Чувал си израза „Предпочитам хотел с безброй звезди пред този с 5“. Визираме нощувка сред природата. Ок, палатката не е за всеки, съгласни сме. Може да имаш проблем с кръста, със студа, да не можеш да носиш толкова много допълнителни атрибути като палатка, спален чувал, надуваемо матраче и всичко друго, необходимо за нощувка на открито.
Но кое се доближава най-много до това – знаеш ли? Да, отсядането в хижа. Това е нещо средно между „да останеш на гости на баба и дядо на село“ (заради божествено вкусната домашна храна и уютна обстановка) и нощувка на открито (понеже пак чуваш целия живот в заобикалящата те природа). Четеш това и се питаш „Че защо да си го причинявам?“. Ето ти още няколко предимства, които ние видяхме в оставането в хижа пред това в хотел.
1. Няма обхват
Едно от най-силните предимства на местата, на които са разположени повечето хижи, е минималният или направо липсващ обхват на мобилните оператори. Тази ежедневна технологична връзка тук се прекъсва и имаш възможността да осъзнаеш колко много изпускаш, докато си забил поглед в телефона.
Без обхват няма начин и проблемите от бита да те заливат – да те търсят за помощ, да те обременяват с неща от работно естество и т.н. Не. На хижата всичко това остава на заден план, а на преден започваш да виждаш красивата природа и успяваш да оцениш момента.
2. Близостта с природата
Тук се спираме именно при нея – природата. Тази великолепна красота, която ни заобикаля, когато сме горе, високо в планината. Къде другаде, освен тук – на хижата, ще видиш как пурпурни лъчи преминават като игли през кълбестите пухкави облаци на фона на залязващото слънце, обагрило небето в най-прекрасните си топли шарки?
Простори за пране пръснати между дърветата, а сутрин да се събудиш от песен на птички или лай на каракачанка? Случки, които няма да видиш и чуеш в нито един хотел. Просто хотелските комплекси няма как да ти предложат тази истинска връзка с природата и това е.
3. Срещи с истински хора
Няма начин да срещнеш лош човек на хижа. Тях планината просто ги отхвърля. Но шансът да попаднеш на интересни личности, богати на преживявания и екстремни емоции, разказващи сякаш приказки от някакъв друг свят, е огромен.
Хубавото на нощуването в хижа е, че тя събира в себе си различни хора, които надали пак друг път ще се съберат в същата конфигурация. „Един път в живота.“ както се казва. Дали ще са туристи, които правят някои от по-дългите планински преходи и са спрели пътьом да нощуват в хижата или са хора, качили се конкретно до тази за някой-друг ден – всеки ще има с какво да те обогати като опит или история.
4. Приключението
Емоцията от цялото преживяване е неповторима. Чувстваш се като питомен сред дивото. Проверяваш се какво можеш на практика – знаеш ли как да си запалиш камината, да си нацепиш дърва за нея; да спиш не на комфортната спалня, а в спален чувал почти на земята? А можеш ли да се ориентираш в планината без телефон и интернет?
Пробваш и страховете си – да бродиш на свечеряване из гората по път, осветен само от светлината на челника ти или пък… как си със страховете от животните, които можеш да срещнеш в нея. Все неща, които няма как да преживееш, ако си на хотел, пък бил той и в планината.
5. Общуването
Тук ще обърнем по-голямо внимание на темите на разговор и начина на общуване. Когато говориш с планинарите, се чувстваш сякаш си се върнал във времената, когато „лъскавото“ и „скъпото“ са били без значение. Ценностите са други, хората – също.
Няма планинар, който да не се притече на помощ на друг. Няма. И всичко е общо – ако нещо си забравил, изгубил или ти липсва – веднага ще ти се преотстъпи от друг. Шокираш се, че непознат човек ти помага? Тук по хижите е така.
А разговорите не са високопарни, а простички, но смислени. Можеш да говориш на теми разнородни, екзистенциални дори, но не и за последни модни тенденции или за технологичното развитие на Запада, например. Хижите са мястото, където душевното и има превес… и това е толкова приятно.
6. Материалното е без значение
Знаеш как, когато си отседнал в хотел, особено в някой по-висок клас, избираш с внимание дори дрехите, с които ще слезеш на закуска. На хижата това е без никакво значение. Никой няма да се трогне, ако клинчето ти струва трицифрена сума. Нито пък ще впечатлиш присъстващите със скъпата си екипировка.
Важен е личният комфорт – удобно ли ти е, всичко е наред. Също, не се обиждай, но когато няма обхват, моделът на телефона ти е без значение. Прави хубави снимки? Добре. Но… те са си за теб – аудиторията не се интересува от личните ти избори.
7. Най-вкусната храна
Няма по-вкусна гозба от хижарския боб. Всеки планинар ще ти се закълне в това. Да, не е по изискванията на експертите, даващи звездите Мишлен, но за сметка на това е толкова сладък, гъст и по желание – лютив, та да си оближеш пръстите.
Или пък закуската – топли мекици, изпържени на метален тиган лично от хижарите, поднесени в комбинация с домашно сладко от боровинки – абсолютна фантазия за небцето. Хем се връщаш в детството, все едно си на гости на баба и дядо, хем се усещаш и достатъчно зрял и оправен за един средностатистически преход или престой в планината.
8. Душевно презареждане
Пречистването на човешката душа се постига със спокойна обстановка, директна връзка с природата и отдалечаване от технологичното съвремие. А престоят в хижа ти дава от всичко това и то по много. Забравяш за ежедневните проблеми, концентрираш се върху природата. Чистият въздух помага много за пречистване и на ума, и на тялото. И след ден, изпълнен с физическо натоварване (а в планината е така), вечер заспиваш от раз. А благодарение на свежия и чист въздух – наспиваш се за отрицателно време. Нещо, което, долу в града, няма как да ти се случи. А хотелите са също там.
9. Изпитание на волята
Това си е проверка да видиш къде са ти границите на търпимост, на издръжливост и до колко всъщност си свободен. Не всеки би „оцелял“ в XXI век без интернет връзка. А липсата ѝ всъщност е белег за истинската свобода. Да оцениш живота „тук и сега“, а не да го оставяш да преминава покрай теб, докато си вперил поглед в екрана.
А сънят? Можеш ли без меката възглавница и високия клас спално бельо? Спалният чувал е практичен и те учи на минимализъм. Също както и целият престой в хижата. Няма разхищението, което съпровожда всяка all inclusive ваканция в многозвезден хотел. А нужен ли ти е изобщо? Разбираш, че не. И прозряваш, че на човек и малкото му стига.
10. Спомените
Когато „пораснеш“ и започнал лека-полека да усещаш тежестта на годините си, със сигурност няма да си спомняш за обилната закуска в гръцкия хотел. Но приключението по пътя към планинската хижа ще изплува веднага. Гарантираме ти. Каменните постройки, останали в планината от времето на Живков, са като малки островчета с машини за спомени. И каквото се случи там, си остава там – единствено и неповторимо. Именно така се раждат легендите. А не в хотелите.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.