История, природа, калдъръмени улички, патриотизъм, любов, захарни петлета и незабравими разходки по залез слънце – всичко това е Велико Търново. Старата столица пази до ден днешен всяка една частица от своето тежко минало и я представя с почит не само в празничните дни. Историята присъства в ежедневието на всеки болярин, а купищата туристи, разхождащи се целогодишно по търновските улички, са доказателство за магнетизма, който излъчва Велико Търново.
В днешната класация ще ви разведем виртуално сред най-емблематичните за Велико Търново местенца. Ще ви разкажем и за някои също толкова интересни и специални, намиращи се на само няколко километра от града. Ако се чудите къде да отидете в почивен ден и все още не сте посещавали старопрестолния град, то нека ви мотивираме да запълните пропуска си и да се потопите в българската история по начин, който само Велико Търново би ви предложил.
1. Царевец
Именно Царевец е основната забележителност, с която всички свързваме Велико Търново и това не е случайно. Той е бил главната българска крепост по време на Второто българско царство, когато Търново е бил столица. Извисяващ се над града, Царевец излъчва несравнима величественост, страхопочитание и загадъчност, от която могат да те побият тръпки. Огромните крепостни стени, масивните кули, останките от дворцовия комплекс, както и тези от всички отделни помещения, открити на територията на Царевец, ще направят разходката ви автентична и незабравима.
Патриаршеската църква „Св. Възнесение Господне“, която се намира на най-високата точка на хълма, открива пред себе си гледка към цяло Велико Търново. Целогодишно, по национални празници, на празника на града или дори частно в обикновен работен или почивен ден, се излъчва спектакълът „Звук и светлина“. Той съчетава разнообразни светлини, звукови ефекти, лазери и църковни камбани. Всичко това пресъздава атмосферата от годините на Османско владичество, битките, революционното движение и Освобождението на България. Аудио-визуалното шоу най-добре се наблюдава от площада пред главния вход на Царевец, от катедралния храм „Рождество Богородично“, както и от университета „Св. Св. Кирил и Методий“.
2. Трапезица
Трапезица е втората значима крепост на Велико Търново. Тя се намира срещу Царевец, посока северозапад. Обградена е от трите си страни от река Янтра, а достъпът до нея е малко необичаен – с лифт. Лифтът е разположен до ЖП гара Трапезица, до която спокойно можете да стигнете с кола. Има и пътечка нагоре, но ви съветваме да се възползвате от нея на слизане, тъй като в обратна посока ще е доста стръмно. На територията на Трапезица има открити 18 църкви, отбранителни кули, както и новопостроен музей. Там можете да видите изключително интересни находки от живота на българите по време на Второто българско царство.
От Царевец се вижда една малка част от Трапезица и често хората се заблуждават, че там няма какво толкова да видят. Това далеч не е така! Затова ви съветваме да посетите и двете крепости, за да се докоснете максимално до историята на Велико Търново.
3. Самоводската чаршия
Улицата на занаятите във Велико Търново или още известна като Самоводската чаршия е друго емблематично място за града. Създадена още през 60-те години на XIX век, тази уличка се е превърнала в пазарното място на старата столица, където търговци от близки населени места са идвали да продават продукцията си. Тук са се развивали много занаяти, които са се запазили и до днес и продължават да се предават на идните поколения. Такива са грънчарството, резбата, дърводелството, иконописът, както и приготвянето на любимите захарни петлета, турско кафе и бяло сладко, от които е просто задължително да си опитате. Всеки един посетител може спокойно да влезе в работилничката на някой изкусен майстор и да „опита“ от неговия занаят. След като изпълни задачата си, той ще получи удостоверение, че е чиракувал при съответния майстор.
Всяка година по Самоводската чаршия се провежда фестивалът „Нощ на Самоводската чаршия“. В него участници от цялата страна могат да се покажат със своите ръчно изработени творби. Атмосферата, която се създава не само в този ден, а и във всеки друг, е магична и старинна и ви пренася в онова време, когато истински важните неща са били простички и далеч не толкова материални и повърхностни.
4. Парк „Мини България“
Парк „Мини България“ е единственият по рода си парк на миниатюрите в цялата страна. Отворен през 2017 г. и разположен точно под Балдуиновата кула на Царевец, паркът дава възможност да обиколите цяла България в рамките на… час! С площ от 12,5 декара, „Мини България“ е съставена от мини пластмасови макети в мащаб 1:25 на най-известните в България забележителности. Според нивото на сложност, един макет може да отнеме от три до дванадесет месеца за изработката си.
В парк „Мини България“ можете да разгледате любимите си забележителности в най-дребни детайли, както и да си набележите нови идеи за посещение! Паркът е отворен целогодишно и определено трябва да присъства в списъка ви с местенца в Търново, които да посетите!
5. Конниците и художествената галерия
Паметник „Асеневци“ или още наричан „Конниците“ е разположен в местността Боруна – речен полуостров и до него се стига през Стамболовия мост. Монументът е открит през 1985 г. в чест на българските царе Асен, Петър, Калоян и Иван Асен II, при които българската държава достига своите най-върховни моменти в историята си. Забележително е, че имайки предвид колосалните му размери, за построяването на паметника са били нужни само два месеца!
Той представлява меч, висок цели 33 метра и заобикалящи го четири 15-метрови паметника, изобразяващи българските братя, възседнали своите коне и излъчващи могъщата енергия, която е притежавал всеки един от тях:
- Цар Петър е бил най-големият от братята и е изобразен с благославящ жест
- Цар Асен държи в едната си ръка юздата на коня си, а в другата – своя меч
- Цар Иван Асен II е изобразен с корона и копие, което пробожда нарушения мирен договор
- Цар Калоян е най-малкият и излъчва силна войнственост
В близост до „Конниците“ се намира и художествената галерия „Борис Денев“. Тя е една от най-старите в страната и разполага с едни от най-големите и разнообразни колекции с произведения на прочути художници. На първия етаж е представена постоянна изложба, озаглавена „Велико Търново през погледа на българските художници“, което прави галерията интересно място не само за любителите на изкуството, но и за туристите, които биха искали да погледнат града през една по-различна гледна точка.
6. Старият град
Старият град на Велико Търново е нещо наистина специално. Със своите калдъръмени улички, баири, едновремешни къщи, невероятни гледки към река Янтра и „Конниците“, както и заведения, създаващи неописуем уют, старият град е сред местата във Велико Търново, които задължително трябва да посетите.
В тази част на града се намира най-късата улица не само във Велико Търново, а и в цялата страна. Тя е дълга едва 15 метра и по нея трудно се разминават двама човека. В стария град има още много подобни улички, всичките криволичещи покрай красиви старинни къщички и навяващи носталгия по едно отдавна отминало време. Вечерните разходки по този така живописен път са наистина незабравими, а енергията, която витае там, се усеща дори във въздуха.
7. Люлката на любовта
Чудите се дали има място, от което можете да се насладите на цяло Велико Търново отвисоко? О, да, със сигурност има и то е на няма и два километра от града! По пътя за село Арбанаси, на първия разклон вляво ще забележите една чешмичка, пред която можете спокойно да паркирате колата си. Оттам поемате пеша, придържайки се в лявата пътечка, която ще ви прекара по по-лесния и не толкова стръмен маршрут. Следвайки пътя ще преминете през живописната горичка на така наречения Гарга Баир и лека-полека ще стигнете до мястото с най-красива гледка в местността – „Люлката на любовта“. Бъдете обаче внимателни, тъй като нито маршрутът, нито люлката са обезопасени!
От самото място се открива една спираща дъха и главозамайваща гледка към цяло Велико Търново и Стара планина в далечината. От тази точка Царевец, Трапезица и река Янтра изглеждат като миниатюрите от парк „Мини България“! Снимките от „Люлката на любовта“ стават наистина уникални, но ви съветваме да се въоръжите с търпение, тъй като, особено през почивните дни, за ред се чака доста.
8. Арбанаси
Село Арбанаси се намира във високото Арбанашко плато и разделя Велико Търново от втория най-голям град в областта – Горна Оряховица. Идвайки от Велико Търново, преди да влезете в селото, има няколко отбивки, на които можете да спрете колата и да се насладите на панорамна гледка отвисоко.
Самото селце е изключително китно и е изцяло изградено в едновремешен стил. Къщите там са масивни, каменни и повечето от тях приличат дори на крепости. Заведенията пазят духа на българските традиции, а множеството църкви, манастири и музеи посрещат десетки посетители всеки ден.
В случай, че искате да се поглезите и да се отпуснете заслужено след дългия преход във Велико Търново и останалите красиви местенца, които споменахме дотук, то Арбанаси със сигурност е вашето място! Тук се намират едни от най-добрите СПА хотели в околността, предлагащи несравним релакс, съчетан със страхотни гледки от хотелската ви стая. Идеалният завършек на един дълъг и изморителен, но изпълнен с безброй емоции, уикенд!
9. Преображенски манастир
Преображенският манастир се намира на 7 км от Велико Търново и е четвъртият по големина манастир в България след Рилския, Бачковския и Троянския. Първоначално е бил създаден през XIII век, но по време на турското робство е разрушен. В повторното му построяване са участвали бележити български майстори, в това число и Колю Фичето. Именно негова е била идеята за часовниковата кула с камбанарията.
Преображенският манастир е изографисан както отвътре, така и по външните си стени не от кого да е, а от именития Захарий Зограф. Негово дело е впечатляващото „Колело на живота“, смятано за един от най-въздействащите български стенописи. Манастирът е действащ мъжки и до днес, а хората там са изключително гостоприемни, така че не се учудвайте или стряскайте, ако някой дойде при вас и ви покани на чай. Напротив, възползвайте се и разберете още повече за историята на това свято място.
10. Хотнишки водопад
Хотнишкият водопад със своите 30 метра е най-високият водопад във Великотърновска област. Намира се на около 20 км от старата столица и е пълноводен през цялата година. Така че когато и да решите да го посетите, няма да останете разочаровани. Пътят до него е изключително леснодостъпен – оставяте колата си на паркинга, минавате по едно мъничко мостче и се озовавате директно пред водопада. Той омайва със своя синьо-зелен цвят на водата и с лекотата, с която падащата каскада се слива с езерцето отдолу.
Като се замислим, може би леко разочаровахме по-екстремните личности, като казахме, че до Хотнишкия водопад се стига лесно. Е, спокойно! Малко встрани от него се намира началото на Хотнишката екопътека, която компенсира дължината си с не толкова лесната си проходимост. Обратно на повечето екопътеки, които водят надолу, тази ще ви принуди да се катерите през по-голямата си част. Удобните обувки са задължителни, както и фотоапаратът, тъй като гледките, които се откриват отвисоко са наистина пленителни. В края на екопътеката има път, който ще ви отведе директно на паркинга, но можете да се предизвикате и да се върнете по същия маршрут.
Велико Търново е специално не само заради великата си история, а и заради енергията и емоцията, която ти предава, веднъж стъпиш ли по калдъръмените му улици. Всяко едно местенце в града и покрай него носи духа на миналото, на традицията и на българското – такова, каквото трябва да бъде то и каквото го помнят нашите баби и дядовци. Старата столица носи нещо различно в себе си. Нещо, което не може да бъде описано с думи. То трябва да бъде усетено със сърцето. Затова не се колебайте, а се възползвайте максимално от нашите 10 (и малко повече) идеи за разходка в старопрестолния град и неговите покрайнини.
Ванеса е завършила “Приложна лингвистика” във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. Страстта ѝ към писането ѝ дава тласък към старата столица, където намира и голямата любов. Животните, книгите, разходките сред природата и пълноценно прекараното време с любими хора са ключът към нейното пълно щастие.