Един от вечните символи на морето – това е фарът. Даващ светлина на моряците, приветстващ ги пръв на брега, за тях фарът е нещо много повече от просто сигнална система. Той е символ на приближаващата суша. На дълго чакана среща с близки хора. Символ на дома.
А 18 август е Международният ден на фаровете, който се отбелязва за първи път в Шотландия през 1994 г. С напредъка на навигационната техника фаровете остават на заден план, като в момента работещите фарове по света са не повече от 1500, но пък представляват страхотна туристическа атракция.
Замислял ли си се колко фара има по българското Черноморие? Е, ние не можем да твърдим, че знаем всички, но сега ще те запознаем с поне 10 от тях 😉
1. Шабла
Можем да кажем, че това е фарът „най“! Най-северният, най-високият и най-старият за България. Намира се на 4 км източно от град Шабла. Официално е открит през 1857 г. Кулата на фара е единствената в страната ни, обагрена в два цвята – червено и бяло. До средата на миналия век 32- метровата кула е била изцяло бяла. Когато обаче Добруджа попада в границите на северната ни съседка, румънците го боядисват на ивици и остава така и до днес. В стените на фара има вградено послание от пазачите му отпреди 10 години. В него те посочват колко метра е разстоянието от брега до кулата и искат след време то да бъде измерено отново и сравнено. Посланието е завещано да бъде отворено и прочетено през 2056 г. Както се казва „Ми, то не останало…!“
2. Варна
Наричан още „Червеният фенер“ заради светлината, която излъчва, Варненският фар е разположен в пределите на пристанище Варна. Оптиката му е позиционирана на 15 м надморска височина и се забелязва от 10 морски мили. Оригиналният Варненски фар се е намирал на края на приморския вълнолом. Преди няколко години той е свален и оставен като експонат във Военноморския музей, а на негово място е сложен нов. Постаментът под фара на самия вълнолом е покрит с мозаечно платно от разноцветни камъчета, изобразяващо Св. Николай Чудотворец.
3. Бургас
Бургаският фар е първият български пристанищен фар. Намира се на територията най-голямото българско пристанище – това в град Бургас и за първи път светва през 1899 г. Макетът на фара е дело на първия бургаски контрабасист – Съби Денев. Фарът е толкова красив и значим за града, че до миналия век е бил символ на Бургас. А сега – една от атракциите му. Еднакво обичан за посещение както от местните жители, така и от туристите. Кулата е висока 14 м. и излъчва постоянна бяла светлина. В годините е била облагородявана два-три пъти, като последният е през 2003 г. – по повод 100 години от официалното откриване на пристанището в града.
4. Ахтопол
Най-южният български фар е може би и най-фотогеничният – това е този в Ахтопол. Сякаш „кацнал“ върху скалите в морето, той спира погледите на хората почти всеки път, когато бъде погледнат. Високата фарова кула, окъпана от бурни морски вълни или извисяваща се над спокойни води – винаги пренася наблюдателите сякаш в друг, приказен свят. Официално фарът е открит през 1932 г. Но 4 години след пускането му в експлоатация, силата на светлината му бива увеличена. Това се наложило поради факта, че зимно време оптиката се покривала с лед и ставала слабо забележима.
5. Нос Калиакра
Фарът, който днес можем да видим в близост до нос Калиакра, е всъщност новопостроеният през 1901 г. Това се е наложило, понеже силно земетресение почти е порутило първия построен там фар. Новата бяла фарова конструкция е висока почти 10 м. Близо четвърт век след официалното откриване на новото осветително тяло в близост до него са построени и жилищни помещения. На следващата година пък добавят още една придобивка – радиофар. За време с непрогледна мъгла, фарът е снабден от 1955 г. с наутофон – издава звуков сигнал за ориентир на всеки 30 секунди.
6. Нос Емине
Сгушен в непосредствена близост до село Емона, фарът на нос Емине е вероятно най-красивият български морски фар. Но и най-труднодостъпният, защото тук Стара планина среща морето с почти отвесни скали. Той е недостъпен отблизо, понеже се пада в обсега на военна територия. На тази територия е разположена и метеорологична станция на БАН. Фарът заработва през далечната 1880 г., което го прави и един от най-старите в страната.
7. Остров Св. Анастасия
Единственият обитаем остров на територията на България също разполага с фар. Той се намира в северната част на острова. Бялата светлина на фара проблясва на всеки 8 секунди. Толкова е силна, че нощем спокойно и с невъоръжено око може да бъде забелязана от морската градина на вторият ни по-големина морски град – Бургас. Морският фар влиза в експлоатация през 1914 г. 18 години по-късно е модернизиран – електрифициран е.
8. Царево
При силна буря, функциониращият от 1936 г. морски фар в Царево, беше разрушен. Това наложи изработката на нов, който се превърна и в забележителна туристическа атракция. През 2012 г. на мястото на стария фар беше поставен бронзов постамент с облика на кариатидна женска фигура, по облик на тези от тракийската гробница в Свещари. Безспорно се превръща в отличителен белег на Царево, откакто е пуснат в експлоатация. Определено си заслужава да го посетиш, ако имаш път към южното ни Черноморие.
9. Несебър
Старият фар в Несебър в наши дни служи само като романтично допълнение към заобикалящата приказна обстановка. Той представлява не много висока кула – малко над 7 м и е пуснат в експлоатация през 1932 г. Интересното при него е, че е изработен от дялан камък. През 1954 г. обаче, след построяването на вълнолома, той губи своята функция. И вместо него на нова позиция е поставен нов фар, който е крайно непривлекателен и неатрактивен – просто една метална конструкция с активна светлина за навигация на плавателните съдове в морето. Но какво да се прави, понякога новото не е по-добро от старото. Поне на вид в този случай.
10. Маслен нос
Информация за наличието на фар на това място е още от XIX век. Фарът, който работи и до ден днешен, е построен през 1930 г. Представлява висока каменна кула, обагрена в типичния бял цвят. 7 години след построяването му към него е пристроена каменна постройка – наутофон. Неговата функция е да навигира звуково при нефункционалност на фара или при много гъста мъгла. Тук, в близост до фара, е разположена и базата на Института по океанология към БАН.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.