Свалбард. Мястото, на което температурите падат до минус 30 градуса, а децата спят отвън. Нищо не вирее и не расте, храната идва с кораби, а „Ноевият ковчег за земеделски култури”, съдържащ 2 милиарда зърна, се крие именно там. Измежду ледниците! Място, което определено трябва да се посети.
Нетипично, далечно и студено са само част от думите, които сигурно ви идват на ум, когато чуете за Свалбард. Точно това е името на острова, който е на около 1000 км от Северния полюс и гордо държи титлата „Последната твърда земя преди Северния полюс”. Едно необикновено място, което може да остане завинаги в сърцата ви, ако му позволите. И именно като такова, интересните факти за него не са един или два.
Да започнем с това, че в столицата има само един супермаркет. А какво ще кажете за това, че котките са забранени? Или това, че на острова не се раждат деца и технически никой не е местен? А как ще се почувствате, ако трябва да си свалите обувките, когато отидете на кафе, ресторант или в хотел? Защото точно това ще се случи. Приемете го като поредния местен закон.
А споменахме ли, че продуктите в супермаркета може да ти се сторят безумно скъпи? Какво ще кажете за диня за поне 18 евро? И все пак, ако още не сте се отказали, а сте по-скоро любопитни, нека да ви разкажем и за фактите, които може би ще ви накарат да посетите това магично и красиво място.
1. Най-вероятно ще видите бели мечки
В Свалбард е много разпространено едно изречение, гласящо, че е много по-вероятно да срещнете бяла мечка, отколкото човек. Този застрашен от изчезване сухоземен хищник може най-спокойно да бъде засечен на територията на острова. Запознати с този факт, гражданите никога не забравят отворена вратата на дома или на колата си.
Колкото и красиви да са тези снежни животинки, безопасността е на първо място и именно затова е силно препоръчително да не се разхождате невъоръжени извън центъра на града. И все пак да се похвалите, че сте видели бяла мечка си е доста готин спомен от едно пътуване, нали?
2. Чакат ви много сладки моржове за едно уникално фото сафари
Какъв по-добър начин да опознаете едно място от това да видите неговите обитатели, в частност – животните. Свалбард предлага възможност да откриете разнообразната дива природа и спиращите дъха пейзажи на този снежен остров. Само за от 3 до 5 часа ще бъдете отведени до отдалечени места с изключителна красота и ще можете да преоткриете вътрешния си изследовател.
Не е нужно да сте професионални фотографи, за да предприемете това приключение. С вас ще има опитен фотограф на диви животни, който ще ви помага с всичко необходимо. На вас ви трябва само желание, камера и дебели дрехи. А сладките моржове са само част от животните, които ще позират пред обектива ви.
3. Моторни шейни, ледени пещери, разходка с лодка, кучешки впряг
Можеш ли да избереш само едно? Това са част от приключенията, които може да изживеете, ако веднъж решите да замените банските с пуловер и си подарите една различна ваканция. Всяко едно от тях си има своя чар и си заслужава да опитате от всичко. Ако още не ви звучи примамливо, ще вметнем само, че моторните шейни могат да се карат и през нощта на слънце.
Точно така. В летния сезон, когато Слънцето не залязва, имате възможност да направите среднощно слънчево препускане с моторни шейни. Обиколката ще ви преведе през блестящи, покрити със сняг пейзажи, които са в пълен тандем на ледените ливади на Свалбард. Преживяване, което дълго ще ви топли душата. Нищо, че тялото ще измръзва.
4. Може да хванете периода на постоянна дневна светлина
Ако изберете да посетите Свалбард през летния сезон може да станете свидетели на невероятен феномен – слънце 24 часа. На 19 април Слънцето изгрява над ледения остров и остава така за 4 месеца. Говорим за постоянна дневна светлина. Без залез.
Така наречените полярни дни дават много нови възможности за обикаляне и опознаване на острова, а ако се чудите как става спането нощем, пригответе се да видите много плътни завеси и нощни маски за сън – навсякъде!
5. Може да хванете периода на постоянен мрак
Ако пък дневната светлина 24 часа не е точно вашето нещо, не се притеснявайте, може да отиде в Свалбард и в период на 24 часа пълен мрак.
От ноември до януари жителите на Свалбард се движат с фенери, сложени на главите им, а като изключим и това, че е абсолютен мрак, животът си тече по същия начин. Хората работят, ходят на кино, на ресторант, ходят си на гости. Разбира се, отделят по 20 минути за обличане и после за събличане преди да влязат в някое помещение, но с всичко се свиква, предполагам.
Островът се намира толкова на север, че наклонът на Земята го крие от слънцето в продължение на 4 месеца. 2 от тях са в пълен мрак, а през останалите има малък промеждутък с леко синя светлина. И въпреки че звучи страшно и сигурно немислимо за живеене, хората от Свалбард споделят, че предпочитат полярните нощи пред полярните дни, защото всичко им се струва много по-уютно и далеч по-магично.
6. Северното сияние чака на всеки ъгъл
Нека не се лъжем, че красотата на такива места, като Свалбард, е именно през зимата и най-студените месеци. Тогава може да видите най-красивите снежни пейзажи, най-сините замръзнали води и разбира се, Северното сияние.
Това е преживяване, което всеки трябва да усети, и ако сте в Свалбард, то вие сте на точното място. Всеки ден и всяка нощ е възможност да ви се усмихне късметът или по-скоро да ви се усмихнат зелени танцуващи линии в небето.
7. Дядо Коледа може би живее там
Според стара градска легенда Дядо Коледа живее в стара, затворена мина на склона на планината с изглед към главния град на Свалбард. През цялата година тя е пуста, прозорците са тъмни и влизането е абсолютно забранено за всички. Всичко се променя във вечерта на 1 декември, когато жителите на града се събуждат от светлини, идващи от вътрешността на мината. Това е знак, че Дядо Коледа се е завърнал.
Над мината има ярка светлина във формата на коледна елха, а в подножието на планината, по пътя за нея има появила се от нищото пощенска кутия. Цялото селище е поканено да направи празнична разходка, като на всички се раздават запалени факли, а уличното осветление е изключено.
Децата, а и всички други желаещи, разбира се, могат да сложат своето писмо в кутията и да чакат то да бъде прочетено от Дядо Коледа. Всичко това, не веднъж или два пъти, се случва и под светлината на Северното сияние, което само доказва, че определено има магия на този остров.
8. С население под 3 хиляди души, спокойствието е на пиедестал
На Свалбард се намират четирите най-северни постоянно населени места на планетата. Този факт сам по себе си ни води и до извода защо има само 3 хиляди ентусиасти, готови да живеят в съжителство с белите мечки. Ако трябва да направим разбор на населението, то той би изглеждал така: Лонгирбюен (столицата) – 2300 души, Баренцбург (вторият по големина град) – под 500 души, Пирамида – призрачният град или изоставено въгледобивно селище, което някога е имало над 1000 жители, но сега има само хотел, който през лятото приема посетители и има 15 души персонал и Ню Олесун (най-най-северното селище) – под 30 души, все учени, изследователи, търсещи по нещо.
Малко, но сплотени и задружни! Това са думи, с които местните се описват, и казват, че винаги биха посрещнали новодомци с отворени обятия и със запалени камини. Да не забравим да споменем и че там местно население няма. Всички са новодошли. И може би сега чакат точно вас.
9. Престъпност няма
Сигурно заради отдалечеността или заради малката населеност, или просто защото такива места събират само разбрани, авантюристични и сплотени хора, каквато и да е причината, резултатът е факт – престъпност няма. Смело можем да кажем, че Свалбард е едно от най-безопасните места на света. Все пак хората нямаше да си оставят децата да спят навън, ако не беше така, нали?
А между другото, това със спането навън се прави, защото силно се вярва, че ежедневната дрямка в студа насърчава по-дълбок и спокоен сън. А естествената светлина помага на редовните циркадни ритми, подобрявайки качеството на съня. Това е практика както в домовете на децата, така и в училище.
10. Вледеняващо красиво е
Да си го признаем – да, студено е, да, далече е, да, странно е, но е ужасно красиво. Има нещо в ледените пейзажи, което ги кара да оставят някак по-дълбоки следи у нас, дори и от плажовете с кристални води. Пухкав сняг, ледено сини води, полярни мечки, елени, чудати животни, далеч от суета и прекомерно консуматорско общество, Свалбард е място, извадено от приказките. Място, за което четем в детските книжки и сънуваме през нощта. Място, което заслужава нашето внимание. Снежна магия, която трябва да е в списъка ни с дестинации.
Йоана намира себе си в пътуването, писането и откриването на красивото. Мечтае да види света и да продължава да развива креативността си. Вярва, че човек сам може да създаде своята приказка.