Били ли сте някога в столицата на Австрия – красивата и живописна Виена? Ако да, то със сигурност ще забележите огромни прилики с най-големия български град по поречието на река Дунав – Русе. В случай пък, че предпочитате да пътувате повече в страната, отколкото в чужбина, и не сте посещавали стария Русчук, то сега е перфектният момент да сграбчите 10-те идеи за разходка, които ще ви предоставим в днешната статия и да се запътите директно към „Малката Виена“ на България!
Русе е съумял да съчетае в себе си както нотки на отдавна отминалата история, така и елементи на все по-развиващия се модернизъм. Великолепната архитектура, обединяваща няколко напълно различни стила, дава този различен и единствен по рода си почерк на града. Веднъж посетите ли го, той със сигурност ще остави траен отпечатък в сърцата ви, а в покрайнините му ще се натъкнете на също толкова интересни находки, които, гарантирано, ще ви накарат да се върнете отново!
1. Центърът на Русе
Именно централната част на града ще ви запознае с величествената архитектура на Русе! Съветваме ви да започнете своята разходка от улица Александровска – централната пешеходна улица на града, по чието протежение са разположени най-различни магазинчета и кътчета за отдих и кафе. Тя ще ви отведе директно на площад „Свобода“, който няма как да остане незабелязан със своите красиви фонтани. Тук даваме началото на центъра на Русе и старт на въпросите къде точно се намираме – в България или във Виена?
Сградите на съдебната палата, театърът, операта, общината и доходното здание са архитектурните шедьоври на града. Паметникът на свободата, разположен в центъра на площада, е символът на Русе. Той изобразява жена, сочеща север, откъдето са дошли руските войски. В основата на паметника има два лъва, единият от които разкъсва оковите на робството, а другият пази меча и щита на свободата.
Историческият музей и регионалната библиотека също приковават вниманието и си заслужава да бъдат разгледани не само отвън, но и отвътре.
2. Паркът на младежта с розариума
В противоположната на центъра посока се намира най-големият парк на Русе – Паркът на младежта. Негов символ, позициониран още в самото начало, е Вазата. Вазата е високо метално съоръжение, запълнено с пръст, по чиято повърхност ежегодно се засаждад всякакви видове цветя. Щом разцъфне, тази постройка се превръща в любимото на посетителите на града място за снимки, което омайва не само с прекрасните си и най-разнообразни цветове, но и с невероятния аромат, който се носи от него.
Паркът има две разклонения, по които можете да потеглите. Едното ще ви преведе през китни градинки, фонтан, новопостроена скейт площадка, както и присъщите на Младежки парк скалички, които са любимо място за събиране на младежите.
Другата алея, по която можете да поемете, ще ви преведе през Английската гимназия, която в миналото е била католически интернат, а днес се нарежда на челна позиция сред най-желаните училища в Русе. Докато вървите и се наслаждавате на богатата природа в парка, неусетно ще стигнете до едно от най-магичните места в града, а именно розариума. Там можете да се разходите по пътечки, минаващи сред десетките видове рози и да вдишате техния неописуем аромат. Помнете обаче следното: снимките са разрешени, но не и късането на розите. Бъдете отговорни и разумни, за да може розариумът да се запази такъв, какъвто е, а именно богат и впечатляващ.
3. Кеят и къщата на Баба Тонка
Кеят е следващото любимо място за разходка на русенци, а може да се превърне и във вашето. Той е разположен по протежението на река Дунав и има стара и нова част. До старата част най-лесно можете да стигнете от Парка на младежта. Стълбичките, по които трябва да слезете, ще ви отведат точно пред Националния музей на транспорта, който пък е разположен в сградата на първата железопътна гара в страната.
Новата част на кея е застроена с детски площадки, заведения за отдих, както и така известния за Русе мост на влюбените или още наричан „вития мост“. В интерес на истината, оригиналният мост е съборен през 2017 г., но новопостроеният запазва изцяло идеята му. Оттам можете да разгледате кея и реката от високо, както и да си направите уникални снимки по залез слънце.
Къщата музей на Баба Тонка Обретенова е ключова точка от разходката ви в Русе, която не бива да пропускате. Разположена в улицата над кея, тя е на два етажа и дава сведения за революционната дейност на Баба Тонка и нейното семейство, както и за икономическото, културното и военното развитие на Русе през XVIII и 70-те години на XIX век. Приземният етаж на къщата е превърнат в автентична възстановка на русенски затвор, пресъздаващ мрачната атмосфера, царяла някога там.
4. Телевизионната кула на Русе
Телевизионната кула е нещо емблематично за град Русе. Тя е най-високата телевизионна кула в България и след последната реконструкция поддържа височина от 204 метра. Навремето вътре в кулата е имало сладкарница, извисяваща се на 107 метра, която обаче, за жалост на всички русенци и много посетители на града, днес не функционира.
Пред самата кула обаче е разположен паркинг, както и кът с пейки и невероятна откриваща се гледка към целия град. Величествеността на телевизионната кула може да се види от доста точки на града, но чувството да се качите на самия връх, на който е разположена и да погледнете през почти птичи поглед цяло Русе, е наистина запомнящо се и заслужаващо си.
5. Лесопарк Липник
Лесопарк Липник или Текето, както местните го наричат, се намира на 10 км от Русе, в района на село Николово. Паркът е част от горски масив от липови дървета с площ от около 20 000 декара, които го правят най-големия лесопарк в цяла България. На територията му е разположено естествено езеро, което е любимата точка от целия парк на рибарите. Има и изкуствено езеро, което пък е осеяно със стотици водни лилии.
Текето създава перфектната атмосфера за един съботен или неделен следобед със семейство и приятели, прекаран сред природата. Алеите му са дълги и перфектни за колоездене, детските площадки са оборудвани с всякакви забавления за малчуганите, а ежегодно работещите заведения са насреща, в случай, че искате да похапнете или пийнете нещо, а не сте подготвени. Планирате ли пътуване до Русе, непременно си отделете малко време, за да посетите и Текето – там ще влезете в една по-специална връзка с природата и ще забравите за натовареното си ежедневие поне за малко.
6. Басарбовски скален манастир
Басарбовският скален манастир „Св. Димитър Басарбовски“ се намира на 10 км от Русе, в близост до едноименното село Басарбово. Той е единственият действащ мъжки скален манастир на територията на България. Най-известният му обитател е бил Св. Димитър Басарбовски, който приживе е бил пастир и е прекарал целия си живот в манастира. След неговата смърт останките му са били пренесени в Букурещ, но духът му завинаги е останал в свещената обител.
Самият манастир излъчва силно страхопочитание и странен магнетизъм, който те кара да забравиш за времето, веднъж прекрачиш ли портите му. Внедрените в скалите помещения и иконите, присъстващи във всяко едно от тях, носят една магична енергия, която те кара да настръхнеш, а гледката от тази височина допълнително допринася за емоцията.
Новопостроеният храм дава възможност да се помолите и да запалите свещичка за вашите близки, а водата в кладенеца, намиращ се на територията на Басарбовския манастир, се смята за силно лековита, именно защото носи енергията на светеца, прекарал живота си там.
7. Ивановски скални църкви
Ивановските скални църкви са разположени на около 18 км от град Русе, а интересните неща започват още по пътя към тях. Като изключим множеството табели, които ще ви навигират перфектно, от дясната страна на пътя е разположен величествен паметник, който изобразява важни моменти от българската история.
Ивановските скални църкви всъщност са комплекс от издълбани в скалите малки църкви, параклиси и килии. За да стигнете до тях, има два варианта – първият е по туристическата пътека, а вторият – по стълбите. Туристическата пътека ще ви отведе на панорамна тераса, от която се открива спираща дъха гледка към целия каньон и реката, минаваща отдолу. Стълбите, от своя страна, са били използвани в миналото от самите монаси и избирайки този маршрут, поемате по техните стъпки.
Голяма част от това свято място е разрушена с течение на времето и вследствие на природните сили, но посещението му със сигурност си заслужава. Запазилите се стенописи са забележителни, а възможността да се докоснеш до някогашната история, докато все още я има, не трябва да се изпуска.
8. Природен парк „Русенски Лом“
Ако сте почитатели на екотуризма и обичате да прекарвате свободното си време сред природата, то Природен парк „Русенски Лом“ със сигурност трябва да присъства в списъка ви с места, които да обиколите по време на посещението си в Русенска област. Паркът се намира на 20 км от Русе и носи името на река Русенски Лом, а територията му минава по поречията на реките Мали Лом, Черни Лом и Бели Лом. Неговото разположение и специфичният климат, който преобладава, са причина за разнообразната флора и фауна в парка.
Всеки един от различните маршрути, по които можете да поемете, ще ви запознае с био разнообразието на парк „Русенски Лом“, ще ви преведе покрай множеството речни тераси, скални образувания, пещери и паметници, които се намират по цялото му протежение. Един от маршрутите започва именно от Ивановските скални църкви, така че, правейки плана си за разходка, най-добре съчетайте двете неща, за да успеете да се насладите максимално на изживяването.
9. Пещера „Орлова чука“
Вероятно някои от вас са чували името ѝ, но не са знаели къде точно се намира тя. Е, разположена на около 40 км от любимото Русе, в цялата си загадъчност и величественост, се спотайва втората по дължина пещера в България – „Орлова чука“. Със своите замайващи 13.5 км, тя е смятана и за една от най-красивите и предлагащи най-много възможности за разгръщане на въображението пещери.
Разположена на 40 м над речното ниво, до нея се стига по стръмни стълби, които ще ви отведат директно на площадката пред входа, от която пък се открива смайваща гледка към Природен парк „Русенски Лом“. В пещера „Орлова чука“ са намерени множество скелети на мечки, както и следи от човешко присъствие – копия, керамични стъргалки и глинени съдове. Днес тя е дом на 14 вида прилепи, 3 от които са включени в списъка на световнозастрашените от изчезване видове.
В пещерата има огромно разнообразие от сталактити, сталагмити и сталактони, а невероятните форми, които са се образували по скалите, мигновено ще привлекат вниманието ви и ще ви оставят озадачени. „Орлова чука“ има няколко облагородени зали, отворени за посещение, както и синтрово езерце, наречено „Изворчето“, за което се вярва, че изпълнява желания. Каквото и да кажем за тази пещера, няма да е достатъчно, затова най-добре елате и я посетете лично.
10. Средновековен град Червен
Средновековният град-крепост Червен се намира на 35 км от Русе и е перфектната дестинация за любителите на древната архитектура и история. Наследник на ранновизантийска крепост от VI век, Червен е претърпял множество поражения, свидетелства за които са останките от крепостта, болярския дворец и митрополитската църква. От 1961 г. той е в постоянни разкопки, които продължават и до днес.
На територията му се намира най-добре запазената средновековна кула в България, висока цели 12 метра. Интересен факт е, че служилата за отбранително съоръжение кула придобива световна популярност с участието си в нашумелия сериал „Игра на тронове“. Тя се появява в края на 10-ти епизод от 5-ти сезон и, макар и леко видоизменена за целите на сериала, служителите на музея в Червен са напълно убедени, че това е тя. Ако все пак не вярвате, можете спокойно да прибавите средновековния град към избраните дестинации за разходка около Русе и да се убедите сами.
След всички изброени изключително интересни местенца, които се намират в и около града на свободния дух – Русе, едва ли има човек, на който да не му е станало поне малко любопитно и да не му се е приискало да запали колата и да види всичко това с очите си.
Списъкът, който ви предоставихме в днешната статия представя главните, но със сигурност не всички забележителности, намиращи се в Русенска област. В града има още толкова много места, които си заслужават посещението, но до тях ще стигнете сами, веднъж започнете ли да разглеждате. Не се колебайте повече, а дайте шанс на Малката Виена и нейните покрайнини, които ще се запечатат в ума ви за дълго!
Ванеса е завършила “Приложна лингвистика” във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. Страстта ѝ към писането ѝ дава тласък към старата столица, където намира и голямата любов. Животните, книгите, разходките сред природата и пълноценно прекараното време с любими хора са ключът към нейното пълно щастие.