Днес тя е малка държава с територия от едва 65 300 квадратни километра, но като Велико херцогство на Литва страната е била най-голямата в Източна Европа, включвайки днешните Беларус, Украйна, Полша и Русия. Населението на Литва днес е 3 милиона, за езика си твърдят, че е по-древен дори от латинския.
Няколко държави претендират, че се намират точно в средата на Стария континент – например Беларус и Унгария, но мястото край село Пурнушке в Литва среща подкрепата на научната общност и с основание Литва се окичва с приза „В сърцето на Европа“.
Най-южната прибалтийска държава е и най-голямата от трите, разположени на брега на едноименното море. Средностатистическият българин обаче не знае много за тази приветлива държава – че е била част от СССР, заедно с Латвия и Естония, че вече е член на ЕС и НАТО.
Справя се сравнително добре икономически, че въпреки напредъка има огромна емиграция, че туристическите забележителности не са никак малко, че имат един от най-добрия интернет в света, че кухнята е доста интересна…Какво още не знаем за тази малка страна на хора с големи сърца? Ето 10 любопитни факта за Литва.
1-ва по самоубийства
Жителите на Литва прибягват два пъти по-често към самоубийство, отколкото естонците и 18 пъти по-често от гърците. Общо жителите на балтийските държави – Литва, Латвия и Естония – извършват по-често самоубийство от гърците, италианците, испанците и португалците, показва статистиката.
20 литра алкохол
Литовците консумират близо 20 литра алкохол на година (18.2 литра), изпреварвайки беларуси, молдовци и руснаци. По този показател литовците се нареждат на първото място в не много престижната класация за най-пиещата нация в света. Като основни причини за пиянството си, литовците изтъкват лошо психическо здраве и проблемите в междуличностните отношения.
30% емигранти
Литва е страната с най-голяма емиграция в Европа. За 30 години Литва е загубила 30% от населението си. За сравнение, ние сме „само“ с 25% емигранти.
46 метра
Толкова е дълбочината на най-дълбокото езеро в Литва – Галве. То се намира в района на Тракайския национален парк, където може да се насладите на още 200 езера.
5 съставки…
…има в един от най-популярните литовски десерти – Шакотис. В превод името означава „клончест сладкиш“. За да го приготвите, ще са ви необходими масло, яйца, захар, сметана и брашно. Приготвя се във фурната на въртящ се шиш или върху огън. Ястието се счита за шедьовър на кулинарното изкуство.
60-метрови дюни
На брега на Балтийско море в Литва се намират най-високите движещи се пясъчни дюни в Европа. Средната им височина е 35 метра, но някои достигат внушителните 60 метра.
74 години
Толкова е средната продължителност на живот в Литва. Толкова е и в България, и Латвия, което нарежда тези три държави сред страните с най-ниска средна продължителност на живота в Европа.
85% собственици на имот
Почти всички жители на Литва – 85%, живеят в собствено жилище. Обяснението – разходите за собствено жилище са по-ниски, отколкото за жилище под наем или тези, които плащат ипотека.
9-вековна столица
Столицата на Литва – Вилнюс, възниква като град преди 9 века – през далечната 1128 година, за основен административен център на държавата е обявен малко по-късно – през 1240 година. Старинната част на града е в списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство.
100 хиляди кръста
На север от литовския град Сиаулиа се намира Свещеният хълм на кръстовете, за който се твърди, че е възникнал след битка през 1831 г. На хълма днес са разположени около 100 000 кръста. Смята се, че мястото носи късмет на посетителите си.
Юлиян Лазаров е журналист с дългогодишен опит в радио и телевизия. В професионалната му биография са БНР, Нова ТВ, Радио Energy, ТВ Европа и др. Обича спорта, музиката и стойностното кино.