Българският художник Любен Диманов казва, че любопитството го е водило в живота. Историята е изпълнена с доказателства как любопитството е било гориво и тласък за науката и други дисциплини от човешкото познание. По определение то е емоция свързана с естествено поведение като проучване, изследване и учене, доказано от наблюдение у хората и животните. Човек, който се стреми да придобие нови знания, да научава нови неща, ние наричаме любознателен. А вие такъв ли сте? Знаете ли, че денят не се състои от 24, а от 23 часа 56 минути и 4 секунди? Това е времето, за което планетата прави едно завъртане около собствената си ос.
А знаете ли, че писмеността се появява на няколко места в древния свят независимо едно от друго. Първите писмени системи се появяват през началото на бронзовата епоха през четвъртото хилядолетие пр.н.е. Шумерското клинописно писмо и египетските йероглифи се смятат за първите писмени системи, които се появяват през периода 3400–3200 г. пр.н.е. като първият разбираем текст датира от 2600 г. пр.н.е. А първата истинска азбука е гръцката, която въвежда гласните през 800 г. пр.н.е. Най-популярната азбука днес, Латинската е директен наследник на гръцката.
В глобализирания свят, в който живеем информацията е ресурс. В съвременното общество информацията и знанията са се превърнали в основни продукти и определят характера на развитието на цивилизацията. Затова и съвременният етап на развитие на човечеството се нарича информационно общество. Така че продължавайте да бъдете любознателни, защото „знанието е сила, информацията е освобождение, а образованието е предпоставка за напредък на всяко общество“ (Кофи Анан), а това ви прави негов пълноправен участник. Ето още 10 малко известни и интересни факта, подбрани от най-различи области.
1. Мона Лиза няма вежди и мигли
Шедьовърът на Леонардо Да Винчи „Мона Лиза“ няма вежди и мигли. Всеки е виждал тази картина, но повечето хора не обръщат внимание на този факт. Според някои изследователи липсата се дължи на мода, властвала по това време в Италия. Френският учен Паскал Коте пък провежда 240-мегапикселово сканиране на творбата, на базата на което твърди, че първоначално Джокондата е имала вежди и мигли, които са заличени по време на реставрация.
2. Нокиа звъни с испанско китарно соло
Музиката на Nokia всъщност е част от “Gran Vals“, чийто автор е испанският класически китарист и композитор Франсиско Терега. Оригиналната композиция е написана през далечната 1902 г. През 1993 година Nokia избира китарното соло да бъде запазена марка на компанията.
3. Хитлер е „Мъж на годината“ на сп. Time
Адолф Хитлер е “мъж на годината“ на списание Time за 1938 г. На следващата година призът е за Йосиф Сталин.
4. Испанският национален химн няма текст
Кралският марш (La Marcha Real) e национален химн на Испания от 1770 г. и е сред малкото национални химни, които нямат текст.
5. Идеята за романа „Мъртви души“ Гогол получава от поета Пушкин
Това става през септември 1831 г. Документираната история на написването на романа започва на 7 октомври 1835 година, когато в писмо до Пушкин Гогол за първи път споменава бъдещата си книга „Мъртви души“. Романът е замислен като изключително смешен, а в последствие готовото произведение се оказва по-скоро сатирично. Друг интересен факт, свързан с „Мъртви души“, е, че когато творбата вижда бял свят през 1842 година, авторът я представя не като роман, а като поема в проза. Първоначалната идея на Гогол е да създаде трилогия, но завършва напълно само първата част. След смъртта му е намерен непълен ръкопис на втората част, който е публикуван посмъртно.
6. През 1557 г. европейските лекари са препоръчвали пушенето
Според тях те помагали в борбата с лошия дъх и били гарантирана превенция срещу рака.
7. Медът е единствената храна, която не се разваля
За един килограм мед, пчелите събират нектар от над 2 милиона цветя.
8. Милиони от дърветата на Земята са засадени от катерички
Причината – катеричките забравят къде са скрили повече от половината от ядките, с които се запасяват. И тъй като катериците събират жълъди основно под дъбовете, а ги заравят далеч от тях, те помагат на растенията да се разпространяват на големи разстояния.
9. Бразилия е кръстена на дърво
Още в началото на колониалната епоха хронисти като Жуау ди Баруш, Висенти ду Салвадор и Перу ди Магаляиш Гандаву свързват произхода на името „Бразилия“ с „бразилското дърво“ (Caesalpinia echinata; на португалски: pau-brasil), от което се произвежда широко използван по това време червен оцветител за платове.
10. @ не е измислена специално за Интернет
Рей Томлинсън е човекът, който през 1971 г избрал символа @ като разделител между името на клиента и името на хоста в адреса на електронната поща. Но този толкова често срещан днес знак, не е измислен специално за интернет. @-та съществува от XV век както в испано-арабските, така и в гръко-романските езици в качеството си на търговски термин, използван за означаване на мерни единици, макар че в различните региони той е означавал различни величини.
Историк по образование, Иван няма нищо против да излиза от миналото и да хвърля по един поглед към бъдещето. Музика, кино, история, екзотични места за почивка… това са темите, за които той обича да разказва.