В края на миналата седмица бяха обявени лауреатите на Антинобеловите награди (Ig Nobel Prize) за 2012. Тази година те са в 10 категории и бяха връчени за 22-ри път в театър „Сандърс“ на Харвардския университет. Замислени като пародия на Нобеловите награди, Ig Nobel Prize се присъждат на изследователски постижения, които „в началото предизвикват смях, а след това навеждат на дълбоки размисли“. Именно такава е официалната формулировка на организаторите на отличията – хумористичното списание Annals of Improbable Research. Ето 10-те носители на Антинобеловите награди за 2012 г.
1. Ученият от Кеймбриджкия университет Раймонд Голдщайн и екипът му се заемат с изследване на физиката на конската опашка по поръчка на компанията „Юниливър“ (Unilever). Математическият модел ще помогне да се усъвършенстват топлоизолационните материали. Моделът описва свойствата и еволюцията на материала, направен от микровлакна.
2. Холандската психоложка Анита Ерланд пък дава уверен отговор на въпроса защо Айфеловата кула изглежда по-малка, ако наклоните главата си наляво. При хората съществува мислена линия на числата, малките числа са представени вляво, а по-големите – вдясно.
3. Руслан Кречтников от Калифорнийския университет в Санта Барбара получава приз Ig Nobel за свое проучване върху динамика на флуидите. Вдъхновението го спохожда на научна конференция, докато гледа как делегатите ходят внимателно с чаши, пълни с горещи напитки. Неговите наблюдения и теоретични анализи върху начина, по който кафето се движи в чашите, го води до откритието, че е налице просто съвпадение – „размерите на обикновените чаши за кафе (продиктувани от удобството за носенето им и нормалната консумация на кафе при хората) са такива, че честотата на колебание при естествените течности в чашата е от същия порядък като честотата на стъпване при нормално ходене“.
Този факт, заедно с естествената несиметричност на биомеханиката при ходене, която допринася за усилване на разплискването на кафето, са отговорни за неговото разсипване, отбелязва ученият. Той не е имал представа, че изследването му ще привлече внимание, но посочва, че лично за него науката има и забавна страна. Много хора са любопитни не само за черните дупки, но и за ежедневните обикновени явления, допълва той.
4. Крейг Бенет от Университета на Калифорния и негови колеги пък бяха отличени в категорията „Неврология“ за изследването на мъртва сьомга чрез ядрено магнитен резонанс. Въпреки че рибата не била жива, учените успели да засекат мозъчна активност у нея. В миналото Бенет е правил подобни изследвания с тиква и кокошка…
Крейг Бенет казва, че макар разработката му върху атлантическа сьомга да е замислена на шега, тя е била широко използвана. „В годините преди нашата разработка беше обявено, че при около 30% от извършените ядрено-магнитни изследвания не са използвани подходящите статистически методи за корекция на тези анализи. Сега този процент е по-малък от 10 на сто и ние смятаме, че разработката върху сьомгата е изиграла малка, но важна роля това да се случи“, пояснява той.
5. С Антинобел за литература е отличена службата по счетоводство на правителството на САЩ, която е написала доклад за доклада за доклада, в който се препоръчва да се подготви доклад за доклада за доклада за доклада.
През 2009 г. призът Ig Nobel също отива при държавна институция, в случая ирландската полиция, за вписването и представянето на над 50 пътни акта на поляк с името „Prawo Jazdy“. Г-н „Jazdy“ е бил смятан за най-честия пътен нарушител в Ирландия, докато разследването не открива факта, че Prawo Jazdy е полски термин за „пътно свидетелство“.
Десет години преди това наградата за литература отива при Британския институт за стандартизация, за упътване от шест страници (BS 6008) за правилната употреба на чаша за чай.
6. Руският инженер Игор Петров, разработил метод за превръщане на взривни вещества в диаманти, взе Антинобел за мир. „Дами, ако ви трябват диаманти, ще се срещнем след церемонията. Но не забравяйте да си носите експлозивите“, пошегува се Петров, работещ в компанията SKN, разположена в научното градче Снежинск.
Любопитна е и наградата за мир през 2007 г. – Строителната лаборатория на военно-въздушните сили на САЩ в Дейтън, Охайо, за разработката на „гей бомба“, която трябва да предизвиква хомосексуално поведение във вражеските редици.
През 2010 г. наградата за мир е връчена на учени от Берн, Швейцария, с определянето дали е по-добър ударът в главата с пълна или с празна бутилка.
7. Японски изобретатели, създали устройството SpeechJammer, позволяващо дистанционно „да се затвори устата“ на приказливците, спечелиха наградата за акустика. Микрофон възприема звуковите вълни, които издават нарушителите на тишината, а високоговорител ги възпроизвежда със забавяне от части от секундата. Изобретателите твърдят, че това напълно дезориентира мозъка и човек веднага млъква. „Да спечеля Антинобел винаги е било мечта за един луд учен като мен“, призна Казутака Курихара, един от отличените японски специалисти.
8. Антинобеловата награда за химия получи Йохан Петерсон, който е открил защо в някои части на Швеция косите на хората са станали… зелени. Самият учен се появи на церемонията с боядисана в зелено брада.
9. Наградата за анатомия получава Франц де Ваал от Холандия и неговия американски колега от САЩ Дженифър Покорни, които са открили, че шимпанзетата могат да разпознаят роднините си като гледат снимки на техните… задни части.
През 2010 г. в областта на ветеринарната медицина призът бе спечелен от учени от британски университет, които успяват да докажат, че кравите с имена дават повече мляко от кравите, които са без име.
10. Ig Nobel Prize за медицина отиде при Емануел Бен-Сусан, който обяснява как докторите, които извършват колонокопия, трябва да предпазят пациентите си от избухване… Буквално.
През 2010 г. призът за обществено здраве печелят изобретатели от Чикаго за изобретяването на сутиен, който може бързо да бъде превърнат в чифт газови маски – една, за жената, която носи сутиена и друга за стоящия до нея.
„10-те най“ събира най-забавните, любопитни, скандални и дори шокиращи истории – от музика и кино, през храни и места, които си струва да се посетят. „10-те най“ е хора и животни, цифри и литературни герои, догадки и научни открития.