Във вечерта на 15 февруари 2013 г. светът очакваше преминаването на астероида 2012 DA 14 с диаметър около 45 метра, на около 27 700 км от Земята (около 13 пъти по-близо от Луната). Специалистите бяха категорични, че няма опасност от сблъсък с планетата ни… до сутринта на същия ден, когато над руската област Урал, падна метеоритен дъжд. Пострадалите в град Челябинск са над 1000 души, а прозорците на повечето сгради бяха изпочупени от ударната вълна. Метеорен дъжд беше регистриран и в Тюменска, Свердловска, Челябинска и Курганска област, както и в руската република Башкортостан.
Астрономите обаче са категорични: двете събития нямат връзка и двата обекта са се движили в противоположни посоки. Пълна загадка остава все още как навлизането на метеорита в земната атмосфера е останало незабелязано както от руските, така и от чуждестранните учени. Мистериозно светещо кълбовидно тяло, летящо в пълна тишина в 9.20 ч. местно време на 15-ти сутринта било засечено само от обсерваторията в Екатеринбург.
Следите от подобни сблъсъци по нашата планета не са една и две. Всеки път ударът между астероид или комета със Земята оставя нов метеоритен кратер на земната повърхност. И макар в някои случаи да са минали милиони, дори милиарди години, а ерозията да е направила изключително трудно определянето на точния размер на метеоритите, има общ научен консенсус около най-големите кратери в света, които маркират и най-големите удари на планетата ни от астероид. Ето 10 от тях събрани и подредени от National Geographic.
1. Кратерът Вредефорт
Намира се в Южна Африка, на 100 км югозападно от Йоханесбург и е най-големият (ширина около 298 км) и най-старият (на около 2 милиарда години) кратер на Земята. Обявен е от ЮНЕСКО за световно културно наследство през 2005 година. Създаден е от астероид с диаметър 9,5 км и е открит през 1937 г.
2. Кратерът Съдбъри
Намира се в Онтарио, Канада. В момента е на възраст около 1,9 милиарда години и е дълъг 60 км, а е широк 30 км. Открит е от канадския геолог Робърт Дийтц през 1963 г. Причинен е от астероид с големината на връх Еверест.
3. Кратерът Акраман
Акраман е в Южна Австралия и пълен с вода, затова и носи името езерото Акраман. Възрастта му е около 580 милиона години.
4. Кратерът Уудлий
Уудлий е в Западна Австралия, а възрастта му е около 364 милиона години. Не е изложен на земната повърхност, което е довело до различия по отношение на неговата реална площ. Различните данни за диаметъра му варират от 40 до 120 км.
5. Кратерът Маникуаган
Намира се в Квебек, Канада. Възрастта му е около 210 милиона години, а ширината около 96 км. Открит е през 1990 г. В момента има формата на пръстеновидно езеро, а при сблъсъка на Земята и астероида, ударната вълна е изхвърлила скални фрагменти, които достигат чак до Британските острови.
6. Кратерът Мороквенг
Намира се в близост до пустинята Калахари в Южна Африка и съдържа фосилизирани останки от метеорита, който го е създал. Възрастта му е около 145 милиона години.
7. Кратерът Кара
Възрастта му е около 70,3 милиона години, а според някои изследователи той е съставен от два по-малки кратера. Кара се намира на територията на Русия.
8. Кратерът Чикшулуб
Чикшулуб се намира в Юкатан, Мексиканския залив. Възрастта му е около 65 милиона години, а ширината около 177 км. Образуван е след сблъсък на два астероида, като една от по-малките отломки се удря в Земята. Сблъсъкът, породил вълна от отломки, съдържаща 49 милиона куб. км. скали и прах. Тя заличава 75% от всички живи същества на планетата и се смята за една от причините за гибелта на динозаврите.
9. Кратерът Попигай
Още един кратер на необятната руска шир. Попигай е в Северен Сибир, Русия. Възрастта му около 35 милиона години, а ширината около 100 км. Открит е през 40-те години на XX век от група руски геолози, но е идентифициран като кратер от сблъсък през 70-те години на миналия век. Материалите от сблъсъка са се разпръснали, като парчета скала са били изхвърлени на разстояние 70 км. Това е единствения кратер на Земята, където са открити „сблъсъчни диаманти“, чийто добив се управлява от Руското правителство.
10. Кратерът в залива Чесапийк, Вирджиния, САЩ
Възрастта му е около 35 милиона години, а ширината около 85 км. Той е резултат от удар на комета или астероид с диаметър над 3 км в континенталния шелф. Кратерът е шести по големина в света и е дълбок колкото Големия каньон.
Историк по образование, Иван няма нищо против да излиза от миналото и да хвърля по един поглед към бъдещето. Музика, кино, история, екзотични места за почивка… това са темите, за които той обича да разказва.