Макар и самата дума „суеверие“ в буквален смисъл да означава „безсмислено вярване“, възрастните и до днес ни предават древни вярвания за предпазване от свръхестествените лоши сили, в които вярват безусловно.
Днес тази магична сила, която движи света и определя какво ще се случи, е по-известна като съдба, карма, закон на приличането, но преди хората са си обяснявали лошото и доброто по доста различни начини.
Разбира се, живеем във век на технологии и самата идея за робуване на подобни древни вярвания не винаги изглежда сериозно, но е факт, че доста от тях звучат напълно логично.
И без да ви убеждаваме в това дали тези поверия са истина, или не, днес ви предлагаме 10 известни български суеверия, подбрани специално от няколко поколения възрастни хора, навлезли от цял свят през вековете и наложили се сред обществото ни, за да ви накараме да погледнете с други очи на залязването на слънцето, трохите на масата и декоративните сапуни за подарък.
1. Върнатата храна символизира няколко неща. Първо, ако необвързано момиче изнесе храна от дома, но я върне, това символизира нейното връщане в дома или по друг начин казано – ще си остане стара мома. Ако пък храна се изнесе от дома и тя е наречена, било за раздаване покрай някой празник или за помен, тя непременно не бива да се връща, защото е на лоша поличба за семейството.
2. Не се хвърля боклук, не се простира и не се чисти след залез слънце. Има поверие, че след като слънцето залезе, злите сили излизат и всяка дейност, свързана с почистване, е еквивалентна на изчистване на добрия късмет.
3. За солта на масата всички сме чували. За ключовете важи същото! Не се поставят на масата, на скандал е, а според някои много суеверни хора, така залагаш покрива над главата си и има шанс да го загубиш.
4. Капакът на тоалетната чиния винаги се затваря. Само че не го казвам от хигиенична гледна точка, а защото според поверията, ако стои отворен постоянно, семейството губи пари. Затвореният капак е на богатство.
5. На бедност е, ако трохи от масата се събират с ръка. Идеята идва оттам, че си събирате и последните трохички храна, за да не останете гладни.
6. Отново изхождайки от идеята за злите сили през нощта, има поверие, че душата на детето преди 40-ия ден или преди кръщенето му е безсилна и по тази причина, не се оставят проснати дрехи на детето след залез слънце.
7. Ако някой от семейството е тръгнал на по-дълго пътуване, домакинята в къщата непременно не трябва да чисти, пере или простира, докато пътуващия не пристигне на уреченото място. Почистването след някого е символ на желанието да изчистиш лошото след него и възрастните вярват, че така може да го заклеймиш никога повече да не пристигне в чужд дом, за да не „замърсява“ и там.
8. Не се подаряват часовник, куче, свещ, сапун и нож. Според поверията часовникът и свещта изброяват дните на човека, а когато това са подаръци между партньори, времето им се преброява. Кучето е най-добрият приятел на човека и е неправилно да се раздава безплатно.
Има поверия, че миейки се с подарен сапун, има възможност да са ти направили магия, да си измиваш късмета, ползвайки го. Всякакви остри предмети вещаят човека отсреща и не се подаряват. Ако все пак сте избрали вече нещо подобно, за да изненадате приятеля си, искайте му някоя стотинка, с идеята, че откупува от вас вещта.
9. Не се подаряват четен брой цветя за празници. На смърт е според поверията заради вярването, че на погребения или гроб се носят само четен брой цветя на покойника.
10. Това суеверие е много подобно на „чукането на дърво“, но се използва, когато някой разказва някаква трагедия или нещо лошо, което се е случило на някой друг. Поверието гласи, че ако се удариш през устата 3 пъти, след като си казал нещо подобно, значи лошото няма да споходи и теб.
Николета Бошева учи „Връзки с обществеността“ в Софийския университет. Говори френски език и обожава книгите. Пътуването ѝ е страст и вярва в израза „Не забравяй първо да се влюбиш в себе си!“.