Все по-често чуваме в ежедневието си думата „фест“. Накратко от „фестивал“. В последните 5-6 години стана доста „модерно“ да има тематичен фестивал не само в големите градове, но даже и в по-малките. Превръщат се в ежегодни събития, които са чакани с нетърпение.
Кой обаче е първият фестивал, появил се по нашите ширини – знаеш ли? Надали си предполагал, че това всъщност е Джулай морнинг. Да, точно така. Това е традиционното посрещане на изгрева в първото юлско утро.
Изненадан си, но това е ритуал, възникнал именно в България, изпълняващ се и до днес и то само в нашата страна. Какви още интересни факти има около самия празник, които събира множество непознати, предимно млади хора, но не в дискотеката, а на морския бряг, слушайки не чалга, звучаща от тонколони, а рок музика, изсвирена на китара край лагерен огън? Прочети статията до край и разбери.
1. Датата
Надали някой се съмнява за кое време на месеца става дума, но за протокола ще го споменем – празникът се отбелязва в нощта на 30 юни, но същинското празнуване се случва по време на първия изгрев в юли. Тръпката около посрещането на Слънцето започва от предишната вечер – палят се лагерни огньове, около тях се събират компании от млади хора, харесващи свободата. Пеят песни, свирят на китари и във въздуха започва да се носи лекия бунтарски дух, но подсказващ за мирни действия, а не за враждебност и агресия.
2. Произход
Има няколко версии как точно се е зародила традицията по отбелязване на Джулая. А и след като вече са минали повече от 35 години, е трудно да се намери някой, който да си спомня от първо лице историята.
Едната възможност е, че група младежи, в знак на протест срещу управляващите, обикаляли късно вечер из морската градина на Варна. Полицията ги видяла и подгонила. За да избягат от тях, бунтарите се скрили на плажа и неусетно вечерта прераснала в утро – точно на 30 юни срещу 1 юли.
Другата, малко по-правдоподобно звучаща версия, е, че млад войник в казармата трябвало да стои цяла нощ на пост. Тогава той се зарекъл никога повече да не посреща първото юлско утро сам. Не знаем как точно се е зародил този празник, но сме сигурни, че появата му е през 1986 г. и е акт, подет от хипи настроените хора. Ами… благодарим, че са ни оставили такъв приятен празник, носещ все още духа на времето си.
3. July Evening
Казват, че „утрото е по-мъдро от вечерта“. Може би и затова първо се е появило отбелязването на първото юлско утро. След смяната на политическия режим започват всячески промени. Така се появява и лека промяна в празника. Не, че Джулай морнинг е забравен, преустановен или променен. Просто е добавен още един, противоположен – появява се Джулай ивнинг.
Група хипита от „новата вълна“ решават, че ще е готино, след като посрещаме с празник юли месец, да го и изпратим подобаващо. Така се появява и Джулай ивнинг. Той се отбелязва (навярно вече се досети и сам) във вечерта на 30 юли. И понеже „утрото“ се е зародило на северното ни Черноморие и нали всичко ще е противоположно, те решават изпращането да го правят на юг – в село Варвара.
4. Символ
При всички случаи замисълът, вложен в Джулай морнинг, е протест. Във времето, в което се е появил, е бил протест срещу Системата. В наши дни пък се разбира под формата на протест срещу големия град и забързания начин на живот.
Без значение дали е едното, или другото, празникът олицетворява стремеж към обединение на единомислещи хора, които обичат и ценят свободата си. Но желаят постигането ѝ по мирен начин. Неслучайно и мотото на празника е „Прави любов, а не война“ и както пее Васко Кръпката „… нека бъде светлина, нека има деца!“.
5. В планината?
Именно защото след падането на комунистическия режим интересът към Джулай морнинг става все по-голям, в последните години се наблюдава и все по-иновативен подход към отбелязването му. Приетият досега начин на посрещането на първия изгрев в юли – на брега на морето, започва все повече да се отдалечава от него.
Хората, които нямат възможност да стигнат в уречения ден на морския бряг, започват да се събират край близки големи водни басейни – язовири, езера, дори реки. Така Джулаят се измесва и става достъпен и за любителите на планината. В крайна сметка, не мястото е най-важно, а поводът и духът на празника са водещите в случая.
6. Името
Няма и грам съмнение, че името на празника е заимствано от едноименната песен на хард-рок групата Uriah Heep. През 80-те години на XX век те са изключително популярни в България. Единствената световна група, която в пика на своята кариера прави турне в страната ни. Не един концерт, а цяло турне!
Тази чест, която оказват на тукашните си фенове, не е забравена и до днес. Неслучайно спонтанното решение за появата на подобен празник е озвучен именно с тях и емблематичната им песен. Самата рок музика е символ на протест, а песента на Uriah Heep по естествен начин е отсята и става своеобразен химн на празника с протестен характер по нашите земи.
7. Джон Лоутън
Гласът на Джон Лоутън е „Гласът на Джулая“. Той, като вокалист на рок бандата Uriah Heep, озвучава всяка година първата поява на Слънцето в юли. Самият Джон не е знаел за тази появила се в България традиция и с почуда е разбрал за нея, когато някогашният кмет на Каварна – Цонко кМетъла, го кани за един по-необичаен концерт.
Лоутън е най-вече изненадан от неговия час – 5:20 сутринта. От тогава (2004 г.) се е превърнало в традиция Лоутън да пее на живо химна на празника на най-източния бряг в България – Камен бряг. Той самият твърди, че усеща как най-вероятно в миналия си живот е бил българин – толкова на мястото си се усеща, когато е в България сред нашенци.
До 2021 г., когато напълно неочаквано Джон Лоутън умира на 74 години. Датата е плашеща – 29 юни, ден преди ежегодния голям концерт, посрещащ Джулая. Няма нищо случайно, нали? Именно защото той остави душата и сърцето си в сутрините на Камен бряг, точно там бе разпръснат и прахът му през 2022 г.
8. Кен Хенсли
Споменахме гласa на песента, сега е време и за нейния автор – Кен Хенсли. В годината, когато Uriah Heep са на турне като подгряваща група, вечерта на 30 юни срещу 1 юли Хенсли получава вдъхновение и грабва белия лист. Признава, че никога не е очаквал думите “There I was on a July Morning…” да имат толкова силно значение за някого и че ще успее да ги чуе изпети от толкова много хора в един глас!
А това с пеещото множество му се случва през 2008 година именно тук, в България, на Камен бряг. Тази величествена гледка на тълпата хора, пееща твоята песен под първите лъчи на слънцето се запечатва в съзнанието му и оставя траен отпечатък в сърцето му. Веднъж участвал и почувствал духа на празника, Хенсли се връща всяка следваща година и се включва в отбелязването му, когато може. Защото това е празник не само за публиката, но и за самия него, както сам той казва.
9. Петър Дънов
Питаш се „Какво общо има Петър Дънов с Uriah Heep и Джулай морнинг – та нали това е хипарски фест, а не на „бялото братство“? Така е, но понякога едни и същи ритуали са изпълнявани от на пръв поглед противоположни групи хора. Така е и в този случай.
Също както хипитата, така и дъновистите почитат първия изгрев на Слънцето, но освен това спазват и почитат и други древни ритуали, правени от нашите прадеди. Разбира се, това не означава, че всички хипари са дъновисти или че всички дъновисти са хипита. Просто този обичай е пресечната точка на двете различни учения за живота.
10. Uriah Heep и България
По времето на соц режима Uriah Heep са първата световноизвестна група, която посещава държава от социалистическия блок като България. И прави турне из страната ни! Това остава траен отпечатък в сърцата и паметта на българите и поставя началото на една силна връзка между рок групата и публиката ѝ на наша територия.
През 2013 г. Юрая идват и на голям концерт в старопрестолно Търново, който жъне огромен успех и показва, че бандата все още има специално отношение към българските си фенове. Те също отвръщат подобаващо на своите музикални любимци.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.