На своя сесия в Доха, Катар, Комитетът за световното наследство добави още 26 нови забележителности в списъка на Световното наследство на ЮНЕСКО. Така общият брой на обектите достигна 1007 в 161 държави по света.
Припомняме ви, че родните обекти сред тези 1007 са общо 11 – 7 представителя на материалното културно наследство: Несебър, Рилски манастир, Свещарската гробница, Ивановски скални църкви, Боянската църква, Мадарския конник и Казанлъшката гробница.; 2 на нематериалното наследство: Нестинарството и Бистришките баби; и 2 представителя на природното наследство: Национален парк Пирин и Природен резерват Сребърна.
Ето и 10 от най-впечатляващите нови обекти в списъка със световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, които си заслужава да видите.
1. Болгар, Русия
Историческият и археологически комплекс Болгар се намира на бреговете на река Волга, южно от град Казан, Татарстан. Крепостта е столицата на цивилизацията на Волжките българи, съществувала между 7 и 15 век. През 13 век става и първата столица на Златната Орда.
След като местното население приема исляма в началото на 10-ти век, днес той е място за поклонение на татарските мюсюлмани. От 2005 г насам град Болгар е първият руски обект, който е прибавен към списъка на ЮНЕСКО, където към момента има общо 26 руски културни обекта.
2. Пещерата Шове, Франция
Пещерата Шове има високата естетическа стойност поради размаха на използваните техники, сложният колорит и богатството на темите на скалните рисунки в нея. Кръстена на своя откривател, тя съдържа над 1000 забележителни скални рисунки, изписани по стени и тавани с площ над 8000 кв.м.
Въглеродният анализ доказва, че пещерата е била обитавана преди повече от 30 000 години. Още в геологическите времена на обитаване, скален къс блокира входа към пещерния комплекс и така рисунките остават непокътнати във времето до 1994, когато пещерата е открита от екип спелеолози. Шове и всичките ѝ разклонения все още не е напълно проучена. Учените продължават споровете около нейното предназначение.
3. Лозовите масиви на Пиемонт, Италия
Лозовите масиви в италианския регион Пиемонт включват пет винарски региона, прочути както с невероятните си пейзажи и замъка Кавур, така и с ролята си в италианската история. Регионът има дълга история на винопроизводството, която стига до пред-римския период.
Археологически разкопки показват, че вино се е произвеждало в региона поне от 5-и век преди Христа. Зоната включва над 10 хиляди хектара земя, 29 градчета и селца, повечето ангажирани във винопроизводството. Пиемонт е петдесетият обект на Италия в списъка на ЮНЕСКО, а районът носи официалното географско название Ланге-Роеро и Монферано.
4. Древните градове Пю, Мианмар
Древните градове Пю били система от градове държави в днешен Мианмар. Комплексът включва останките на 3 града, оградени с крепостни стени и ровове, разположени в област, поддържана с изкуствено напояване. Процъфтявали са между 200 г. пр.Хр. и 900 г. сл. Хр. Разкопките разкриват дворци, гробници и ранно индустриално производство.
5. Имперското абатство Корвей, Германия
Имперското абатство Корвей е разположено по протежение на река Везер. То е било влиятелен бенедиктински манастир, който по времето на Свещената римска империя е подчинен пряко на императора, а неговият управител е носил титлата княз-абат. Каролинският комплекс е единствената запазила се постройка от времето на Каролинския ренесанс в Германия.
6. Пергамон, Турция
Руините на древногръцкия град Пергамон се намират в Егейска Турция, близо до град Бергама. Акрополът на Пергамон е бил столица на древногръцката династия на Аталидите. Комплексът пази останките на светилището на Атина, Траян и Асклепий, руините на няколко кралски дворци на Елинските царе. Забележителна част от Пергамон е Асклепион, която се счита за първата болница в човешката история. Интерес представляват и руините на огромния античен театър.
7. Началото на Пътя на коприната
В древността Пътят на коприната е служел първо за износ на коприна от Китай, затова и е наречен така. Кандидатурата за Началото на древния Път на коприната е подадена съвместно от Китай, Киргизстан и Казахстан. Коридорът Чанган-Тяншан е 5000-километрова система от пътища, която е част от още по-голямата система за транспорт на коприната в Централна Азия. Създаден между II век пр. Хр. и I век сл. Хр., той се използва за търговия до XVI в.
8. Рани-ки-Вав, Индия
Рани-ки-Вав или Кладенецът на кралицата е построен през XI век и се намира в Патан, Индия, на брега на река Сарасвати. Обектът е пример за характерните за т.нар. стъпаловидни кладенци, които се изграждали по тези земи от 5000 години. Те са важни системи за събиране на вода в Индия, често са и храмове на водата. Рани-ки-Вав има седем нива стъпала и се е използвал за храм със свещена вода.
9. Делтата на река Окаванго, Боствана
Делтата на река Окаванго е най-голямата вътрешноконтинентална безотточна делта на Земята. Разположена е изцяло на територията на Ботсвана. Тя представлява плитко и заблатено място, граничещо с пустинята Калахари. Основният източник на вода представлява река Окаванго, която води своето начало от Анголските възвишения.
Легиони от слонове, зебри, биволи, жирафи и хипопотами, а птичата колония няма равна на себе си. По източните брегове на делтата е резерватът „Мореми“, чиито забележителни пейзажи са едни от най-живописните в Южна Африка.
10. Пещерите Мареша и Бет Гуврин, Израел
Този град под града с изкуствени пещери изкопани в меката варовикова скала се намира в Долна Юдея, Израел. Има зали и помещения с различни форми и функции, които са разположени под руините на древните градове близнаци Мареша и Бет Гуврин. Използвани са в продължение на повече от 2000 години от желязната ера до времето на кръстоносците.
Историк по образование, Иван няма нищо против да излиза от миналото и да хвърля по един поглед към бъдещето. Музика, кино, история, екзотични места за почивка… това са темите, за които той обича да разказва.