В природата важи едно правило: яж или бъди изяден! Много хора изпитват смъртен страх от акули и скорпиони, но се оказва, че най-опасните живи същества са съвсем други.
Сигурно някои ще се учудят, но хората са доста по-опасни, отколкото акулите и скорпионите. Човекът е особено изобретателен, когато си е поставил за цел да убива други хора. Тъжно, но факт човекът убива около 475 хиляди души на година – човекът е вторият най-опасен враг на човека.
Така че добре е да сте наясно от кои животни наистина трябва да се пазите. Ето и 10 заблуди и истини за най-опасните животни.
1. Митът за акулите
Жертви: около 10 души годишно. Някои видове акули наистина могат да убият човек, но това се случва рядко. Вълците и акулите убиват по около 10 души годишно. Вероятността човек да умре от токов удар в собствената си кухня е по-голяма. Така че: смъртният страх от акулите е определено пресилен.
2. Слонът не е по-безопасен от лъва
Жертви: около 100 души годишно. Не е тайна, че лъвовете нападат и убиват хора. Затова пък е малко известен факт, че слоновете убиват точно толкова хора, колкото и лъвовете. Най-голямото сухоземно животно на планетата може да бъде много агресивно, а силата му го прави опасно за хората.
3. Стойте по-далеч от него!
Жертви: около 500 души на година. Хипопотамът е миловидно животно. А и е от тревопасните видове. Но когато е разярен, хипопотамът напада и без повод. Затова стойте по-далеч от него!
4. Крокодилът не е за подценяване
Жертви: около 1 000 души годишно. Много хора изпитват силен страх от крокодили. С пълно основание, защото крокодилът е месоядно животно, което се справя без проблем и с много по-голяма от самия него плячка – например млади хипопотами, водни биволи и дори акули.
5. Плоският червей
Жертви: около 2 хиляди души годишно. Плоският червей е паразит, който вирее в хранителния тракт на хората и гръбначните животни. Прониква там чрез неизмити храни или ларви в суровото месо. Инфекцията се лекува, но тъй като много хора по света нямат достъп до здравно лечение, плоският червей убива 200 пъти повече хора, отколкото бялата акула.
6. Глистите
Жертви: около 2 500 души годишно. И глистите са паразити, които попадат в организма по същия начин, както и плоският червей. Но за разлика от него, глистите не остават в хранителния тракт, а се прехвърлят в червата, пробиват ги и попадат в кръвоносната система. Оттам стигат до белите дробове и хранопровода, след което биват поглъщани и отново попадат в червата. 1 милиард души по света имат глисти.
7. Охлювът, хищната дървеница и мухата цеце
Жертви: около 10 хиляди души годишно. Петото място си оспорват трима „убийци“, а общото при тях е, че убиват не самите те, а пренасяните от тях паразити. Билхарциозата (охлювна треска) се хваща в замърсени водни басейни, които са обитавани от паразити, пренасяни от сладководния охлюв. Болестта на Чагас и сънната болест пък се причиняват от ухапвания от насекоми, пренасящи паразити.
8. Най-добрият приятел на човека
Жертви: около 25 хиляди души годишно. Болестта бяс е коварна инфекция, която се пренася от редица животни. Но когато преносителят е нашият четириног приятел кучето, е почти сигурно, че тя ще се предаде и на човека. До появата на първите симптоми могат да изминат няколко месеца. Добрата новина е, че има надеждни ваксини. В развития свят почти няма случаи на заболели от бяс хора.
9. Змията
Жертви: около 50 хиляди души на година. Няма да сбъркате, ако стоите по-далеч от змиите. В класацията на най-опасните животни змиите заемат третото място.
10. Комарът
Жертви: около 725 хиляди души годишно. В страни като Германия, например, те са повече досадни, отколкото опасни. В други райони на света обаче комарите могат да причиняват смъртоносни болести. Най-опасните сред тях са маларията, хеморагичната треска, жълтата треска и възпалението на мозъчната тъкан (енцефалит).