я носиш вкъщи – не се подвеждай! Нямаш нужда от това. Вкъщи те чака домашен любимец, дете, любим човек… или хобито, за което все не ти остава време от работа. Животът е много повече от това да работиш за сбъдването на мечтите на някой друг. А кога ще сбъднеш своите?
8. Искам ли да се развивам в друга сфера?
Понякога работиш, работиш и в един слънчев ден разбираш, че не това е нещото, което искаш да правиш до края на дните си. Учил си за инженер, работиш като инженер в престижна компания, но… вече не си щастлив от това. Просто винаги си искал да станеш интериорен дизайнер. Ами давай, смело следвай мечтите си, щом вярваш, че това ще те направи доволен, реализиран и осмислен.
9. Жаден ли съм за нови познания?
Ако усещаш, че вече работиш „наизуст“, решаваш казусите „още във въздуха“, знаеш едва ли не по час какво ще се случи в работния ти ден – това не е добър сигнал. Смяташ, че има още какво да научиш в професията си, но след толкова години в тази фирма, забелязваш, че особено в последните това не се случва.
При назначаването ти е било обещано професионално развитие, стигнал си до някъде и виждаш, че тук по-нависоко няма накъде? Виждаш, че в другите фирми се предлага дообогатяване на знанията и уменията на служителя в твоето направление? Смело напусни и започни в новата по-перспективна фирма. Няма какво повече да чакаш.
10. Имам ли по-добра възможност на хоризонта?
Обсъждаш работните си условия с познати, които са в същата професионална сфера и виждаш, че твоите са на най-ниско ниво. Дочуваш, че в добра конкурентна фирма имат доста по-добри оферти за старт на новопостъпилите си служители. Разбираш, че ще получаваш и различни ваучери, намаления, стимулиране за постигане на определени резултати, както и получаване на заслужени парични бонуси.
Разбира се, че няма какво да се бавиш – подавай документи за работа там и се раздели с настоящия си работодател. Никой няма да мисли за твоето надеждно положение в обществото по-добре от самия теб.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.