Когато чужденец чуе името България най-честата реакция е „Ооо, Стоичков“. Макар и да е далеч от активната състезателна дейност Камата и до ден днешен е посланик на страната ни из всевъзможни точки на планетата. Дали обаче е единственият? Разбира се, че не. В Англия невероятните футболни умения на Стилян Петров го направиха истинска звезда, а битката му с левкемията се превърна в национална кауза.
Като говорим за футбол, няма как да не не споменем и благоевградското чудо – Димитър Бербатов. Митко е играл в отбори като германския Байер Леверкузен, английските Тотнъм, Манчестър Юнайтед и Фулъм, а от 2014 г. е в Монако. С Манчестър Юнайтед печели два пъти титлата в Английската висша лига и споделена златна обувка за най-добър реализатор в първенството. На 24 февруари 2013 г. пък Митко стана първият български футболист, изиграл 200 мача в английското първенство.
Тук е мястото да споменем и родения в с. Джулюница сумист Калоян Махлянов. Той е първият представител на България, който се състезава в най-силната категория в сумото. Кариерата му започва през 2002 г., когато дебютира на професионалното дохьо под псевдонима Котоошу. „Кото“ на японски означава „арфа“, а „Ошу“ – „Европа“. На 24 май 2008 Калоян влиза в историята на сумото като първия европеец, спечелил купата на Императора. Заради добрия му външен вид японската публика го нарича Дейвид Бекъм на сумото – прякор, от който Котоошу неведнъж е изразявал недоволството си.
И в шаха си имаме повод за световна слава. Едва на 12 год. момчето от Русе Веселин Топалов става майстор на спорта, а на 14 получава званието международен майстор. През 1990 в Сингапур спечелва световната вицешампионска титла за юноши до 16 години. Става Балкански шампион за юноши през 1991 в Албания. През 1992 получава от ФИДЕ гросмайсторска титла. Побеждавал е всички супергросмайстори в света. През 2005 заема 2 място на супертурнира в Линарес с равен брой точки с Гари Каспаров и победа над него, след което руският шампион се отказва официално от състезателната си кариера. Същата година става световен шампион, версия ФИДЕ на първенството в Сан Луис, Аржентина.
Нашенци обаче трупат активи в полза на родината ни не само в областта на спорта. Музика, кино, телевизия – българите сме доказали на света, че, дори и от малка балканска държава, почти непозната за жителите на икономическите и шоу гиганти, талантът е нещо, което не търпи отлагане и, когато той е в изобилие, рано или късно ще бъде открит. Ето още 10 българи, известни по целия свят.
1. Ралица Василева
Ралица Василева доскоро беше едно от най-известните лица на CNN. Заминава за Америка преди 18 години. Ралица е завършила английска филология в СУ. В първите години на прехода тя е едно от най-популярните лица на новините на БНТ. След специализация в CNN оттам й предлагат постоянна работа. Ралица Василева води CNN World News. Отразява войната в Босна, арабско-израeлския конфликт и други международни събития. Интервюирала е световни лидери като Михаил Горбачов и Хенри Кисинджър. През 2009 г. Ралица се връща у нас, за да снима филм за 20-годишнината от падането на комунизма в България.
2. Нина Добрев
Нина Добрев с гордост носи титлата „холивудска звезда“. Тя е родена в София през 1989 г. Родителите й се преместват в Канада, когато Нина е на 2 години. Завършила е училище по изкуства в Торонто. Била е гимнастичка и се е занимавала с танци. Преди да се снима в киното, Добрев е била модел, снимала се е и в реклами. Партнирала е на звезди като Джулиан Мур и Лиъм Нийсън във филма „Клои“. Нина Добрев играе една от главните роли в нашумелия по целия свят холивудски сериал „Дневниците на вампира“. Въпреки успехите си на големия екран, актрисата споделя, че най-много се гордее с това, че е българка.
3. Райна Кабаиванска
Райна Кабаиванска е един от най-значимите сопранови гласове в света. Завършила е оперно пеене и пиано в държавната консерватория „Панчо Владигеров“. През 1958 заминава със стипендия за Италия. Кабаиванска покорява световните музикални сцени с изпълненията си в „Тоска“ и „Мадам Бътърфлай“. Тя е звезда в Метрополитън, Виенската опера, Арена ди Верона, Болшой театър, Ковънт Гардън, Карнеги хол. Носителка е на редица награди. Основателка е на фонд с нейното име, който отпуска стипендии за млади български таланти. Преподавател е на майсторски класове в НБУ.
4. Люси Дяковска
Люси Дяковска е родена в Плевен в семейство на музиканти – майка й е пианистка, а баща й – оперен певец, дядо й е маестро Иван Вълев. След завършване на училище тя заминава за Хамбург, където следва в „Stage Scholl of Dance & Drama“. Звездната й кариера започва с кастинга за тв шоуто „Popstars“ през 2000 година. Сформираната в шоуто група No Angels се превръща в най-известната попгрупа в Германия. През септември 2003 групата се разпада. Люси участва в мюзикъли, авторка е на песни за други групи, пробва се като продуцент и създава своя компания. През 2005 певицата издава първия си самостоятелен албум – Lucylicious. В началото на 2007 No Angels се завръщат на сцената.
5. Ирина Бокова
От есента на 2009 родената в София Ирина Бокова е първата жена Генерален директор на UNESCO. Завършила е „Международни отношения“ в Москва, работи като старши аташе и трети секретар в отдел „ООН и разоръжаване“ на МВнР, трети секретар в постоянното представителство на България в ООН, Ню Йорк. До 1990 е втори и първи секретар в отдел „ООН и разоръжаване“ на МВнР. През 1995 става зам.-министър на външните работи. 1996 – 1997 е външен министър. В периода 2001 – 2005 е народен представител в 39-то Народно събрание от „Коалиция за България“. 2005 – 2009 е извънреден и пълномощен посланик на България във Франция и постоянен представител към UNESCO.
6. Самуел Финци
Роден в Пловдив в семейството на пианистка и актьор, Самуел Финци отива в Берлин малко след промените. Става известен преди всичко с изявите си в „Deutsches Theater“ и „Volksbuhne Berlin“. От 90-те работи с Димитър Гочев. Първата постановка на Гочев с участието на Финци е „Леонс и Лена“. Следват още 22 съвместни спектакъла, в течение на които Финци се утвърждава като истинско откритие. В Германия излизат и книги за него. „Финци зад кулисите“ съдържа разговори със ставащия все по-популярен актьор. Финци се изявява и на телевизионния екран. Изпълнява главната роля на полицейския психолог Винс Флеминг в сериал по германския тв канал ZDF.
7. Васко Василев
Още на 7-годишна възраст роденият в София Васко Василев свири като солист на Българския камерен оркестър в зала България. На 10 години заминава с правителствена стипендия за Москва, където учи в престижното ЦМШ – музикално училище за даровити деца. Печели международни конкурси в Париж, Генуа и Лондон. През 1994 Василев става най-младият концерт-майстор на оркестъра към Кралската опера в Лондон. Той е създател и лидер на своя собствена група – „Лауреат“, която изпълнява класически произведения с по-модерно звучене. Друг негов проект е Vodoo Orchestra, формация от талантливи музикантки, известна още под името Super Girls Orchestra. Васко Василев изнася концерти в цял свят.
8. Христо Явашев
Христо или Кристо, както е по-известен по света, е роден в Габрово. Учи в Софийската академия от 1953 до 1956, когато заминава за Прага. Решава да избяга от комунистическия режим и заминава за Виена. Година по-късно отива в Париж, където се издържа, рисувайки портрети на знаменитости. В Париж среща любовта на живота си – Жан-Клод. Родените на един и същи ден творци се вдъхновяват взаимно и работят като едно цяло. Стилът им се идентифицира като изкуство на опаковането. Сред постиженията им са опаковането на Райхстага, мостът Пон нюф в Париж и „Портите“ в Сентрал Парк в Ню Йорк. Последният им общ проект в САЩ се нарича „Над реката“, но реализирането му се отлага заради внезапната смърт на Жан-Клод през 2009.
9. Кристалина Георгиева
Българският еврокомисар Кристалина Георгиева е родена в София. Тя завършва „Политическа икономика“, профил „Социология“ в УНСС. До 1990 г. заема различни академични и консултантски позиции в България и САЩ. Чете лекции във водещи университети в цял свят. Тя е част от екипа на Световната банка от 1993 г., когато е икономист по околната среда за Европа и Централна Азия. През 2004 става ръководител на Световната банка за Русия. Лично президентът Робърт Зелик я посочва като свой заместник. През 2008 Кристалина Георгиева става вицепрезидент на Световната банка и корпоративен секретар.
10. Дейзи Ланг
Носителката на няколко световни титли по карате, кик-бокс и бокс Десислава Кирова е родена в София. Известна е като Дейзи Ланг. Дейзи Ланг се е снимала в няколко филмови продукции, сред които „Американски тюлени“, „Неоспоримият“ и „Договорът“. Партнира си с актьори от „тежката артилерия“ на Холивуд. В „Мисионерът“ участва в бойни сцени с Долф Лундгрен.