Писателят и изобретател Артър Кларк е казал: “Колко неуместно е да наречем тази планета Земя, когато тя съвсем ясно е Океан.” Това, което познаваме като “земя”, всъщност са само високите места, които океанът все още не може да поеме. Името му идва от древногръцкото божество Океан, който бил най-големият титан.
Световният ден на океаните – 8 юни, е определен по време на среща на високо равнище по проблемите на Земята през 1992 г. в Рио де Жанейро, Бразилия. От 2009 г. се отбелязва официално и насочва вниманието на хората към състоянието и проблемите на Световния океан. Всяка година ООН приема нова тема за отбелязване на Световния ден на океана. Най-любопитното за него ви показваме в по-долните редове.
Океанът е огромна водна обвивка със солена вода, която покрива около 71% от повърхността на Земята и включва всички океани и морета, свързани помежду си пряко или чрез протоци. Планетата има един световен океан, въпреки че океанографите по света са го разделили на отделни географски региони. И макар да покриват повече от 70% от Земята, само 20% от водата на повърхността са видими за нас.
Океанските микроорганизми са отговорни за производството на около 70% от целия атмосферен кислород. Океанът също така абсорбира около една трета от целия въглероден диоксид, произведен на Земята и съхранява 50 пъти повече въглероден диоксид от атмосферата. И тъй като абсорбира все повече и повече въглероден диоксид, водата му се подкислява, което затруднява дишането на морските създания.
Всяка капка океанска вода съдържа малко истинско злато. Количеството е незначително – във всеки литър океанска вода има около 13 милиардни от грама злато. Но като вземем предвид колко океанска вода има на цялата планета, това прави около 20 милиона тона злато.
През 1997 г. учените откриват мистериозен подводен звук, който е невероятно силен и с много ниска честота. Години наред те не могат да идентифицират произхода му. Имат теория, че причините са от масивно морско животно до движещ се айсберг. Все пак, още няма категоричен отговор какъв точно е причинителя на мистериозния звук.
Ако солта в океана може да бъде разпределена равномерно по земната повърхност, тя би образувала слой с дебелина повече от 166 метра, почти колкото височината на 40-етажна офис сграда. Тази сол идва предимно от скалите на сушата, от оттичащата се дъждовна вода и речните притоци. Може също да бъде изхвърлена в океана от хидротермални отвори на дъното.
Смята се, че на океанското дъно има повече от 3 милиона останки от кораби и повече исторически артефакти, отколкото във всички музеи по света.
Броят на видовете, които живеят в океана, е неизвестен, но се смята, че 94% от живите видове на Земята съществуват именно там. Еукариотите са растенията, животните и гъбите, открити на планетата. Някои проучвания изчисляват, че в световен мащаб има около 8.7 милиона еукариотни видове, от които около 2.2 милиона са морски, което означава, че около една четвърт от целия еукариотен живот се намира в океана. Учените идентифицират приблизително един нов вид риба всяка седмица от 2015 г. насам.
Водата на дъното на океана е невероятно гореща. Водата, излизаща от хидротермални отвори на дъното, може да бъде до 750 градуса по Фаренхайт. Силното налягане на тези дълбочини предпазва водата от кипене.
Най-голямата планинска верига в света е предимно под вода. Средноокеанският хребет е дълъг 65 000 км, което го прави почти осем пъти по-дълъг от Андите. Тази монолитна планинска верига е 90% потопена и минава между всички континенти на света при средна дълбочина на водата от 2500 метра. И най-високият водопад всъщност е под водата. Това е катарактата на Датския пролив, разположена между Гренландия и Исландия и пада на 3500 метра височина. Падането на водата е причинено от разликите в налягането от двете страни на пролива, където студената вода от Северно море потъва бързо под по-топлите води от море Ирмингер със скорост от 5 милиона кубически метра в секунда – около 2000 пъти по-бързо отколкото Ниагарския водопад.
И макар да сме заобиколени от океана, повече от 80% от неговите дълбочини са некартографирани, ненаблюдавани или неизследвани. Оказва се, че познаваме повърхността на Марс по-добре от собствения си океан. Това до голяма степен се дължи на това колко трудно и скъпо е изследването на дълбокия океан. Там налягането може да достигне до 1000 бара, еквивалентно на теглото на 50 джъмбо джета. Дванадесет души са били на Луната, но само трима души са били в Марианската падина – най-дълбоката точка в океана, недостъпна поради условията на екстремно налягане. Един от тези трима е филмовият режисьор и продуцент Джеймс Камерън.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.