Уж все се опитваш да спестиш по малко всеки месец, а все не ти се получава. Опитваш се да разбереш къде грешиш, но не можеш? Може би стои пред очите ти, но ти усилено гледаш в страни. Ако се фокусираш върху ежедневието си, вгледаш се в детайлите и се опиташ част от тях да коригираш, вероятно ще имаш успеваемост.
Не знаеш откъде точно да започнеш? Тук идваме на помощ. В следващите редове ще ти обърнем внимание на най-честите причини, който „стопяват“ банкнотите в портфейла ни. А дали и в твоя? Прочети и прецени сам.
1. Теглене на пари от гише/банкомат
Ще си помислиш, че издребняваме, но ще се убедиш, че е истина. Една проста сметка ще ти промени представите за това дали наистина таксите за теглене на пари са осезаем излишен разход. Малка сума, но умножена по няколко пъти, за 1 месец прави двуцифрена стойност. А за година?
Можеш бързо и лесно да спестиш този разход като пресметнеш колко от сметките си можеш да плащаш онлайн. Предимство номер едно е, че пестиш средства, а номер две – може да го правиш по всяко време на денонощието.
2. Абонамент за услуги, които почти не ползваш
Абонаментите са хубаво нещо, стига наистина да имаш нужда от тях. Прегледай добре списъка с услуги и продукти, които всеки месец си абониран да получаваш и виж дали успяваш да се възползваш от всички тях. Например допълнителни телевизионни канали или списание, за което така и не ти остава време да прочетеш.
Ако част от абонаментите ти остават извън полезрението ти, то явно не са ти от първа необходимост и можеш да се лишиш от тях като постоянен разход. Ще видиш, че тази крачка значително ще облекчи бюджета ти.
3. Купуване на бутилирана вода
На всеки му се налага еднократно да трябва да си вземе бутилка минерална вода. Но когато говорим за ежедневна употреба, разходът, който правиш за това, ще видиш, че е доста голям. Защо просто не си вземеш кана за филтриране на вода от чешмата? Много по-изгодно решение е, когато става дума за дългосрочен план. А и е доста по-природосъобразен.
4. Хранене навън
Не казвам да не излезете на ресторант с компания или любимите ти хора, когато имаш повод. Дори и на по питие в края на седмицата. Всеки има нужда малко да разпусне сред хора на открито, но… не всяка вечер. Или да си останеш вкъщи, но да с поръчаш храна. Тук плащаш и за доставка – още оскъпяване. Вместо да си сготвиш домашно ястие – хем е по-здравословно, хем по-вкусно, хем и по-евтино. А ако не си добър кулинар – ето ти повод да развиеш подобни умения.
5. Изхвърляне на храна
Ето това е още по-голямото разхищение на личните ти средства – ако не стига, че си поръчваш храна за дома, ами и я изхвърляш. Дори и домашно приготвена да е, пак трябва да се научиш да готвиш в умерени количества. Толкова, колкото ще изядеш, без да се развали и да трябва да я хвърляш на боклука. А върха на сладоледа е, ако го правиш, не защото не става за ядене, а защото ти е омръзнала. С подобни капризи няма да успееш много да свиеш неналежащите си разходи. Замисли се.
6. Плащане на месечно членство във фитнес зала
Всеки от нас е имал моментния порив да си каже „от утре започвам да влизам във форма“. Толкова си окрилен от мисълта, че решаваш да си вземеш абонаментна карта за фитнеса. Да, обаче се оказва, че на другия ден ентусиазмът ти е спаднал. Май не си чак толкова зле физически.
Хайде, ще влезеш в тренировъчната зала, но 2 пъти седмично. Бъди реалист. Няма лошо в месечните фитнес карти, но само ако ще ги ползваш наистина често. Ако ли не, заплащай си на брой посещение. Хем ще си доволен, че си активен, хем ще и спокоен, че не плащаш повече, отколкото ползваш.
7. Купуване на кафе от заведения всеки ден
Да си вземеш напитка от кафе-автомат също не е много спестовно, но да си купуваш от кафене или ресторант топла напитка за из път всеки ден – това си е истинско разхищение на средства. Ако имаш толкова сериозна нужда от кафе или чай ежедневно, то най-добре си ги приготвяй вкъщи или в офиса. Инвестицията ти ще е само в термо чаша. А кафето или чайчетата, които ще си купиш, ще са на стойност доста по-ниска от тази, която харчиш на месец за „купени от кафене напитки“.
8. Купуване на всичко ново
Знаем, че не всичко може да се купи „втора ръка“. Не те и тласкаме към това. Но замисли се – не е лоша идея. Да, бельо, бански, някоя дреха за по-специален повод – те със сигурност трябва да бъдат нови. Но някое по-ежедневно сако или ризка – може и от second hand магазин.
Като малък си носил дрехите на по-големия ти брат/сестра/братовчед, нали? Е, тук е същото. А когато става дума за техника или мебел – адмирираме с две ръце. Понякога хората, само за да се отърват от вече ненужна вещ, я продават с 50-60% от действителната ѝ стойност. Как да не се възползваш от подобни предложения?
9. Химическо чистене всяка седмица
В определени случаи да оставиш дреха на химическо чистене си е повече от задължително. Бил си на сватба – обезателно костюмът/роклята ти трябва да мине през химическото чистене. Или в края на сезона, преди да зазимиш палтото си, не е лоша идея да го дадеш на химическо чистене, за да си гарантираш доброто му съхранение до следващата година.
Да оставяш всяка една малко по-замърсена дреха в химическото е навик, който ще те разори. В магазините за домашни препарати продават доста добри продукти, които умело се борят с трайните петна. И излизат на доста по-достъпна сума. Имай го предвид.
10. Игра на лотария
Ако усещаш, че днес съдбата е с теб; чуваш как късметът ходи по стъпките ти; виждаш знаци навсякъде около теб – добре, пусни едно тото. Но нека това да не става твой пагубен навик. Няма милионер, който да е станал такъв трайно от търкане на билетчета. Вземи се в ръце. Млад си, работоспособен – заложи на сигурното и се труди за парите си.
Ако междувременно изтеглят късметлийското ти билетче – честито! Но нека това да не е единствената ти надежда за подсигурени доходи. А ако толкова имаш нужда да знаеш, че си дал 2-та си лева някъде, слагай ги в касичка. Така поне ще си сигурен, че след време ще имаш сума – макар и собственоръчно спестена от теб за теб, а не спечелена от държавната лотария.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.