Снежанка е тази, която помага на Дядо Мраз/Дядо Коледа с раздаването на подаръците. Води началото си от руския фолклор, а сега е популярна по целия свят.
През годините образът ѝ търпи множество трансформации – от малката внучка на белобрадия старец до съвременната поразсъблечена негова асистентка.
Но както и да изглежда, Коледата няма да е същата без Снежанка и без нейната всеотдайна помощ. А най-любопитното за нея е в следващите редове.
1. Дъщерята на Иван и Мария
Живял едно време един селянин Иван с жена си Мария в любов и съгласие. Остарявали, а все още си нямали деца. Много им било мъчно заради това. Дошла зимата, паднал сняг. Излезли Иван и Мария от къщата и започнали да правят момиче от сняг. Те сложили снежното момиченце на печката и то оживяло. На вид девойката била около 13-годишна, а Иван и Мария я кръстили Снегурочка – “родена от снега”. На деня на свети Йоан, нейни приятелки я повикали да се разходят в гората. Наклали огън и една след друга започнали да го прескачат. Дошъл ред и на снежното момиче. Когато то се озовало над огъня се разтопило и се превърнало в малък облак.
2. Дъщерята на Пролетта и Дядо Мраз
В друга приказка Снежанка е дъщеря на Пролетта и Дядо Мраз и копнее за компанията на смъртни хора. Родителите ѝ я пращат под името Лел при хората, но нейното сърце нямало възможността да изпитва любов. На Пролетта ѝ дожаляло, че са отнели това най-хубаво чувство на дъщеря ѝ и дала на Снежанка възможността да обича. Веднага след като се влюбило обаче, сърцето на снежната девойка се затоплило и тя се разтопила.
3. Балтийската легенда
Една от версиите е, че прототипът на Снежанка е света Лусия от балтийските страни, която по време на коледните празници е играла ролята на заместничка на Свети Николай. Традицията пуска корени в Швеция около XVIII-XIX век.
4. Версията на Владимир Дал
През 1891 година Владимир Дал пише своя версия на приказката за Снегурочка, но с щастлив край. В неговата версия Снежанка е ту дъщеря, ту внучка на Дядо Мраз, но винаги му помага преди Нова година да раздаде подаръци на послушните деца. Именно така се ражда традицията срещу всяка Нова година Дядо Мраз и Снежанка да посещават домовете и да носят чувал с подаръци.
5. Забраната
Помощничката на Дядо Мраз добива все по-голяма популярност. Нейни фигурки се окачват като играчки на елхата, момичетата се обличат в нейния костюм, играят се сценки от приказките за нея. Но след Октомврийската революция в Русия всичко, свързано с Рождество, се обявява за отживелица и религиозно залитане. Снежанка и Дядо Мраз изпадат в немилост.
6. Появата
Светското празнуване на Нова година се завръща в Русия чак през 1935 година. След цели две десетилетия в нелегалност и забрава, Снежанка започва да обикаля необятната държава заедно с Дядо Мраз. Първото ѝ официално появяване става при посрещането на 1937 година в Московския Дом на съюзите.
7. Домът
Снежанка има своя малка къщичка в Кострома – стар град на брега на река Волга. Там тя живее с говорещата котка Кот Баюн, която може да приспи човек за минути и своите помощници – домашните духове, отговорни за реда в къщата. Дядо Мраз често идва да я види и носи подаръци не само за нея, но и за нейните гости. Снежанка не обича жегата и затова нейният дом има ледена камера, в която човек винаги може да се охлади със сладолед.
8. Рожденият ден
През 2009 година за първи път официално се чества рожденият ден на Снежанка. Той се отбелязва в нощта на 4 срещу 5 април.
9. Снежанка и киното
Първата екранизация на руската Снегурочка е от 1914 година и е дело на киностудио “Хаджонков”. През 1952 година излиза пълнометражен филм по пиесата на Островски и музика на Римски-Корсаков. Героите пеят опера, но сценарият на филма е адаптиран за детска публика. През 1957 година излиза 10-минутен мултипликационен филм “Приказка за Снегурочка”, отново заснет по пиесата на Островски, но с доста по-оптимистичен финал. Първата цветна кинолента по темата е заснета през 1968 година от “Ленфильм”.
10. Снежанка и Снежанка
Така и не се знае кой в България пръв превежда името Снегурочка като Снежанка. Същото, което носи и героинята от едноименната приказка. Но е ясно, че това е причина за голяма бъркотия, която продължава и до днес. В Русия тази приказна героиня се нарича Белоснежка, а в България и двете са с едно и също име. Сигурното обаче е, че и едната, и другата са любимки на децата по цял свят.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.