Животните на нашата планета изненадват със своите невероятни способности и уникални характеристики. Този текст ще ви запознае с десет от най-изненадващите рекордьори в животинския свят – от най-бързата риба, която плува с близо 110 км/ч, до насекомото, което издава звуци с шум от 106 децибела.
Ще научите коя птица извършва най-дългото пътуване в света и кой бозайник има най-кратка продължителност на живота. Всеки от тези животински видове е пример за изключителна адаптация и оцеляване в своето обкръжение, като има рекорди, които надминават човешките представи за възможности.
1. Риба платноход – най-бързият плувец
Ако се организира състезание за скорост сред рибите, първото място със сигурност ще бъде спечелено от рибата платноход. Само за 3 секунди тя изминава до 91 метра, което съответства на 109 км/ч, като при това рибата комбинира плуване със скачане. На кратки разстояния няма по-бърза риба от нея. Дори рибата меч развива само 90 км/ч.
Рибата платноход достига дължина около 3 метра и тежест почти 100 кг. Тя може да разпъне гръбните си перки като ветрило или платно, откъдето идва и името ѝ. Благодарение на това, тя може да отделя плячката си от рибния пасаж и по-лесно да я убие.
2. Черешарка – най-здравата човка
Този вид от семейство Чинкови тежи едва 50 грама, но има човка, способна да счупи черешова костилка. Именно това е любимата храна на Черешарката и я поставя сред рекордьорите в животинския свят. За да строши ядката, птицата е в състояние да приложи сила, равна на 50 килограма! Това е около 1000 пъти повече от теглото на тялото ѝ. Черешарката се среща в доста части на Европа, като обитава широколистни и смесени гори. Среща се и в България.
3. Дългоопашат лалугер – най-дългият зимен сън
Американският дългоопашат лалугер живее в Сибир, Аляска и в полярните зони на северозападна Канада. Държи рекорда за най-продължителен зимен сън сред всички животни, а именно почти 8 месеца. През този период може да се случи така, че телесната температура на лалугера да се понижи до минус 3 градуса! Въпреки че при такава отрицателна температура животното би трябвало да „замръзне“, нито кръвта му, нито клетките му се разрушават от островърхите ледени кристали.
4. Колибри-пчела – най-дребните яйца
Най-големият рекордьор сред птиците се среща само в Америка, като повечето птици Колибри живеят в Южна Америка. Наричана още Колибри-Пчела, тази птица тежи само 2 грама и заедно с опашката и човката си е дълга едва 7 см. Колибрито има специфично устройство на крилата, което му позволява да ги движи във всички посоки. Така птицата може да лети напред, назад, настрани, нагоре и надолу, дори и на място.
Този тип крила обаче, изразходва много енергия, поради което тя трябва да приема количество храна, два пъти колкото собственото ѝ тегло. Колибрито има най-бързият метаболизъм сред всички птици. В състояние на покой пулсът му достига до 1000 удара в минута, което е с около 900 удара повече от пулса на едно дете! За да не се излага продължително на такова физическо натоварване, през нощта Колибрито може частично да преустанови жизнените си процеси – изпада в състояние, подобно на ултра къс зимен сън.
5. Гигантска мида – най-голямата мида
Гигантската мида, наричана още Тридакна, е най-голямата известна мида в света и е поредният рекордьор в животинския свят. Достига дължина до 1,4 м и тегло до 250 кг. Гигантските миди живеят в Индийския океан и в Западния Пасифик, като там обитават кораловите рифове. Те са известни още като „Миди Убийци“. Съществува популярна заблуда, че мидите се стремят да заклещят някой гмурец или друго същество. Всъщност затварящият рефлекс на гигантските миди им служи преди всичко за защита от врагове като риби, октоподи и морски звезди.
6. Земеровка – най-лакомият хищник
От 12 до 18 месеца – това е максималната продължителност на живота на земеровките, живеещи в пустинята. С това те се класифицират като бозайниците с най-кратък живот. При уплах сърцето им бие с 1000 удара в минута и в най-лошия случай могат да умрат от този шок. И понеже имат бърза обмяна на веществата, насекомоядните земеровки се нуждаят от голямо количество храна. Един от най-популярните видове, Африканската Белозъбка, живее в Южна Африка, Камерун и Уганда и се изхранва с насекоми, паяци, дъждовни червеи и бозайници.
7. Антилопа Дик-Дик – най-дребната антилопа
Как се казват най-дребните антилопи в света? Правилно, това са Антилопите Дик-Дик. Тяхното звучно име произтича от силните свиркащи предупредителни викове, които женските издават при бягство. Видът Дик-Дик на Кирк достига едва 35 см, приблизително 65 см дължина и маса от около 6 кг. Този вид антилопи са малко по-големи от заек, истински рекордьор в животинския свят. Доста плахи и боязливи, те предпочитат да останат скрити сред гората, като едва нощем излизат и проявяват активност. Обитават шубраци, пресъхнали речни долини и покрайнини на гори.
8. Полярна рибарка – най-дългият полет
За да направи обиколка на цялата Земя, човек трябва измине 40 000 км. Точно толкова дълго разстояние изминава полярната рибарка по време на своите полети, с което тя се определя като прелетната птица, предприемаща най-далечното пътуване. Разбира се, тя не обикаля целия свят, но пък изминава пътя от Северното полукълбо до Южния полюс и обратно.
Всъщност полярната рибарка живее по северните европейски брегове, но летните месеци прекарва в Антарктика. Пътуването ѝ трае 4 месеца. След това тя презимува 2 месеца на Южния полюс, където по това време на годината слънцето грее 24 часа в денонощието. А с това полярната рибарка се превръща и в птицата, която успява да види най-много светлина.
9. Цикада – най-шумното насекомо
Най-шумните насекоми в света са Цикадите. Те произвеждат шум от 100 децибела, съответстващ на шума, издаван от пневматичен чук. Абсолютният рекорд принадлежи на Африканската Цикада, издаваща шум от 106 децибела! Песните при мъжките служат основно за привличане на женските, но също и за сплашване на врагове… А и за да попаднат сред рекордьорите в животинския свят.
10. Броненосец – извънредно ниска телесна температура
Броненосците спадат към семейството на Бронираните непълнозъби. Тези всеядни и активни нощем бозайници обитават Америка от 60 милиона години. При опасност Броненосците светкавично се свиват на кълбо и така устояват нападения дори от пуми или ягуари. Най-популярният представител на този вид е деветопоясният броненосец, който се среща в блатистите местности на Централна Америка и в САЩ.
Броненосецът е единственият бозайник, който поради ниската си телесна температура може да носи в себе си бактерията Лепра, която е причинител на проказата. Затова се използва и за изследователски цели. Върху деветопоясни броненосци лекарите тестват ваксини и методи за лечение на проказа.
Ако обичаш да пишеш и го правиш добре, ако имаш интересна лична класация или си автор на любопитна десетка, можеш да ни изпратиш твоя собствена статия и да станеш част от авторите на © 10-те най.