Нашата планета е дом на необятно разнообразие от видове, а всяко създание е уникално по своята същност. В животинския свят се крият истински природни чудеса – същества с неподражаеми способности и впечатляващи постижения. В следващите редове ще се потопите в удивителния свят на десет изключителни животни, чиито феноменални рекорди заслужават да бъдат не просто прочетени, а запомнени.
1. Ирландски вълкодав – най-голямото куче
Ирландският вълкодав е не само много древна порода кучета, но и най-едрата порода в света. Обикновено достига 81 до 86 см при рамото, а отделни животни достигат и 100 см. Това внушително по размери куче със сива четинеста козина спада към групата на хрътките и в миналото е използвано да пази хората от набезите на вълци, откъдето идва и името му – вълкодав. Въпреки името си обаче, то е изключително кротко и обичливо, а това го прави идеален домашен любимец.
2. Сокол скитник – най-бързата птица в света
Щом соколът скитник се отправи на лов, жертвата му няма никакъв шанс. Този сокол е най-бързата птица в света. Счита се, че пикира към плячката си със скорост от 340 км/ч. Това го прави по-бърз от автомобил във Формула 1, който се движи със средна скорост от 250 км/ч. Соколът скитник спада към най-широко разпространените видове птици. Обитава всички континенти, с изключение на Антарктида. Среща се и в България.
3. Кафяво прилепче – най-бързото сърцебиене
Бозайникът с най-бързо сърцебиене в Европа е кафявото прилепче. Сърцето му отчита 900 удара в минута, т.е. 15 удара в секунда! За сравнение, сърцето на човек бие средно 80–90 пъти в минута. Можете да го видите и в България.
4. Дългоуха лисица – с най-много зъби
Дългоухата лисица е известна с големите си уши, наподобяващи супени черпаци. Въпреки това тази лисица държи съвсем друг рекорд – тя е животното с най-много зъби сред по-висшите бозайници (от 46 до 50 на брой). Това означава, че дългоухата лисица има от 4 до 8 пъти повече зъби от едно обикновено куче. Тя е относително дребно животно, защото всъщност се храни основно с насекоми – любимото ѝ ядене са термитите. Обитава саваните на Източна и Южна Африка.
5. Гигантски калмар – най-голямото око
Невероятните 27 см достига окото на 495-килограмовия гигантски калмар, уловен през 2007 г. край бреговете на Антарктида! Така гигантските калмари държат рекорда за най-големи очи сред всички живи същества на планетата. Дължината на тялото на откритите през 1925 г. и до момента слабо изследвани животни също е впечатляваща – заедно с дългите си до 8 м пипала, те могат да достигнат дължина от 12 до 14 м. Диаметърът на едно око на гигантски калмар е с размера на гума на камион!
6. Странстващ албатрос – най-големият размах на крилете
Птицата с най-големия размах на крилете е странстващият албатрос, достигащ до 3,6 м. Албатросите обитават откритото море – използват въздушните течения, за да се реят. Без да движат криле, те често следват корабите, плаващи в океана, като се спускат и извисяват над тях. Само при абсолютно безветрие или при лов на риба, албатросите се приближават до водата. За да се издигнат отново нагоре, им е необходимо въздушно течение както над водата, така и над сушата. Ако то не е достатъчно, си помагат чрез засилване и тичане. Години наред албатросите безспирно и неуморно странстват, преди да се заселят на някой остров за чифтосване и създаване на поколение.
7. Акар – най-силното животно
Колкото и да е изненадващо, най-силното животно на света не е слонът, нито дори мравката, която може да вдига тежести с тегло 50 пъти над нейното собствено. Всъщност, става дума за вид акар. Той е с големина 1 мм, но може да издържи тежест, равняваща се на 1200 пъти неговата маса. Ако човек притежаваше подобна сила, би могъл да вдигне 60 автомобила наведнъж! Акарът живее в тропиците, в почва от гнили организми.
8. Каменна риба – най-отровната риба
С тази риба шега не бива! Каменната риба, която живее в плитките крайбрежни води на Индийския океан и Червено море, е считана за най-отровната риба в света. Намиращата се в гръдните ѝ перки отрова, която може да е смъртоносна и за човека, причинява парализиране на нервите, задушаване, а често и спиране на сърцето. Каменната риба е толкова опасна и защото се маскира изключително добре сред камъните на морското дъно и е почти невъзможно да бъде забелязана.
9. Кашалот – най-големият мозък
Най-големият мозък сред всички бозайници принадлежи на кашалота – до 9,5 кг. Този морски бозайник може да достигне общо тегло от 50 тона. Благодарение на специален орган в главата си, кашалотът е рекордьор и по гмуркане. Този орган е изпълнен с желеподобно восъчно вещество, наречено спермацет. Когато кашалотът се потапя в студена, дълбока вода, това вещество се втвърдява и става особено тежко. Плува ли обаче в по-топла вода, то се втечнява и става по-леко. Предполага се, че този орган му помага да се гмурка до 3000 метра под водата.
10. Фалабела – най-малкият кон
Най-миниатюрният кон в света е от породата Фалабела. Височината на тези коне е максимум 86 см, което ги прави прекалено дребни за езда. Често те се отглеждат като домашни любимци, а от два до четири коня заедно могат да теглят малка каручка. Породата е развъдена за пръв път в Аржентина от семейство Фалабела.
Следва продължение...
Ако обичаш да пишеш и го правиш добре, ако имаш интересна лична класация или си автор на любопитна десетка, можеш да ни изпратиш твоя собствена статия и да станеш част от авторите на © 10-те най.