Страната ни е богата на забележителности, но някои от тях са забравени или не се говори за тях. Има места, които не са известни, но със сигурност биха били интересни за посещение. Освен това, някои истории и митове за тях са още по-вълнуващи, дори можем да ги определим, като мистериозни. Ако сте любопитни да узнаете част от тях, в следващите редове ще ви запознаем по-отблизо.
1. Храм-кладенецът край село Гърло
Археологичния обект се намира в област Перник и представлява сводесто помещение, изкопано с дълбочина около 15 метра. Маршрутът към храма е истинско предизвикателство, но затова пък го превръща в още по-голямо приключение. По пътя за храма се преминава през старо гробище на над 500 години, което също е интересна забележителност.
Говори се, че кладенецът е посветен на шумерския бог Енки, познат от древните преписи, като бог на магията и мъдростта. Други твърдения сочат, че кладенецът е служил, като светилище или водохранилище. Въпреки това, предназначението на храма остава енигма до ден днешен.
2. Дяволският мост
Мистичният мост се намира в община Ардино, област Кърджали, точно на река Арда. Мостът се намира на 420 метра надморска височина и е дълъг 56 метра. Бил е построен по поръчка на султан Селим I, на мястото на стар римски мост. Легендата гласи, че дяволът се явил на строителя (Димитър) и му възложил да вгради сянката на невестата си, както и негов лик, който да не се забелязвал с просто око. Всичко това, трябвало да бъде изпълнено за 40 дена.
Майсторът сторил уреченото и построил моста, но малко след това е починал. До ден днешен, ако погледнем в отражението на водата, ще се убедим, че има подобен образ, като този на дявола. Друг мистериозен елемент е този, който е изобразен върху централния свод на моста – печата на цар Соломон.
3. Разбоишки манастир „Въведение Богородично“
Манастирът се намира в близост до село Разбоище, в дефилето на река Нишава. Това, което го отличава е, че е изграден в скалите. Историята за него разкрива, че още през седми век е бил обитаван от монаси. Легендата сочи, че те били изклани от разбойниците в местността, но за щастие един от тях е оцелял, като се измъква в пещерите.
Именно той получил видение, в което Богородица поискала на това място да бъде направена църква. Това обяснява и малката постройка, която до ден днешен може да се види. Още по-загадъчен е фактът, че при поредното нападение върху всички манастири в областта, скалната църква остава напълно незасегната.
4. Черната скала
Черната скала се намира в района на курорта Боровец, над началото на река Марица. Името на скалата идва от атмосферното влияние поради, което с времето е почерняла. Маршрутът до скалата е също забележителен, преминава се през борови гори, живописни потоци и още много красива растителност. Изгледа от самата скала е неописуемо красив, спиращ дъха. Особено красиво е когато се посети през есента или пролетта.
Макар че е една отличителна забележителност, табели до мястото липсват, но това не отказва посетителите. Мрачната легенда за Черната скала гласи, че е използвана, като инструмент за наказание още през времето на османското робство.
5. Каменната сватба
Скалната забележителност се намира в близост до град Кърджали, край село Зимзелен. Маршрутът дотам е сравнително улеснен. Има достатъчно упътвания и поставени табели за ориентир на посетителите. Вкаменената сватба представлява множество загадъчни каменни образувания, две от които изпъкват с височината си (около 10 метра).
Легендата за тях е не по-малко интересна – образували са се по време на венчавката на мъж и жена от село Зимзелен. Когато е задухал силен вятър, булото на невестата се надигнало и лицето ѝ засияло. Това бил преломният момент, в който свекърът бил заслепен от неземната ѝ хубост и най-различни нечести помисли, завладели умът му.
Именно тогава, майката природа се намесила и за секунди вкаменила всички с изключение на младоженеца. От мъка и страдание, той заплакал от безсилие и не след дълго, го сполетяла същата вкаменяваща участ. До ден днешен, точно до фигурата, която изобразява младоженеца, има локва, която посетителите свързват с историята и неговите пролети сълзи.
6. Аладжа манастир
Популярната туристическа атракция се намира на 14 км северно от град Варна, съвсем близо до курортния комплекс Златни пясъци. Предполага се, че носи името „Аладжа“ (в превод – „пъстър“) още от времето на османското владичество през XIV век. Средновековният манастир се състои от две помещения, всяко от тях представлява около 40 метра варовикова скала. Скалният манастир е част от група пещери, образували се на дъното на Сарматско море, милиони години назад.
Легендите, които витаят около манастира са най-различни. Една от тях твърди, че е част от дълъг лабиринт от подземни тунели. В друга легенда се разказва, че вътре има скрито съкровище от османските богатства. Срещат се сведения затова, че Аладжа манастир е изграден върху развалините на древен град.
7. Тракийското светилище
Светилището се намира на около 15 км от Момчилград и на само 200 метра от село Татул. Величествения мегалитен паметник се състои от голям масив, чийто връх представлява пресечна пирамида, два саркофага, кладенец и главен олтар. Определено думите по описанието му бледнеят, мястото е магнетично и когато се посети на живо, това се усеща. Още по-впечатляващи са и легендите, които витаят за светилището. Една от тях разказва, че е било обитавано от цар Резос, владетел на племето на Едоните. Неговото символично погребение също е било там.
Светилището в Татул се е смятало за вечния дом на Орфей. Хипотезата се затвърждава, тъй като в светилището е открита статуетка на гол бог, чиято лява ръка била подпряна на лира, а в дясната държи плектрон (пластина, чрез която се свири на струнни инструменти).
8. Гробницата на Бастет
В сърцето на Странджа, в близост до популярната тракийска гробница, в местността Мишкова нива, се намира и тази, носеща името на египетската богиня Бастет. Тя е едно от най-загадъчните места в България, носеща мистериозна история. Всичко тръгва от намирането на стара карта, върху която имало изобразени тайнствени символи и йероглифи. Картата стига до самата баба Ванга, която заявява с голяма точност местоположението на гроба на въпросната богиня.
Според нея Бастет е погребана с жезъл, който носи непозната за нас материя. Освен това, след погребването ѝ, хората са били избити с идеята мястото на нейният гроб да остане неизвестно. Твърди се и до днес, че освен погребаната богиня, там има и предсказание, което касае развитието на човечеството за две хиляди години напред.
9. Пещера Магурата
Местоположението на пещерата е в близост до белоградчишкото село Рабиша. Пътят дотам е добре асфалтиран, следователно за посетителите пещерата е сравнително достъпна. Тя е една от най-големите пещери в България, с впечатляващите 2500 метра дължина. Влизайки вътре, можете да се запознаете с имената и историята на няколко зали и галерии, както и да се насладите на красивите скални форми.
Пещерата е най-прочута с шедьоврите на първобитното изкуство – рисунките. Те са правени по различно време, но най-старите са от преди 7000 години. Масовото тълкуване на рисунките, е че са изобразявани главно ловни и култови сцени. Всъщност те крият много повече съществени събития, които са се развивали в древността. Показателно е, че по онова време хората са знаели, че земята обикаля около слънцето, тъй като има изобразен годишен слънчев календар.
10. Караджов камък
Намиращ се в близост до село Мостово, западни Родопи, природният феномен представлява голям заседнал камък, между ъглите на две скали. Макар да не се слави с голяма популярност, гледката е внушителна, а историите за него още повече. Едната от тях разбира се обяснява името му – свързано с Караджа войвода, който преди да бъде убит там, е заровил прокълнато съкровище, в близост до камъка. Който попадне на него, го чака лоша поличба, гласи легендата.
По-мистичното в случая е как този камък се е озовал там? Версиите, разбира се, са най-разнообразни, както и масовото твърдение, че е естествено творение на природата. Ако се вгледаме по-дълбоко, ще видим под камъка нещо, наподобяващо на изход. Това също е една теория, че е вход към друго измерение. Колкото и плашещо да звучи това, може би местните имат причина да описват Караджов камък, като „мястото на мъртвите“.
Грета е дипломиран специалист по Мениджмънт и Човешки ресурси. Страстите ѝ са писането и психологията. Обича да изучава поведението, мисловните процеси и чувствата на хората. Убедена е, че нещата винаги имат друга перспектива…