Всеизвестен е фактът, че българинът по природа е завиден кулинарен ценител. Родните традиционни рецепти подсказват за това. Но колко от тях са запазени в съвремието ни? В следващите редове ще те запознаем с 10 кулинарни фестивала в страната, които са посветени на популяризирането и съхраняването на традиционните кулинарни шедьоври, които присъстват на една класическа софра и в делник, и в празник.
1. Фестивал на хляба – гр. Добрич
Чувал си, че „по-голям от хляба няма“ и че трябва да се отнасяме с уважение към него? Именно в негова чест в центъра на „житницата на България“ – град Добрич, се провежда фестивал, посветен на хляба. По време на събитието имаш шанса да се запознаеш с историята на печивото – от различни техники на месене, съставки до варианти на печене и поднасяне на трапезата. Обособени са и работилници тип „хлебарници“ и „пекарни“, с които и най-малките могат да се запознаят отблизо с приготвянето на тестото за хлебни продукти. Атракция е и предоставената възможност да смелиш лично пшеница на автентичен хромел. По интересен и увлекателен начин попадаш в света на хлебопроизводството и разбираш защо това е един от най-ценените продукти.
2. Празник на домашните сирена – тетевенското село Черни Вит
След като обърнахме внимание на хляба, време е да спрем поглед и на продукта, който най-добре си подхожда с него – сиренето! Българинът е произвеждал в домашни условия сирене от векове. Това е бил един от основните продукти на масата му с години и заслужено в тетевенското село Черни Вит му посвещават цял празник – този на домашните сирена. Посетиш ли го, ще имаш уникалната възможност да опиташ от прочутото „зелено сирене“, което е емблематично за селото. Освен това ще имаш и удоволствието да дегустираш редица домашни сирена, в комбинация с домашни вина. Не ти трябват повече жокери, за да се запътиш насам, убедени сме! 😀
3. Фестивал на Еленския бут – гр. Елена
Споменахме хляба, спряхме се и на сиренето. Сега остава да се фокусираме и върху месната продукция – специалност на българина още от старо време. Производството на месни деликатеси има своите тънкости. На някои от тях можеш да се научиш точно по време на такива фестивали. Например този на Еленския бут! В средата на ноември, най-удачното време за подобни мезенца на софрата, в град Елена пред погледите на гостите и жителите на града се показва старата традиция по направата на еленския бут – от пърленето на прасето, което се извършва само от мъже, до специфичната направа на месния деликатес. Предлагат се също и други традиционни за региона гозби, показват се и много еленски занаяти, чрез които хората са се прехранвали някога. Бит и традиции в едно! Заслужава си да се посети! 😉
4. Фестивал на горнооряховския суджук – гр. Горна Оряховица
Хората от Горна Оряховица се славят като едни от най-изкусните майстори на суджука като деликатес. Своите умения показват на специално организирания по повода празник в града – този на горнооряховския суджук. За всичките години, в които се провежда, събитието е било посетено от над 50 хиляди души, които са изяли близо 10 тона суджук и изпили около 30 хиляди литра бира. Солидно количество, нали? Няма как да не са на нужното качество, убедени сме. Затова и ти можеш да допринесеш към повишаването на консумацията на тези блага за душата следващата година. 😊
5. Фестивал на торта Гараш – гр. Русе
Дойде време и за един от десертите, гордост за страната ни – торта Гараш. Рецептата за нея е измислена от сладкаря Коста Гараш в град Русе, където към днешна дата се провежда и фестивал в чест на това сладко изкушение. Гвоздеят на фестивалната програма е конкурсът за най-вкусна торта. В него могат да участват както доказани, така и любители готвачи, които собственоръчно да приготвят своята вариация на торта Гараш. Освен това посетителите на феста ще могат да опитат и още много други сладки и солени вкусотии от местни производители. Ако си ценител на десертите, това е твоят фестивал!
6. Празник на лютеницата и чирпанската наденица – гр. Чирпан
Есента е времето за приготвяне на зимнина, а каква зимнина без лютеница? В Чирпан организират цял празник, посветен на тази доматена вкусотия. Майстори занаятчии приготвят лютеница на място, а прясно изпечените чирпански наденици и хрупкавите хлебчета са неразделна част от дегустацията. Има и тематични игри с награди за най-добрите участници. Вкусно, интересно и забавно преживяване за цялото семейство!
7. Празник на пестила – Етъра, край Габрово
Задържаме се на десертна вълна, като обръщаме поглед към по-традиционните и не толкова изискани десерти, правени от нашите предци. Във времена, когато не е имало шоколадови блокчета, нито пакетирани захарни изделия, хората също са искали да си хапват по нещо сладичко. И какво е било това? Пестил! Техниката по направата му, както и точната рецепта за идеалния пестил, показват занаятчиите от етнографски музей „Етъра“ по време на Празника на пестила. Това събитие е толкова силно впечатляващо, че чак през 2018 година грабва годишната награда за туризъм в категория „Духът на България“.
8. Празник на баницата – с. Баница
В село Баница се провежда истински пир на тестените изделия! Конкурсът за най-добра баница е разделен в четири категории – солена, сладка, с месна или зеленчукова плънка и оригинална баница. Баниците на участниците се предлагат за дегустация на всички гости, а атмосферата е винаги весела и вкусна!
9. Празник на смилянския фасул – село Смилян
Смилянският фасул е легендарен и заслужава своя празник! Освен дегустации, има и фермерски базар, конкурси за най-вкусно ястие и дори арт произведения, изработени от бобени зърна. Един празник, който съчетава вкус, творчество и традиция!
10. Фестивал на пълнената чушка – гр. Левски
Любимото ястие на много българи – пълнени чушки, е в центъра на този фестивал. Домакини и гости представят своите най-добри рецепти, а пазарът за местни продукти допълва кулинарното преживяване.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.