Съседка ни е, а често остава някак встрани от полезрението на българина. В повечето случаи вниманието ни се насочва към Гърция или Турция за летните почивки, зиме повече ни тегли към Румъния, а Сърбия някак не ни попада в списъка с дестинации, които да посетим.
Тя обаче крие доста приятни изненади. Може да предложи подходящи места за посещение и зиме, и лете. Иска се само малко предварителна подготовка (да попрочетеш и да си набележиш местенца по твоя вкус). Ето кои са нашите първи 10, намиращи се от другата страна на западната ни граница и които сме сигурни, че ще събудят и твоя интерес.
1. Ниш
За повечето българи Ниш е известен с това, че е най-предпочитана спирка за почивка, по пътя за Белград. Но трябва да се знае, че това е един от големите сръбски градове (трети по големина в страната към момента) и е със статут на един от древните европейски градове – основава го Константин Велики през далечната 279 г. Този факт е увековечен с паметник, намиращ се в центъра на града.
Друга леко плашеща, но пък безспорно атрактивна забележителност, е кулата, изградена от черепите на сърби, загубили живота си от оръжието на османците. А да не забравяме и кулинарните умения на сърбите – може да се насладиш на „плодовете“ им във всяка една механа или ресторант – непременно опитай!
2. Дяволски град
Това е град – творение на природата. Пример за това, че тя е най-великият артист. Нагледно виждаш как от обикновената сила, благодарение на ерозията, са се изваяли причудливи форми, които разказват тайнствена приказка, но само на тези, които са надарени с фантазия.
Легендата твърди, че тази каменна композиция всъщност са вкаменените от Дявола гости на сватба, на която пропуснали да го поканят. Именно поради това местните наричат и водата в района „дяволска вода“. Това е гледка, която определено си заслужава да се види, а и никак не е далеч – ето една прекрасна идея за уикенд дестинация.
3. Пирот
Първият сравнително по-голям град, близо до границата – това е Пирот. Привлекателното в него е, че не усещаш езиковата бариера, на доста места търговците се съгласяват да пазаруваш в нашата национална валута – лев, кухнята им е невероятно вкусна (много подобна на нашата, но няма как иначе – всички сме все балканци).
Една разходка край река Нишава, приятно пазаруване на сръбски деликатеси от пазара на местните производители (задължително опитай от прословутата дюлева ракия (има защо да е такава) и от пеглената кобасица (традиционен тукашен суджук, в чест на който организират цял фестивал). Чудесна близка дестинация, предлагаща микс от преживявания само на ръка разстояние от нас – възползвай се!
4. Завойско езеро
Така и така ти насочихме вниманието към Пирот, едва на 15 км от него се намира Завойското езеро. За да разбереш защо носи това име, качи се на високо и пак го погледни – пред очите ти се разкрива страхотна гледка. Множеството малки завои, които е правила река Височица, са отцепени в границите на езерото.
Някога каменно свлачище е заключило водите на реката точно тук и по естествен път, по воля на самата природа, се е образувало Завойското езеро. За най-смелите посетители, езерото позволява да се потопиш в него, но само, ако издържаш на студ. Водата му е почти целогодишно студена, поради географското му разположение.
5. Върнячка баня
Българите бихме могли да сравним Върнячка баня с Велинград. Това е първото градче, ориентирано към СПА туризъм в Сърбия. Към това са го тласнали още римляните. През XIX век княз Милош също добавя от себе си в тази посока, като прави един от най-луксозните за времето си СПА комплекси тук. Той се е конкурирал по удобства и обслужване дори с комплекси от цяла Европа.
Това е и един от често предпочитаните курорти и от самите сърби, тъй като страната няма излаз на море. Ако имаш някакво заболяване, което изисква третиране в балнео среда или пък просто си почитател на СПА туризма и искаш да разнообразиш малко от родните подобни курорти, препоръчваме ти Върнячка баня.
6. Княжевац
Това е градът, по-известен тук като „Сръбската Венеция“. Множество малки къщички са кацнали от двете страни на река Тимок като лястовички по жица. Красота за окото! Разликата с оригиналната Венеция е, че тук е много по-спокойно, няма многохилядни тълпи с туристи, които да те повличат в различни посоки и можеш пълноценно да се потопиш в атмосферата и да ѝ се насладиш изцяло.
В околностите н града има множество лозя, които още повече спомагат за наличието на романтика във въздуха. Какво друго ти трябва – красиви гледки, прекрасни вина и любим човек до теб. А и празника на любовта наближава – не е лошо предложение, на което да бъде прекаран, не мислиш ли?
7. Нови Сад
Ако обичаш шумните партита, няма как да не си чул за големия фестивал, който се прави в последните години в крайдунавския сръбски град – Петроварадин. Но понеже в него не се случва нищо особено, освен „Еxit festival”, a посетителите му са многобройни, за тях на среща е Нови Сад.
Това е съседен, значително по-голям и сравнително млад град в страната. Предлага много разнообразни и интересни възможности за развлечение, спорт, разходка, културен туризъм, плажуване по речния плаж Щранд и още, и още. Стига да имаш време, Нови Сад ще ти покаже множеството си и все различни лица и ще те накара да поискаш да се върнеш пак.
8. Суботица
Град, обединяващ в себе си балканска и централна Европа. Защо ли? Защото това е най-северният сръбски град, разположен на 10-тина километра от делителната линия с Унгария. Приказността на Суботица се крие в това, че на едно място можеш да вкусиш от чара на няколко държави.
Седнеш ли в местно заведение, предлагат се както унгарски гулаш, така и сръбска скара; както австрийски щрудел, така и хърватски щрукли – ще се задоволят предпочитанията и на най-капризния турист. А в последния месец на годината тук се прави и един от най-големите коледни базари в Европа.
Окото ти ще се впечатли също от красива архитектура, мулти-религиозното либерално отношение (не рядко виждащ църква и синагога в близост една до друга). Като добавиш и вкусната кухня, започваш да се чудиш кога точно да дойдеш, нали?
9. Природен резерват „Банатски пясъци“
„Банатски пясъци“ е една от задължителните точки – спирки за разглеждане, особено ако си сред любителите на природните забележителности. По своята същност, това е единствената пустиня в Европа – наричат я още „Европейската Сахара“. 350 кв. км. площ, покрита с пясък, оформящ дюни в причудливи форми и различна височина – от 70 м. до към близо 200 м.
Поради своята уникалност, мястото е привлекателен център за биолози, ботаници и всички хора имащи по-задълбочен интерес към флората, фауната и цялостното био разнообразието в региона. Едно е сигурно – подобна пясъчна гледка не е възможна да се наблюдава никъде другаде на стария континент. Това е основателна причина да дойдеш поне веднъж на това място и да я запечаташ със собствените си очи.
10. Белград
За финал оставихме може би най-известния град в Сърбия – столицата Белград. Освен с това, тя крие в себе си много, много интересни места за посещение, но не ги разкрива пред всеки. Белград е като сръбска девойка – трябва да я пожелаеш от сърце, за да ти покаже най-доброто от себе си. Най-известните туристически дестинации тук са Крепостта в града, от която се разкрива умопомрачаваща гледка към реките Сава и Дунав, които точно тук се сливат.
В близост около старинното съоръжение са разположени и голяма част от градските музеи – Националният и този на Никола Тесла. Недалеч от центъра се намира и Авалската кула. Тя е била изградена в чест на незнайния войн, но днес се ползва и за място, от чиято най-висока точка се разкрива прекрасна гледка към столицата.
За почитателите на нощния живот пък по поречието на реките Сава и Дунав има многобройни барчета, заведения и клубове, които биха приютили всеки до сутринта. Всичко е въпрос на желание и удоволствие все пак.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.