На нашата планета Земя живеят невероятно много и най-различни животни. Всички те се разделят на групи. Шестте основни групи животни са: бозайници, птици, влечуги, земноводни, риби и безгръбначни. Във всяка една от тях има забележителни рекордьори с ненадминати качества. В следващите редове ще прочетете за десет вида в животинския свят, чиито рекорди заслужават да бъдат запомнени.
1. Пеперуда монарх – най-дългият преход
Веднъж годишно пеперудата монарх поставя истински рекорд. Поколението пеперуди, родено през късното лято в Канада и Северна Америка, изминава разстояние от 4000 км до планината Сиера Невада в Мексико, за да презимува там. Пеперудите монарх извършват този трансконтинентален полет на огромни ята, прекосявайки високи планини и справяйки се с урагани, суша и глад. Много от тях не успяват да оцелеят при тези непосилни изпитания. Онези, които достигнат до Мексико, могат да отдъхнат само през зимата, тъй като напролет отново поемат на север.
2. Маймуна ревач – най-шумното сухоземно животно
Маймуната ревач е най-шумното сухоземно животно. Тя е снабдена с мощен гласов орган! Нейният рев, представляващ смесица от рев на магаре и кучешки лай, отеква почти всяка сутрин. По този начин тя маркира своята територия. В зависимост от силата на вятъра, крясъците на тези маймуни могат да се долавят на 5 км разстояние и са със сила от 65 до 100 децибела. За сравнение, добре познатата ни бръмчаща градинска косачка издава звук със сила от около 75 децибела.
3. Вилорога антилопа – най-бързият бегач на дълги разстояния
Вилорогата антилопа живее в тревните степи и пустинните области на Северна Америка. Тя е в състояние да поддържа висока скорост цели 5 км и може да развие максимална скорост до почти 100 км/ч! Тъй като сърдечно-белодробната ѝ област е по-голяма от тази при останалите антилопи, тя може да поеме три пъти повече кислород, поради което издържа и на продължителен бяг. Още една особеност — очите ѝ са разположени от двете страни на главата, което ѝ осигурява полезрение от почти 360 градуса – с една дума, идеална панорамна гледка във всички посоки.
4. Кожеста костенурка – най-голямата костенурка
Знаете ли, че кожестата костенурка е най-голямата костенурка в света? Тези животни, получили името си благодарение на външния вид на кожата си, достигат дължина на черупката до 2,7 м и тегло от почти 700 кг. Костенурката обитава тропичните и субтропичните морета, среща се и в Карибско море, северно от Южна Америка. Яйцата си снася на сушата.
5. Жаба златен дърволаз – най-отровното земноводно
Жабата златен дърволаз има влажна кожа, покрита с отровна слуз, която парализира мускулите и дишането на жертвата. Името ѝ произлиза от факта, че индианците от Южна Америка добивали отрова от кожата ѝ, с която обработвали стрелите си. Тя не произвежда сама отровата си, а я извлича от отровните насекоми, с които се храни. Любимата ѝ храна са мравки, термити и стоножки. Един грам отрова на златен дърволаз е достатъчен да убие 100 души.
6. Папагали ара – най-дълголетните птици
Това, че в днешни дни хората вече могат да доживеят 100-годишна възраст, не е новост. Но и при птиците тази напреднала възраст е факт. Папагалът е птицата с най-дълга продължителност на живота и често надживява повечето хора, а понякога и своите стопани. Папагалите, наред с грабливите птици и врановите, са птиците с най-високо ниво на интелигентност. Поради това те умеят да изговарят отделни думи, а понякога и цели изречения. Най-известният вид са папагалите ара.
7. Гигантската гъба – най-древното животно
Най-старото животно на планетата е гигантската гъба в Антарктическия океан. Учени са установили, че тя съществува от почти 10 000 години. Тъй като обмяната на веществата и разходът на кислород са смайващо ниски, тази гъба расте изключително бавно. Има големина около 2 м. Библейската възраст на Scolymastra joubini е определена с помощта на кислородния разход.
8. Миши лемур – най-дребният примат
Най-дребният примат в света е миниатюрният миши лемур. Той живее в сухите широколистни гори и савани на о-в Мадагаскар. Тялото му достига около 12 см и тежи едва между 25 и 40 грама. Към това прибавяме и една 15-сантиметрова опашка. За да се ориентира в тъмното, лемурът има големи, изпъкнали напред очи с жълто-сиво петно между тях. Козината му отгоре е червеникаво-кафява, коремът — светлосив, а на гърба си има отличителна червеникава ивица.
9. Антилопа орикс – най-високата телесна температура
Под силното африканско слънце често става непосилно горещо, а невинаги наблизо има дървета за сянка. Антилопата орикс обаче се е нагодила към тези условия. Часове наред тя може да стои под изгарящото пустинно слънце, без това да ѝ навреди. Телесната ѝ температура може да се покачва до 45 градуса.
10. Риба луна – най-тежката костна риба
Най-голямата костна риба в света е рибата луна. Тя достига дължина над 3 метра, тегло 2,3 тона и възраст до 120 години.
Ако обичаш да пишеш и го правиш добре, ако имаш интересна лична класация или си автор на любопитна десетка, можеш да ни изпратиш твоя собствена статия и да станеш част от авторите на © 10-те най.