България е страна, пълна с разнообразни природни дадености. Имаме толкова прекрасно море, безкрайни поля и красиви планини. Именно последните ще бъдат в полезрението ни днес. На територията на страната ни има 39 планини. Много нелюбезно е всеки път да се съсредоточаваме само върху най-известните от тях – Стара планина, Рила, Пирин и Родопите.
По-малките и не толкова високи планини са хем по-многобройни, хем по-малко посещавани. За да нарушим тази несправедливост, в този материал ще дадем повече информация, свързана с 10-те най-ниски планини в България. Те също заслужават внимание, защото имат с какво да привлекат туристите – стига поне веднъж да стъпят в тях.
1. Пенкьовска планина
Една от планините, разположени в Западна България, е Пенкьовската. Намира се точно до Перник и Кюстендил. Тя има специфична, силно различима от останалите планини форма – прилича на латинско L. Пенкьовската планина е с приблизителни размери 25 км на 4 км, като в южната ѝ част е разположен най-високият ѝ връх – Конски връх. Той се издига на височина от 1187,1 м. Нещото, което отличава тази от всички други родни планини, е характерният билен ръб. Той е със забележителната дължина от близо 20 км, а разликата в надморската височина между най-ниската и най-високата му точка е почти 100 м. Определено това е една от родните ниски планини, която заслужава да бъде посетена, стига да имаш интерес към подобни, по-екстремни преживявания.
2. Завалска планина
Наричаната още „Козя гърбина“ или „Кози гребен“ планина се намира в най-западната част на Средногорието, област Перник. Нейните размери са приблизително 20 км на 4–5 км, като между Завалска и Вискярска планина, точно над село Гърло, е изграден приказен язовир на име Красава. Чрез него се сдобиват с вода жителите на град Брезник. Най-високият връх на Завалска планина е Китка, който се издига до 1180,7 метра надморска височина. Сред най-често срещаните видове дървета в горите на планината е белият бор, а от животинските – сърна, заек, дива свиня, сойка и кълвач. Жалко е, че тази планина с толкова голям потенциал за развиване на туризъм е толкова неизвестна за широката аудитория.
3. Рудина планина
Една от пограничните ни със Сърбия и част от списъка с 10-те най-ниски планини в България е Рудина. В границите на България попадат нейните южни склонове, като най-високият връх, който се намира в наши земи, е Сирищнишка Рудина (1172 м). От разположението ѝ вероятно се досещаш, че се намира отново в Пернишка област. Характерното за тази планина е, че склоновете ѝ са стръмни, реките – къси и с непостоянно пълноводие, а горите – предимно широколистни (най-често букови). Голямо историческо събитие, което се е развило именно тук, в местностите Барнос и Дъсчан кладенац, е защитата на град Трън по време на Сръбско-българската война от 1885 г.
4. Голо бърдо
В югоизточната част на Руйско-Верилската планинска редица се намира следващата в подреждането на родните най-ниски планини, а именно Голо бърдо. Ветрушка е най-високият ѝ връх – цели 1157 м и се намира изключително близо до Перник – едва на 3 км разстояние от града. Голо бърдо има приблизителни размери 25 на 6–7 км. Планината е наситена с множество карстови извори. На територията ѝ се намира резерват „Острица“. Той е една от първите защитени природни територии в България. Тъжно е, че някога тук е кипял планинарски туризъм (за това говори фактът, че планината разполага с четири хижи – „Славей“, „Орлите“, „Кралев дол“, „Бели кладенци“), но към днешна дата това не е точно така (нито една от хижите не е активна, дори са изоставени и разбити почти до неузнаваемост).
5. Гребен
Следва още една планина, разположена по границата ни със Сърбия – името ѝ е Гребен. На наша територия се падат сравнително ниски нейни части (най-високият ѝ връх в България е едва 1156 м висок и се казва Голеш), но въпреки това тя е изключително живописна планина, събираща в себе си множество природни забележителности. Такъв е например връх Драговски камик, който е по-известен с името „Трънския Матерхорн“ поради изключително подобната пирамидална форма, която има. Разположен е между с. Врабча и с. Филиповци. Чудесна гледка за любителите на природните красоти предлага и връх Стакьов камък. От него се виждат Руй, Завалска, Ездимирска и Стара планина.
6. Вискяр планина
С ни най-малка почуда следващата планина е отново в Западна България – това е Вискяр планина. Нейната най-висока точка, разположена в границите на нашата страна, е връх Мечи камък (1077 м). Размерите на планината са приблизително 15 км на 5–6 км и се намира точно между областите София и Перник. Интересен факт е, че по нейното било минава и делителната линия на водосборните басейни на Егейско и Черно море. Откъм флора планината е бедна. На североизточните ѝ склонове се виждат на места букови и дъбови горички, но по югозападните – липсват и толкова. Любопитно е, че в планината има близо 30 села, но само един град – това е Брезник.
7. Черна гора
Да, точно така – освен държава на Балканите, Черна гора е и име на планина в България. Намира се между Любаш планина и реките Струма, Светля и Конска. Планината е част от Руйско-Верилската планинска верига. Нейният първенец се казва също Тумба (висок е 1129 м), точно като този, който се намира в Беласица, но е по-нисък. Именно поради тази причина, за да ги различават разговорно, хората му казват „Малък Тумба“. В близост до него се намира и един живописен манастир – Гигинският. Той е известен с това, че има извор с вода, която помага на хора, имащи проблеми със зрението.
8. Боздаг
Планината Боздаг за нас се явява също гранична, но този път с Гърция. Някога е носила името „Мраморница“, но в днешно време е по-известна като Фалакро орос (в превод от гръцки – „Плешива планина“). Най-високата ѝ точка на територията на България е връх Чиплик баир (1090 м), а иначе е връх Свети Илия (2232 м). Характерно за планината е, че тя е почти изцяло изградена от мрамор. Затова и често срещани в нея са мраморните кариери за добив на този камък. Забележителното в тази планина е, че има много и разнообразни представители както на флората, така и на фауната. Именно поради тази причина териториите над 1000 м н.в. са включени в програмата „Натура 2000“.
9. Сакар
Сгушена точно между Хасковска и Старозагорска област, Сакар планина се нарежда на второ място в класацията на 10-те най-ниски планини в България. Тя е сравнително голяма по площ – 75 км на 35 км. Сякаш математически пресметнато, нейният най-висок връх се намира в самия център на планината. Това е Вишеград (856 м). За съжаление, достъпът до него е забранен. Но това не пречи човек да предприеме разходка в района – тук има 7 защитени територии и изобилие от природни забележителности, които пленяват всеки планинар.
10. Странджа
Първенецът в класацията – Странджа, може да е най-ниската планина в България, но това не означава, че няма с какво да привлече вниманието на всеки любител на природата! Пазителката на странджанската зеленика – растение, което се среща само и единствено тук, бижу в българската флора, пази в себе си много древни и мистични истории. За това свидетелства светилището Индипасха (древно тракийско скално оброчище) или разкопките, проведени в търсене на гроба на богинята Бастет, например.
Тук се намират и единствените населени места, в които до ден днешен се изнася иконата на Св. св. Константин и Елена и нестинарите заиграват с нея в жарта по време на големия празник. Този автентичен обичай не се среща другаде. На територия от близо 10 000 кв. м има разпръснати толкова много природни забележителности, водопади, еко пътеки, влизане на една или две реки в морето – красота, която си заслужава да бъде видяна лично!
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.