Броени часове остават до началото на 2018 година. На 1 януари започва и периодът, в който България ще бъде на върха на Съвета на Европейския съюз. Председателството се осъществява на ротационен принцип от всяка държава-членка за период от шест месеца. За да бъде гарантирана приемственост и последователност в работата на Съвета, е създадено „председателско трио“, което изготвя 18-месечна работна програма. България ще си партнира в „триото“ заедно с Естония и Австрия.
2018-та е обявена от Европейския съвет и Европейския парламент за Европейска година на културното наследство. Целта на тази инициатива е да се повиши осведомеността относно европейската история и ценности и да се засили усещането за европейска идентичност. В същото време инициативата привлича вниманието към възможностите, предлагани от културното ни наследство, но и към предизвикателствата, пред които то е изправено.
През 2018 г. киното ще отпразнува 20-ата годишнина от излизането на голям екран на филмите „Армагедон“, „Годзила“ и „Маската на Зоро“. Навършват се и 30 години от създаването на „Умирай трудно“, „Рейнман“, „Кървав спорт“, както и обявения преди няколко години за най-любимия български филм – „Време разделно“.
Още в началото на 2018 г. се задат три бележити годишнини. На 6 януари се навършват 170 години от рождението на българския поет, революционер и публицист Христо Ботев. На 13-ти пък ще отбележим 155 години от рождението на писателя, сатирик и пътеписец Алеко Константинов, както и 140 г. от рождението на поета и драматург Пейо Яворов (Пейо Тотев Крачолов).
На 16 февруари Българската телеграфна агенция става на 120 години, а на 11 май ще се навършат 155 г. от първото честване на празника на светите братя Кирил и Методий. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли. През 2018 г. празнува и Народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. На 10 декември се навършват 140 г. от основаването ѝ.
Днес поглеждаме смело към бъдещето с мисъл за миналото. Спазваме ежегодната традиция на © 10-те най и ви предлагаме кратък списък с още 10 годишнини, които ще отбележим през 2018 година.
1. 70 години
Едно от най-елитните висши учебни заведения у нас – Националната академия за театрално и филмово изкуство празнува на 28 януари. С постановление на Министерския съвет от 1948 г. Държавната театрална школа при Народния театър в София се трансформира в Държавно висше театрално училище. Първият випуск се състои от 22 студенти, които следват актьорско майсторство.
2. 75 години
„Малкият принц“ на Антоан дьо Сент-Екзюпери е публикувана за първи път през 1943 година. Екзюпери я написа в един хотел в Ню Йорк през 1942 г., две години преди смъртта си. Като форма и жанр книгата няма аналог в световната литература. Тя е поетичен и философски разказ под привидното впечатление на приказка за деца, но в същото време съдържа дълбоки и идеалистични мисли за живота, любовта и смъртта.
3. 100 години
На 11 ноември се навършват 100 години от края на един от най-мащабните конфликти на планетата – Първата световна война. Войната се води между Централните сили (Германия, Австро-Унгария, Османска империя и България) и Антантата (Франция, Русия, Великобритания, Сърбия и много други държави). 4 години военни действия отнемат живота на над 20 млн. души и преначертават картата на цяла Европа.
4. 105 години
На 17 май през 1913 г. е подписан Лондонският мирен договор, с който се слага край на Балканската война. Точно месец по-късно – на 16 юни, е обявено началото на Втората балканска (Междусъюзническа) война. Официално тя приключва на 10 август 1913 г. с подписването на Букурещкия договор.
5. 110 години
30 юни 1908 г. Мощна експлозия от огнено небесно тяло със силата на ядрен взрив в близост до селището Ванавара, Централен Сибир на Русия. Събитието става известно като Тунгуския феномен. През 2018 г. се навършват 110 г. и от първото участие на жени в Летните олимпийски игри, които се провеждат в Лондон, Великобритания. У нас на 22 септември същата година е провъзгласена независимостта на България, с което страната ни отхвърля васалната си зависимост от Османската империя, наложена от Берлинския договор.
6. 135 години
На 6 септември 1883 г. княз Александър Батенберг възстановява Търновската конституция. Това е първата конституция на България. Тя е приета на 16 април 1879 г. През 1881 г. е отменена заради политически конфликти, но две години по-късно е възстановена. Автори на Търновската конституция са известни български юристи. Тя цели да регламентира политическите и социалните промени в страната, които настъпват след възстановяването на българската държава.
7. 140 години
На 3 март 1878 г. е подписан Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя, с което се слага края на Руско-турската война 1877-1878 г. Датата слага начало на Третата българска държава. По силата на договора, България става васално княжество и в нейните граници влизат Мизия, Тракия и Македония. Няколко месеца по-късно мирният договор е ревизиран в Берлин и България е разпокъсана.
8. 145 години
През февруари ще почетем паметта на един от най-великите българи, дали живота си за свободата на България – Васил Левски. Смъртната присъда за Левски е издадена на 14 и е потвърдена на 21 януари 1873 г. Процесът завършва, а комисията е иззела функциите на съд, което е недопустимо по законите на самата Османската империя. На 18 февруари (6-ти февруари по стар стил) 1873 г. присъдата е изпълнена в околностите на София.
9. 200 години
Класиката „Франкенщайн“ на Мери Шели става на 200 години през 2018 г. През 1818 г. романът първоначално е публикуван анонимно. Той разказва историята на младия швейцарец Виктор Франкенщайн, който изкуствено създава човешко същество в известния тогава университет Инголщат.
10. 2800 години
Столицата на Армения чества своята 2800-годишнина на 21 септември 2018 г. Град Еребуни, намирал се на територията на днешен Ереван, е основан през 782 година преди н.е., 27 години преди основаването на Рим. В полза на това свидетелства намиращата се в музея-крепост Еребуни плоча с изсечена клинопис с датата на основаването на града.