Рядко се случва най-големите и популярни градове в света да не са столици. Е, разбира се, има и редица изключения като Барселона, Сидни, Рио де Жанейро. Какво обаче е предимството да изберете за туристическа дестинация втория по големина град в една държава?
Това, което ще откриете в едно пътешествие до по-малки градове, е по-естествено преживяване и възможност да опознаете истинския живот на местните хора, пише британският в. „The Telegraph“.
В материала си авторът в туристическата секция на изданието – Робърт Нърдън, препоръчва няколко града, които са вторите по големина в различни държави и които туристите задължително трябва да разгледат, вместо, да кажем… Виена. Любопитното в класацията е, че на първо място е поставен Пловдив.
„Най-значимата забележителност е Старият град, който се простира на три тепета, високо над града“, пише Нърдън.
Извън челната десетка в предложенията на Робърт Нърдън са разположеният на река Западна Двина латвийски град Даугавпилс (на номер 13); бившата столица на Литва – Каунас (на номер 12) и най-старият град в Скандинавия – датският Орхус.
Лятото е вече тук! Насладете му се в непозната дестинация и избирайте на воля. Ето 10 града, втори по големина в страната си, които задължително трябва да посетите.
10. Гьотеборг (Швеция)
На шведски език името на града се произнася приблизително като Йотебори, но в българския език се е наложила германската транскрипция от преди Втората световна война. Градът е вторият по големина в Швеция и е разположен на западното крайбрежие на страната, на брега на пролива Категат.
9. Дебрецен (Унгария)
Дебрецен е град в Източна Унгария, център на окръг Хайду-Бихар. Градът се намира на 30 км от румънската граница и на 230 км от столичния мегалополис Будапеща. В продължение на десетилетия наред Дебрецен е трети по големина град в Унгария след Будапеща и Мишколц. През 90-те години на миналия век обаче населението на Мишколц намалява и Дебрецен става втори.
8. Солун (Гърция)
Солун е вторият по големина град в Гърция след столицата Атина. Градът е главен в географската област Македония и административен център на област Централна Македония. Солун е включен в списъка на UNESCO на световното наследство.
7. Еспоо (Финландия)
Еспоо е вторият по големина град във Финландия. Намира се в провинция Южна Финландия, област Уусимаа. Разположен е в непосредствена близост до столицата Хелзинки. В Еспоо е роден знаменитият пилот от Формула 1 Кими Райконен.
6. Акурейри (Исландия)
Вторият по големина град в Исландия – Акурейри, се намира точно под Северния полярен кръг, разположен в голям фиорд, в подножието на високи планини и се захранва с геотермична енергия. Акурейри е място с ярки традиции и запазена култура, а исландците се отнасят към него като към най-прекрасния град в цялата страна.
5. Порто (Португалия)
Порто е град в Северозападната част на Португалия, известен с едноименното вино (портвайн). Името на държавата произлиза именно от този прелестен град, разположен на делтата на река Дуеро, близо до вливането ѝ в Атлантическия океан. Градът е втори по големина в страната след столицата Лисабон.
4. Сплит (Хърватия)
След Загреб Сплит е вторият по големина град в Хърватия. Разположен е на брега на Адриатическо море, а старият град датира от римско време. Сплит е известен с тесните си улички и малки площадчета във венециански стил, по които се редуват приятни кафенета, ресторанти, художествени галерии и антикварни магазини.
3. Антверпен (Белгия)
Антверпен е град в северната част на Белгия, център на провинция Антверпен във Фламандския регион. Агломерацията около града е втора по големина в Белгия след тази на Брюксел. Градът има дълга история като един от главните стопански и културни центрове на историческата област Нидерландия, особено преди Испанската ярост от 1576 година.
2. Грац (Австрия)
Грац е град в Югоизточна Австрия, център на провиция Щирия. Той е вторият по големина в страната. Разположен е на река Мура, Грац има дълга традиция като студентски град с четири университета и над 50 000 студенти.
1. Пловдив (България)
Пловдив е вторият по големина град в България. Намира се в западната част на Горнотракийската низина, на двата бряга на река Марица. Градът е застроен в подножията на седем сиенитни тепета, поради което често е наричан „Градът под тепетата“.