Когато се наслаждаваме на любимите си плодове, ядки и зеленчуци, рядко се замисляме за техния произход. А как бихте реагирали, ако разберете, че много от тях не са напълно естествени, а създадени от човека? Благодарение на векове селекция и кръстосване, дивите им предшественици са трансформирани до неузнаваемост, превръщайки се в продукти с по-добър вкус, по-голям размер и по-привлекателен външен вид.
Селекция, кръстоски и внимателно култивиране са превърнали природните дадености в хранителни шедьоври. Но това не е ГМО – това е науката и изкуството на природното хибридизиране. В следващите редове ще ви запознаем с 10 от най-обичаните храни, които съществуват благодарение на човешката изобретателност. Разберете как те са се появили на трапезата ви!
1. Броколи
Броколите са изкуствено създаден ядлив зеленчук от семейството на зелето. Те произлизат от Brassica oleracea, култивирано около 6 век пр.н.е. в Средиземноморието. Името идва от италианската дума broccolo, означаваща „цъфтящ гребен на зеле“. През 1800 г. броколите стават част от американската кухня, благодарение на Томас Джеферсън, който ги култивира в своето имение. Тази „суперхрана“ набира огромна популярност през 20-те години на 20-ти век.
2. Грейпфрут
Грейпфрутът е сравнително нов хибрид. Той се появява около 1693 г., когато капитан Шадок пренася семена от помело (Citrus maxima) в Западна Индия. Там те се кръстосват с портокали, създавайки грейпфрута. За пръв път плодът става известен в Европа през 1750 г., наречен „забранен плод“ от преподобния Грифит Хюз. През 1814 г. е преименуван на „грейпфрут“, заради приликата му с гроздове, докато расте.
3. Ябълка
Ябълките, макар и разпространени по цял свят, произлизат от дивите ябълки на Южен Казахстан. Дивите сортове са кисели и негодни за ядене. Благодарение на човешката селекция са създадени над 7500 сорта ябълки, отглеждани за различни вкусове и приложения – от консумация в суров вид до производство на сайдер.
4. Банан
Днешният банан е хибрид между Musa acuminata и Musa balbisiana. Естествено тези плодове са негодни за ядене: единият е твърде сладък, но пълен със семена, а другият – жилав и горчив. Чрез човешка селекция е създаден съвременният банан – сладък, мек и без семки. За жалост, бананите не могат да се размножават чрез семена, затова изцяло разчитат на човешкото култивиране.
5. Царевица
Царевицата, която познаваме днес, е разработена преди около 7000 години в Мексико от дива трева, наречена теосинте. Според маите, царевицата е дар от боговете. Днес тя е една от най-универсалните култури, използвана за храна, фураж и дори гориво.
6. Ягода
Модерните ягоди са създадени през 1764 г. от френския ботаник Антоан Никола Дюшен, който кръстосва Fragaria chiloensis от Чили с Fragaria moschata. Съвременните ягоди често се подхранват с торове и се защитават от замръзване чрез мулчиране и отоплителни лампи.
7. Карфиол
Карфиолът е резултат от култивацията на дивото зеле (Brassica oleracea) преди около 2000 години. Смята се, че произходът му е в Средиземноморието. Древните етруски вероятно първи култивират дивото зеле, а днес карфиолът е важна част от световната кухня.
8. Морков
Да, дори морковите, които познаваме днес, са създадени от човека. Тези любими кореноплодни не винаги са били оранжеви. Първоначалните сортове са жълти, бели, червени и дори лилави. Те произлизат от див морков (Daucus carota), опитомен в Персия. С времето човешката селекция създава днешния сладък и сочен морков, лишен от дървесна текстура.
9. Бадем
Бадемите произлизат от горчивите и токсични диви сортове. Смята се, че техният предшественик е Amygdalus fenzliana, срещащ се в Армения и Азербайджан. Чрез селекция, хората създават сладкия бадем, който познаваме днес.
10. Портокал
Портокалът е хибрид между мандарина и помело. Съществуват множество сортове портокали, всички произлизащи от този първоначален хибрид. Подобно на грейпфрутите, лаймовете и лимоните, портокалите са продукт на човешката намеса.
Ивелина е родена в Пловдив. Обича да пише и да живее. Признава обаче, че шумотевицата понякога я притиска и отегчава. Пада си по приключенията и не спира да разкрива пред самата себе си нови хоризонти и светоусещания.