Започне ли да захладнява времето, рязко сменяме разхлаждащите напитки със сгряващи. Денем – чайчета, а вечер – винце. И колкото по-студено става, толкова повече вино ни се пийва.
Знаем ли какво вино да консумираме обаче? Ще си кажеш „Е, не всички сме сомелиери”. Така е, но е добре да имаме поне бегли познания за напитката, която рядко отсъства от списъка „любими“.
Препоръчваме ти 10 фестивала, посветени на виното в България, които да посетиш – я за да натрупаш познания в областта, я за да натрупаш практически опит.
1. Фестивал на виното „Розе“, Казанлък
Никак не е случайно, че именно в сърцето на Долината на розите се провежда фестивалът, посветен на виното с цвят на маслодайна роза. Това събитие е част от пищните тържества, посветени на розобера в региона. Именно тук се връчва и наградата „Златен киликс“ за най-добро розе в България.
Виненото изложение предлага на своите посетители палитра както от винопроизводители с традиции в занаята, така и от млади, тепърва навлизащи на пазара. Събитията, съпътстващи фестивала, са различни дегустации на конкретни сортове вино, майсторски класове, лекции, свързани с производството, както и историята на виното по нашите земи.
Участие във фестивалната програма взимат още и различни танцови и музикални състави, които плавно да спомогнат за още по-реалистичното потапяне на гостите в атмосферата.
2. Балкански винен фестивал, София
Организаторите на този фестивал подхождат доста иновативно и по тяхна идея конкурсната програма се разделя между балканските държави, като всяка една минава през ролята на домакин. По време на феста се разпъват над 100 шатри, под сенките на които могат да бъдат дегустирани както вина, така и храни, пасващи идеално на питието.
Всяко удоволствие си има цена и тук важи същото правило. Цената е в зависимост от това за колко дни е билетът, който купуваш. Но със сигурност си заслужава всеки даден лев.
3. Meet The Family
Това уникално за страната ни събитие дава възможност на посетителите да се запознаят в дълбочина с производителите на едни от най-хубавите и класни вина в света – среща с наследниците на едни от най-старите фамилии, винопроизводители. Избите-участници са както от България, така и от цяла Европа.
Фестивалът отразява важността на семейното наследяване на бизнеса и как се осъществява тази приемственост между поколенията. Дегустациите са с платен вход, като цената им зависи по кое време ще си закупиш билета. Препоръчваме ти да не пропускаш възможността за покупка на билет в предпродажба.
4. Discover.Vino
Ако имаш интерес към новостите във винопроизводството, както и какво се предлага на широкия световен пазар, форумът „Discover.Vino” е точно за теб! Участниците са от страни, с традиции във винарството – Франция, Италия, Испания, Португалия, както и България.
Родните потребители ще могат да опитат от бели и червени вина, както и от розе и пенливи вина. Участниците са около 50 на брой, което прави изборът доста разнообразен. Надали ще има човек с незадоволени вкусови предпочитания. Но за всеки случай иди и провери от първо лице.
5. Фестивал на виното и културното наследство „Августиада“
В подкрепа на развитието на винената култура в България и представянето на един малко по-друг поглед към тази напитка, извън общо приетата (да бъде част от софрата ни), в Стара Загора се провежда фестивалът „Августиада“. С всяка следваща година международното участие на него се повишава, освен че участват и най-добрите винарски изби в България.
Освен те обаче, участие взимат и производители на хранителни продукти, които перфектно допълват удоволствието от винената напитка. В центъра на програмата е и майсторският клас, който се провежда, с наградените вина от Балканския винен фестивал в София. А в края на фестивала се избира и Царица на Августиада, която се явява като посланик на събитието.
6. Дефиле „Вино и гурме“, Пловдив
В сърцето на Стария град в Пловдив имаш възможността да се потопиш в света на виното. Всичките ти сетива ще бъдат поглезени – има хубава ненатрапчива музика, вкусни кулинарни изкушения и разбира се – негово величество ВИНОТО!
Това е фестивал, продължение на „Дефиле на младото вино“, който се провежда малко по-рано през годината. Тук вниманието пада върху продукцията на родните производители. Не пропускай този празник на гурме, вино и кулинарен висш пилотаж.
7. Фестивал „ Дионисиеви дни “, Созопол
По време на този фест, на вниманието на всички жители и гости на града, се предлага палитра от родни вина и спиртни напитки, както и разнообразни млечни и месни продукти, които допълват вкуса на напитките за по-голямо крайно удоволствие на потребителя.
Част от атракциите по време на събитието е „Созополският бал на винарите“, който се провежда на специално подготвена яхта. Друго предизвикващо интерес е „Дионисиевото шествие“, включващо дегустации на част от предлаганите вина. Дегустаторите имат право да гласуват за техния фаворит сред вината и накрая се излъчва техният победител, който има правото да поставя върху продуктите си стикер „Продукт на потребителя“.
8. Фестивал „Вино и храна“, Варна
Един от най-дълго очакваните фестивали, случващи се на морския бряг, е този, посветен на виното и храната във Варна. На него се предлагат италиански, френски, южноафрикански вина, както и на родни производители.
В допълнение към тях за консумация може да се избере измежду различни хлебни, млечни и месни предложения за небцето. Както знаем, за всичко хубаво се заплаща. Затова и този пир за сетивата има входна такса, но тя е символична за подобен род събития. Препоръчваме ти да го посетиш.
9. Фестивал на виното и любовта, с. Делчево
Досега разглеждахме все фестивали, провеждащи се в големите ни градове. Но в българското село се пазят най-добре автентичните ни национални обичаи и традициите във винопроизводството. Хората в село Делчево са се нагърбили с тежката задача да дадат по-голяма трибуна на родните обреди, свързани с винарството и за тази цел са създали фестивала на виното и любовта.
Началото му се поставя с пресъздаване на „Делчевска сватба“. Показват се още и как се прави зарязване на лозето. Организира се и конкурс за най-добро домашно вино. Цялостната програма се представя под звуците на български традиционни фолклорни инструменти. Участие взимат и танцови школи, има дори и кукери.
10. Фестивал на рибата и виното, Бургас
Най-добрите приятели на бялото вино са морските дарове. А най-вкусните морски дарове са директно уловените от морето и приготвени пред очите на гостите. Всичко това събрано на едно място можеш да откриеш в Бургас, на фестивала на рибата и виното.
Освен вкусна храна и качествени български вина, публиката, която се допуска с вход свободен на територията на феста, е ангажирана и с много игри и забавления за малки и големи посетители.
Специална музикална програма допълва приятното преживяване. Няма да бъде пропусната и възможността за дегустация на подбрани сортове вино под звездите на чистото бургаско небе.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.