Една от набиращите популярност дестинации сред българските туристи през последните години е Тунис. Тази сравнително малка по площ държава, разположена в Северна Африка, предлага множество разнообразни и атрактивни забележителности, обекти с историческа значимост, както и привлекателни курорти, готови да задоволят всички изисквания на своите посетители.
Вероятно имаш поне един приятел, който вече е бил в Тунис или планира да посети тази страна. Но какво точно предлагат туроператорите като дестинации за посещение там? Какво си заслужава да бъде видяно и научено за Тунис? Кои са основните отличителни черти на тази северноафриканска държава?
В следващите редове ще те запознаем с поне 10 интересни факта за страната – факти, които е добре да знаеш и да имаш предвид, ако си решил да откриеш с очите си какво прави Тунис толкова пленителен за своите посетители.
1. Демокрация
Някога част както от Византийската, така и от Османската империя, а по-късно дълго време окупирана от испанци и французи, на 25 юли 1957 г. Тунис е провъзгласена за република. Оттогава страната се развива стремглаво, следвайки по-скоро западен модел, и се счита за една от най-либералните държави на континента.
Особено внимание се отделя на еманципацията на жените и разширяването на техните права. Например, те вече имат право да предават националността си на децата си, както и да им дават своите фамилни имена – важна промяна, предвид че не са рядкост случаите, в които жени отглеждат сами децата си.
2. Президент
Именно защото е млада демократична страна, не е изненадващ фактът, че Тунис е имала само петима президенти. Разбира се, най-запомнящ се е първият – Хабиб Бургиба. Впоследствие го наследява неговият министър-председател Бен Али. Той е свален от местните жители, организирали държавен преврат (т.нар. Арабска пролет), а временно постът е зает от Фуад Мебазаа. По негово време е изработен новият основен закон на страната.
Така чрез новосъздадената Конституция се дава възможност Монцеф Марзуки да стане новият президент на 12 декември 2011 г. Той остава на този пост до 2014 г., когато Беджи Каид Есебси го побеждава на изборите и поема управлението на Тунис.
Интересен факт е, че в страната официалната форма на обръщение „Вие“ се използва само и единствено към президента – знак на особено голямо признание и уважение към неговата личност.
3. Подземни къщи
Поради географското си разположение (земите ѝ са разположени върху най-голямата и гореща пясъчна пустиня в света – Сахара), температурите през деня обикновено са изключително високи. За да се справят с това, местните хора са намерили хитро решение на проблема – започнали са да строят „подземни къщи“.
Днес тези къщи могат най-добре да се видят в района на Матмата. Процесът на изграждане е следният: изкопава се дълбока яма в земята, след което стените ѝ се заглаждат и оформят така, че да са отвесни спрямо повърхността. Така те стават част от стените на къщата.
Поради особено високите температури работният ден в Тунис е с диапазон от 7:00 до 14:00 ч.
4. Професии
Като споменахме работното време, нека обърнем внимание и на най-престижните професии тук – тези на лекаря и учителя. Това се дължи на държавната политика, която обръща огромно внимание на здравеопазването и образованието.
В Тунис образованието е задължително и безплатно, както и медицинските услуги. Децата започват училище на 6 години. До 3-ти клас учат само на арабски, а от 4-ти до 6-ти клас започват да учат и френски. След 6-ти клас в програмата влиза и английски. Ако детето желае, след 10-ти клас може да започне да учи и още един език – италиански, испански или немски.
Образованието продължава до 13-ти клас, като завършва с диплома „бакалавър“. Оценяването се извършва по френската 20-бална система. Държавният изпит, който се полага в края на образованието, е изключително труден. За да продължиш образованието си в дисциплината „Медицина“, трябва да получиш минимум оценка 19.
Дипломите на завършилите медици в Тунис се признават в Италия, Франция, Германия и дори в Канада.
5. Фурми
Селското стопанство в Тунис е много добре развито. Страната е най-големият износител на фурми в света, като на нейната територия растат близо 13 милиона палми. Всички те са финикови, но е рядкост да успееш да вкусиш от плодовете им – те се отглеждат основно за експорт.
Други важни култури, които се отглеждат в страната, са круши и портокали. От зеленчуците пък тунизийците могат да се похвалят с по 4 реколти домати и картофи годишно.
Тунизийците са изключително трудолюбив народ.
6. Маслини
След палмите маслините са най-често срещаното растение по тунизийските земи. Страната заема 3-то място в света по износ на зехтин (след Испания и Гърция). Маслиновите насаждения са около 15 милиона, а плодовете на най-старото от тях (на 2400 години) се използват само и единствено за столичната централна аптека.
Най-много маслини има в равнината Сахел, която се намира по източното крайбрежие на Тунис. Произведеният от тях зехтин е с много добро качество. Как да го определите? Специалистите казват, че ако съдържа 0.2-0.3% киселинност, значи е перфектен!
7. Кухня
Споменахме основните растителни култури, които се отглеждат в Тунис. Редно е да акцентираме и върху традиционната им кухня, в която те участват активно. Например паста хриса – пикантна смес от зехтин и червен пипер. Можеш да я видиш поднесена почти със всички основни ястия в страната.
Много често основна съставка в ястието е кус-кус, който се поднася като допълнение към късчета месо (най-често овнешко). В ежедневието си тунизийците най-често консумират кус-кус (или грис), смесен със зеленчуци и месо. Просто, но много вкусно!
8. Метро
Столицата на Тунис, носеща същото име като държавата, към днешна дата е единственият град в страната, в който има метро (подобно на това в България). Тунизийското метро обаче повече наподобява трамвайна линия, тъй като се движи основно над земята. Добре развитата мрежа от леки влакови композиции е активна от 1985 г. и се радва на особено високо потребление от страна на гражданите на Тунис.
9. Забележителности
Да си дойдем на думата! Забележителностите са основното нещо, което привлича туристите в една страна. Време е да изброим някои от интересните места и преживявания, които можеш да видиш и изпиташ в Тунис. Някога по тези земи се е разполагал един от най-развитите и големи градове в древността – Картаген. Превъзходни гледки към пшеничните поля край Дуга са една от неочакваните атракции за окото тук.
Сред най-предпочитаните и харесвани курорти на Тунис е град Сус. Старата част на града (наричана Медина) грабва вниманието на всеки турист с огромните каменни стени, които я обграждат (и които са останали още от 859 г.). Точно поради огромното си значение в древността и запазването й почти в непокътнат вид до наши дни, Медина е част от културното наследство на ЮНЕСКО.
Друг интересен град за посетителите на Тунис е Сди Блу. Характерното за него е, че всички къщи са боядисани в синьо и бяло, като това задължение на гражданите е подкрепено със закон, който забранява пребоядисването им в други цветове. Но именно това придава един особен стил на целия град. Миксът от мавританска архитектура и испанския чар, донесен от иберийците тук през XVI век, омагьосват всеки, дошъл тук!
10. Холивуд в Африка
Ако си сред милиардите фенове на сагата „Междузвездни войни“, със сигурност би искал да посетиш Тунис и по-конкретно провинцията Татуин. Там са снимани кадри, които показват живота и развитието на планетата, носеща същото име. Така мястото става притегателен център за почитателите на фантастиката, а интересът към Тунис като дестинация се повишава драстично.
Тук са снимани и други касови продукции като „Исус от Назарет“, „Нападателите на изгубения ковчег“, „Английският пациент“ и други. С времето тук се е оформила снимачна площадка, която често се предпочита от холивудските специалисти в бранша.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.