Българският език е изключително богат и изпълнен с широка палитра от думи. Смело можем да заявим, че е един от най-трудните за научаване езици и да пожелаем успех на всички чужденци, които се заемат с тази задача.
Българският жаргон и множеството диалекти са родили куп думи, които трудно можем да обясним на чужденците. Всеки знае, че няма друг език, в който да има израз, значещ нещо средно между седнал и легнал – „полегнала Тодорка“. Но това далеч не е единственото интересно в нашия пъстър език.
Днес изготвихме за вас един кратък списък от култови думи в българския език и техните значения, които ще ви позабавляват и обогатят.
1. Скочубра – страшна, грозна жена, с изпито лице, която се мисли за невероятно красива.
2. Шпинга – въшка (включително срамна) или бълха, често се употребява в Западна България. В преносен смисъл се използва за противоречива личност, която не можеш да прецениш дали харесваш или не.
3. Туджар – дребен пътуващ търговец. По нашите земи нарицателното туджар навлиза по време на турското робство от tüccar – търговец.
4. Льольо – жалък, смотан мъж, обикновено изглеждащ смешно и с окаян вид.
5. Бичкѝя – мн.ч. бичкии. Тази дума означава опънат на рамка ръчен трион за рязане на дъски, дърва и под. В преносен смисъл се употребява за твърд алкохол.
6. Дагатисан – развален, повреден. Използва се в шопския край.
7. Завалия – нещастен, горък, достоен за съжаление човек.
8. Парясник – напуснат, изоставен, разведен мъж. Може да се употреби и в женски род – парясница и означава същото.
9. Фърфалак – пумпал. Преносно се използва за пъргаво и подвижно малко дете.
10. Джвъчка – нещо неопределено, част от нещо, което не можем да определим за какво точно служи.
Диана Игнатова е студент, специалност „Медия икономика“ в УНСС. Отразявала е важни международни събития и новини в онлайн отдела на VOX Медия. Най-много обича да пише по темите история и култура.