Когато кажем „България“, почти винаги у нас се будят асоциации за неземно красивите природни богатства, които срещаме на всяка крачка в страната ни. Освен това имаме и много красиви архитектурни паметници и резервати, дело на хората. Те, показвайки своите майсторство и умения, ги запечатват във времето и ги оставят като наследство за идните поколения.
Така чрез техните произведения, независимо дали административни сгради, жилищни къщи или строителни съоръжения, дават по-пълна и ясна престава на сегашното поколение какво се е харесвало, ценяло и правело в миналото. Искаш да видиш подобни архитектурни шедьоври, но не знаеш къде из България можеш да го направиш? Следващите редове са точно за теб.
1. Жеравна
Подбалканското градче, разположено в самия източен край на Стара планина, често е избирано за уикенд разходки от хората, живеещи в околността, именно заради запазения възрожденски дух. Интерес буди името на града и има няколко предположения откъде се е появило.
Едната, по-малко вероятна версия, е, че в града имало жерави (но никой няма спомени да е виждал). Друга, по-правдоподобна, гласи, че коренът идва от думата „жерна“, „жерка“. Така са именували някога водениците. А в града има много такива съоръжения.
Освен че е родно място на един от значимите български писатели, Йордан Йовков, Жеравна е град, запазил традициите в занаятите и търговията, които са се развивали още от XVII век насам. Този възход в търговската дейност в района се дължи на факта, че Жеравна се намирал на пътя, водещ към Търновград.
2. Старият град на Велико Търново – Царевец
Смело можем да твърдим, че старопрестолният град е един от най-най-запазените и внушителни архитектурни забележителности в България. Някога величественият хълм Царевец е бил изцяло застроен – най-високо – със сградите, нужни на царското семейство, след това с административни сгради и най-ниско – с жилищни сгради на най-приближените до управляващата фамилия.
Своят най-силен период крепостта има по време на Второто Българско царство, когато град Търново е и негова столица. Към днешна дата малко извън, но все пак в близост до историческия хълм, се намира и китната занаятчийска уличка – Самоводската чаршия. Разходиш ли се по нея, веднага ще се потопиш в някогашната атмосфера на града. Изключително изживяване – опитай!
3. Старият град на Пловдив
Най-старият жив град в Европа няма как да не е и сред най-красивите и предпочитани от туристи архитектурни резервати в България. Старият Пловдив се простира на три от седемте отличителни белега на града – тепетата. Това са Таксим, Джамбаз и Небет тепе.
На територията му има множество възрожденски къщи, превърнати в къщи-музеи (дори самият Етнографския музей е разположен в Куюмджиевата къща) и каращи посетителите да ах-нат от възхита. Също тук се намира и най-голямата открита сцена в страната ни – Античният театър.
Интерес предизвиква и архаичната аптека „Хипократ“, в която може да се види как е изглеждала някогашната организация на фармацевтите и начина на изработка на лекарства по точно определени индивидуални рецепти. Редица художествени галерии също се намират в старата част на града. Уникално е усещането да се движиш по китните улички, които знаеш, че са били тук мноооого преди ти да се родиш.
4. Боженци
Между градовете Габрово и Трявна се е сгушило село Боженци, което е известно освен с вкусното си кисело мляко и със запазените си възрожденски къщи, но от тези с белите стени и тиклените покриви. Някога наброяващо близо 500 жители и разполагащо с около 100 къщи, сега селото е дом за творци – художници, писатели, актьори, които имат цялото спокойствие на света и уникална връзка с природата, която ги зарежда, мотивира и вдъхновява.
Стъпиш ли на територията на този архитектурен резерват, веднага усещаш тази позитивна артистична енергия, появила се благодарение на сегашните обитатели.
Легенда разказва за интересния произход на името на селото. Някога по тези земи живяла болярката Божана, която през 1393 година бяга тук със семейството си от турските нашественици. Така те основали сегашното населено място, което носи името на момата – Божана -> Боженци.
5. Старият град на Несебър
Старият град на Несебър – някога наричан Месембрия – е перлата на българското Черноморие. Град, който е част от списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство и който с право е един от най-посещаваните архитектурни резервати в България.
Полуостровът впечатлява не само с древната си богата история, но и с факта, че на територията на това малко парче земя има близо 20 християнски църкви, запазени от различни исторически периоди. Микс от античност, история, съвременност и правилен начин за неусетно преплитане на двете неща. Това е Несебър – съчетание между минало и настояще. Усещане, което можеш да изпиташ истинска само там, на брега на морето, в града, възникнал преди близо 3200 години.
6. Старият град на Ловеч
Архитектурният резерват „Вароша“, който се намира в град Ловеч, се разпростира в пределите на целия някогашен стар град тук. Включва в себе си около 200 различни исторически и архитектурни паметника. Сред тях са Етнографския комплекс, Ловешката крепост, музеят „Васил Левски“.
Безспорно най-отличителният обект, емблемата на града – това е закритият мост. Той е дело на уста Колю Фичето и е едно от малкото подобни съоръжения за времето си в Европа и единственото на Балканите. Местното училище „Йосиф I” се слави с факта, че именно в него е написана песента-химн на родната просвета – „Върви, народе възродени!“ Достатъчно причини вече ти изброихме, та да поискаш да посетиш Ловеч, ако все още не си имал тази възможност.
7. Копривщица
Китното възрожденско градче е роден град на редица изявени българи, дали живота си в името на отечествената свобода. Копривщица е „люлката“ на Априлското въстание, което е повлякло след себе си редица събития, довели до Освобождаването на България от турската тирания.
Буквално всяка къща в града разказва частица от тази история. Тук са родните къщи на Тодор Каблешков и Георги Бенковски. Но и на великите ни поети Димчо Дебелянов и Любен Каравелов. Копривщица е единственият град-музей в България. Ходиш по улиците му и си представяш как от тук са минавали някога славни хора, за които днес учим в училище и прославяме делото им. За да им докажем, че не е било напразно освободителното им дело.
8. Широка лъка
Сгушено почти в сърцето на Родопите, село Широка лъка е сред най-харесваните архитектурни родни резервати, поради факта, че се влага огромно старание в запазването на българските автентични традиции и обичаи. Най-силно това си проличава през възпитаниците на Националното училище за фолклорни изкуства.
Освен това, занаятите също се пазят ревностно. Именно Широка лъка се слави с едни от най-добрите майстори – строители. Това може да си проличи и от къщите, „кацнали“ от двете страни на реката, минаваща през селото. Когато си тук се чувстваш все едно си сред архитектурна изложба на открито. Разбира се, има и някои по-силно отличаващи се сред къщите като Григоровската, Сгуровската и Учиковската.
9. Лещен и Ковачевица
Селата Лещен и Ковачевица се намират в Западните Родопи и са толкова хем добре запазени, хем автентични, а още повече – красиви, че са със статут на открити архитектурни резервати. За Ковачевица е характерно къщите да са на два или три етажа, като горните са издадени навън. На приземния етаж са били помещенията за животните и склада със зимнината, а над тях – стаите, в които се е помещавало семейството.
Не рядко двете села Лещен и Ковачевица са ставали и реален декор за филми, както в миналото (на пример „Мера според мера“ и „Мъжки времена“), така и в настоящето („Чужденецът“). Доста кино се е снимало тук, а ти още не си идвал да видиш тази красота с очите си? Пролетта е тук, замисли се дали да не направиш една приятна активна отпуска в този регион – няма да сбъркаш.
10. Мелник
Жителите на най-малкият град в България са сред най-големите родни винопроизводители. Този занаят се развива тук още от древни времена, та чак до наши дни. Именно с лозарството и винарството градът привлича множество туристи.
Стъпят ли в Мелник, посетителите му се влюбват в неподражаемата архитектура. Възрожденските къщи са запазени почти досущ като от снимките на техните пра-стопани. Сред най-привличащите вниманието на туристите са Кордопуловата и Пашовата къщи. Тук се намира и една от най-старите на Балканите къща – Болярската.
За още по-пълно въздействие върху туристите, природата също много спомага. Над града се извисява скалния феномен Мелнишки пирамиди, откъдето се разкрива прекрасна гледка към града и обикалящите го лозови насаждения.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.