Колкото и готвачи да издигнем на пиедестал, винаги ще има повече телевизионни предавания, в които съдиите ще ги ограничават, дори и Брадли Купър да играе един от тях като във филм. Също както всяка друга, това е отнемаща много време ежедневна работа.
Да бъдете главен готвач може да е най-трудната задача, но винаги ще я обичате. Най-страхотната част от това е тръпката в кухнята и да видите екипа си, който приготвя храна и как една идея се превръща в реалност. Не на последно място да изпитате удоволствието от усмивките на хората, които опитват специалитетите ви.
След допитване до истински професионални готвачи, можем да обобщим десет причини, които доказват, че тази професия е наистина тежка.
1. Поддържането на връзки е трудно
Ходенето по срещи е почти невъзможно, ако си главен готвач – освен ако не откриете някого, който може да поеме нощните смени, включително в понеделник и почивните дни. Друг вариант би бил срещата ви да се състои в 1 часа след полунощ. Да преминете на следващо ниво? Това дори е още по-трудно. Като собственик и главен готвач в ресторанта си, един от тях споделя: „Да имаш семейство и да работиш тази работа е упражнение, свързано с лишаване от сън през целия ви живот. Принудени сте да управлявате времето си до минута. Изключително трудно е, но не е невъзможно“.
2. Почивните дни са работни дни
Пропускането на почивните дни, празниците със семейството, сватби и погребения никога не се оценяват добре от семейството. Но вашият ресторант е семейството ви и това е причината тази работа да бъде толкова специална за вас.
3. Дори и не си помисляйте за болничен
Да работите в кухня не е за хора със слаби сърца. Дори и да се разболеете, трябва да отидете на работа. Един от готвачите споделя, че за 22 години не е отишъл на работа един или два пъти, без да включва операции. Само два пъти за 22 години не е толкова много, нали?
4. Готвенето е само началото
Когато си главен готвач в ресторант, трябва да си месар и рибар едновременно. Всякакъв вид месо – агнешко, свинско, морска храна, пристига в кухнята цялa и трябва да бъде подготвена. Ако вземем за пример анатомията на заек, тя е твърде различна от тази на пилето и трябва да имаш доста опит и познания, за да успееш да се справиш по време на работа.
5. Защото е болезнено
Дванадесет часа прав на ден е тежко. Отделно от това работната среда е наистина гореща. Но нараняванията в кухнята могат да оберат овациите. Попадането на капки силно загрято олио в окото не е рядко срещано. По-горе споменахме, че болничните не са практика при тази професия. След преглед в спешна помощ, въоръжени само с капки за очи, главните готвачи се връщат отново на работа.
6. Поръчките извън менюто са противни
Може да не ви изглежда голяма работа да поискате картофено пюре със сирене още с влизането заедно със салата си с киноа, но помислете отново. Хората приемат за даденост тежката работа, която е свързана с подготовката на цялото меню, така че клиентите да имат толкова богат избор. Главният готвач и неговият екип прекарват осем часа, за да сготвят между 25 и 30 блюда за вечерното меню и да са готови за сервиране. Винаги обаче ще се намери някой глупак, който с идването си, ще поиска печено пиле на грил, защото бил на диета.
7. Винаги има нещо спешно
Чували ли сте поговорката, че, ако има нещо, което може да се обърка, ще се обърка? Това изцяло се отнася до главните готвачи. Всеки ден от седмицата ще имате по един готвач, който е болен, попаднал е в затвора, не се появява на работа, наранил се е и трябва да отиде до болницата или идва с махмурлук. На всичкото отгоре вашият доставчик обърква продуктите и получавате нещо различно от това, което сте поръчали. Добавете към това и че мивката тече, тоалетната в банята на долния етаж не работи и е предизвикала наводнение, а портиерът не вземе боклука… Всеки ден е криза!
8. Човек никога не знае кога ще се появят здравните служби
Истински кошмар е, когато здравните служби пристигнат, особено по време на сервиране. Целият персонал вдига ръце, надяват шапки, мрежи за коса, почистват работните зони, покриват всичко, което е оставено непокрито, изнасят се кошчета за боклук и след това се молят служителите да не забележат хлебарка или следи от мишки.
9. Вероятно няма да станете известни
Постъпили сте в кулинарно училище и виждате себе си като Антъни Бурдейн? Това не означава, че вашата съдба е на главен готвач. Някои професионалисти започват само защото са запленени от ресторантите и храната, но не могат да си обяснят защо толкова много млади хора се захващат с готвене в наши дни. Възможно е да виждат възможност да получат голяма известност и слава, до която всъщност достигат само 1% от готвачите. А в този процент влизат кулинари, които са извършвали тази дейност в продължение на повече от 20 години.
10. Родителите ви просто не ви разбират
Не всички родители са доволни от това, че децата им избират да бъдат готвачи. Като пример можем да дадем Индия. Там е престижно да бъдеш бизнесмен или доктор – длъжности, които предполагат някакво образование, а професията готвач се приема за отговорност на слугите. Баща ви дали ще е щастлив, ако изборът ви е точно такъв?