Маскиранията са глобален културен феномен, те не са затворени в границите само на една етническа традиция и затова винаги са представлявали интерес едновременно и в национален, и в международен мащаб. Маските в народните вярвания защитават от зловредното влияние на „нечистите сили“.
В България маскарадните обичаи най-общо могат да се разделят на мъжки и женски маскарадни игри. Мъжките или по-точно ергенските маскаради са в цикъла от празници между Коледа и седмицата след Великден, включително и Равнополия, празникът след Гергьовден, т.е. през зимния аграрен цикъл. Ето 10 любопитни факта за празника Сурва.
1. Обичаят Сурва спада към Зимните ергенски маскарадни игри и се свързва със смяната на старата и новата година, с наближаващото пробуждане на природата. Той носи пожелания за богата реколта, здраве и плодородие по хора и животни.
2. Той е характерен и се изпълнява в региона около Перник. Сурвакарски групи има почти във всяко село в региона. В някои села участниците наброяват повече от 50 души.
3. Изпълнява се на Нова година по стар стил – 13 и 14 януари.
4. С обредното шествие маскираните мъже прогонват „нечистите сили“, които идват от света на мъртвите и могат да навредят на човек.
5. Участниците са защитени от своите маски и едновременно с това са получили сили да пазят околните от влиянието на „злите сили“. Автентичният маскарад включва различни персонажи. Основното обредно лице е многобройната група мъже с маски и звънци, придвижваща се със специфична ритмична стъпка.
6. В Пернишко има главно 2 типа костюми – само от кожи или от нарязани парцали.
7. Маските са оформени като глави на причудливи същества и животни с плашещи лица и стърчащи зъби, с рога, опашки, тракащи клюнове или като сложно изработени конструкции от пера на домашни птици върху дървен скелет. В Пернишко маските се изработват от кожи на овце и кози, криле и пера от домашни птици, рога, царевична шума, коноп.
8. Основните моменти в празника са два – обхождането на селището (посещението на всяка къща поотделно) и колективната игра на селския площад.
9. При обиколката първи по къщите влизат сватбарите. Характерно е разиграването на ритуална сватба. След като домакините ги посрещнат, се извършва пародиен обреден ритуал по бракосъчетание: попът венчае младоженците, мечката играе и гази младоженеца, а отвън групата с ликовете дрънка със звънците, за да прогони злите духове от къщата. Циганите и циганките пък просят във всяка къща.
10. Още през 60-те години на миналия век сурвакарските игри в Пернишко еволюират в маскараден фестивал. И тази година Международния фестивал на маскарадните игри Сурва ще приеме гости от целия сват. Заповядайте да изживеете магията на живото ни културно наследство!
Историк по образование, Иван няма нищо против да излиза от миналото и да хвърля по един поглед към бъдещето. Музика, кино, история, екзотични места за почивка… това са темите, за които той обича да разказва.