Ужасяващите природни бедствия са факт в историята на човечеството от началото на вида ни, но броят на смъртните случаи на най-древните от тези бедствия са загубени за историята. Средиземноморският остров Строгли, например, се смята, че е бил напълно заличен от изригване на вулкан и произтичащото от него цунами, което е изкоренило цялата минойска цивилизация около 1500 г. пр.н.е. Колко живота са изгубени обаче? Никога няма да разберем.
За други бедствия историците могат поне да направят оценки. В тази статия ще разгледаме 10 бедствия – най-смъртоносните, за които съществуват сравнително точни оценки за смъртността. Урокът? Докато хаосът на природните бедствия може да означава, че точните цифри са трудни за постигане, земетресенията и наводненията са онези беди, които най-вероятно ще погубят голяма част от населението, близо до океаните.
1. Тайфунът Хейфонг от 1881 г.
Тайфунът Хейфонг от 1881 г. удря Хайфонг, в Дай Нам (сегашен Виетнам) и северната част на Филипините на 8 октомври.
Въпреки че категорията и силата на бурята са несигурни (като много бедствия преди XX век), записите показват, че бурята се е развила близо до Филипините в края на септември и по времето, когато удря Лусон (Филипински остров) на 30 септември, вече е достатъчно силна, за да причини жертви.
Само във Виетнам около 300 000 души са убити във и около Хайфонг. Вероятно броят на жертвите нараства и след бурята, поради болестите и глада, които следват. 10 000 – 20 000 са изчислените смъртни случаи на съвременната територия на Филипините, което го прави най-смъртоносния филипински тайфун, регистриран някога.
2. Хайюанското земетресение през 1920 г.
Земетресението в Хайюан през 1920 г. е станало на 16 декември в окръг Хайюан, провинция Нинся, Република Китай. Земетресението удря в 19:05 местно време (12:05 UTC) с магнитуд 7,8 по скалата на Рихтер и е последвано от поредица вторични трусове в продължение на три години. Днешните китайски медии твърдят, че земетресението е било с магнитуд 8,5, въпреки че сеизмичната скала не е уточнена.
Над 73 000 души са убити в окръг Хайюан. Свлачище заравя село Суджиахе в окръг Сиджи. Повече от 30 000 души са убити в окръг Гуюан. Почти всички къщи се срутват в градовете Лонгде и Хуининг. Щети са нанесени в седем провинции и региони, включително в големи градове Ланджоу, Тайюан, Сиан, Синин и Инчхуан.
3. Голямото земетресение в Кант през 1923 г.
Земетресението в Кант удря равнината Кант на главния японски остров Хоншу в 11:58 местно време (02:58 UTC) в събота, 1 септември 1923 г. Различни сметки показват, че продължителността на земетресението е била между четири и десет минути. Обширните бури и дори пожарното торнадо допринасят за големия брой смъртни случаи. Това бедствие следва гражданските вълнения и протести след клането в Кант, които не спират и водят до още повече жертви.
То е с магнитуд 7,9 по скалата на Рихтер с епицентър дълбоко под остров Изу Ошима в залива Сагами. Прогнозните жертви възлизат на около 142 800 смъртни случая, включително около 40 000 души, които са изчезнали и се предполага, че са мъртви. В заключителния доклад от септември 2004 г. са потвърдени официално 105 385 смъртни случая.
4. Наводненията в Китай през 1931 г.
Наводненията в Китай през 1931 г. са поредица от водни бедствия, които засягат големите градове Ухан и Нанкин. Между юли и ноември „люлката на китайската цивилизация“ – река Хуанхъ, залива изцяло площ от 87 000 и частично други 20 000 кв. км., оставяйки без подслон 80 млн. души.
Другата голяма китайска река – Яндзъ, също причинява масови опустошения. В средата на август тогавашната столица Нанкин се превръща в остров, откъснат от останалата част на страната. През нощта на 25 август водите от Големия канал помитат дигите край езерото Гаойоу и около 200 000 души са издавени в съня си.
Оценките за смъртността варират силно. Теренно проучване на Университета в Нанкин установява, че 150 000 души са се удавили, но в други доклади пише, че 2 милиона души са загинали по време на наводнението, като са се удавили или са умрели от липса на храна.
5. Наводнението на Яндзъ от 1935 г.
Наводнението в Яндзъ през 1935 г. удря Китай по време на десетилетие от наводнения, глад и социални сътресения. То следва бедствията, почернили цели региони в страната четири години по-рано. Смята се за 5-то най-смъртоносно наводнение в историята със смъртта на 145 000 души и разселване на милиони. В резултат на наводнението милиони оцелели са изправени пред много трудности. Тези проблеми варират от нараняване, загуба на имущество, както и недостиг на храна и масов глад.
6. Циклонът Бхола през 1970 г.
Циклонът Бхола е бил опустошителен тропически циклон, който на 3 ноември 1970 г. удря Източен Пакистан (днешен Бангладеш) и Западен Бенгал в Индия. Той остава най-смъртоносният тропически циклон, регистриран някога и едно от най-смъртоносните природни бедствия.
Най-малко 500 000 души са загубили живота си в бурята, предимно в резултат на наводняването на голяма част от ниско разположените острови в делтата на река Ганг.
7. Земетресението в Таншан от 1976 г.
Таншанското земетресение от 1976 г. е природно бедствие с магнитуд 7,6 по скалата на Рихтер, което засяга региона около Тангшан, Хебей, Република Китай на 28 юли 1976 г. в 3:42 сутринта местно време. За няколко минути 85% от сградите в Тангшан се срутват или остават неизползваеми, а по-голямата част от магистралите и железопътните мостове са напълно унищожени или сериозно повредени.
Най-малко 242 000 души са загинали, което прави това третото най-смъртоносно земетресение в историята. И най-вероятно най-смъртоносното на века.
8. Бангладешки циклон от 1991 г.
Циклонът в Бангладеш от 1991 г. е сред най-смъртоносните тропически циклони в историята. Формирайки се от голяма зона на конвекция над Бенгалския залив на 24 април, тропическият циклон първоначално се развива постепенно, докато се надвисва над южния залив на Бенгал. На 28 април бурята започва да се ускорява на североизток и бързо се засилва до супер циклонична сила близо до брега на Бангладеш на 29 април. След като районът на Читагонг, в Югоизточен Бангладеш, е ударен от ветрове със скорост около 250 км/ч, циклонът бързо отслабва, докато се движи през Североизточна Индия, и се разпада ниско над провинция Юнан в западен Китай.
Това бедствие предизвиква поне 138 866 смъртни случая и около 1,7 милиарда долара щети. В резултат на катастрофалните щети САЩ и други страни провеждат операция „Морски ангел“, едно от най-големите военни усилия за оказване на помощ.
9. Земетресението и цунамито в Индийския океан през 2004 г.
Това бедствие се случва в 07:58 местно време на 26 декември, с епицентър край западния бряг на Северна Суматра, Индонезия. Това е подводно земетресение с магнитуд от 9,1–9,3, достигайки интензитет на Меркали до IX в определени райони. Земетресението е причинено от разрив по разлома между Бирма и Индийската плоча.
Поредица от масивни вълни от цунами нарастват до 30 метра височина. Общностите по околните брегове на Индийския океан са силно засегнати, а цунамито убива 227 898 души в 14 държави. Това го прави едно от най-смъртоносните природни бедствия в историята. Преките резултати предизвикват големи смущения в условията на живот и търговията в крайбрежните провинции на заобиколените страни, включително Ачех, Индонезия, Шри Ланка, Тамил Наду, Индия и Хао Лак, Тайланд.
10. Земетресението в Хаити през 2010 г.
Земетресението в Хаити през 2010 г. е катастрофално с магнитуд 7,0 по скалата на Рихтер. Епицентърът му е в близост до град Леоган, приблизително на 25 км западно от Порт-о-Пренс, столицата на Хаити. Земетресението е станало в 16:53 местно време (21:53 UTC) във вторник, 12 януари 2010 г.
Около три милиона души са засегнати от труса. Оценките на броя на смъртните случаи варират от 100 000 до около 160 000, като данни на правителството на Хаити отчитат от 220 000 до 316 000, въпреки че тези последни данни са въпрос на известен спор.
Мечтателка по душа, с голямо въображение и винаги пълна с различни и необичайни идеи. Владеe пет езика. Страст са ѝ писането, природата, звездите, пътешествията и латиноамериканската култура.