Какво представлява съвременният будител? Има ли някакво определение в тълковния речник? Може би хората, които ни учат, че е важно всеки ден да правим по една, може и малка, крачка към великата цел, която сме си поставили. И никога да не се отказваме, ако силно вярваме в нея? Навярно си съгласен с това.
А сещаш ли се за някой, който ти е вдъхнал това усещане? Някой, който те е накарал да се почувстваш силен, можещ, окрилен към новите си желания и стремежи? Някой, който да ти е послужил за пример? Ако се затрудняваш, днес ще споменем няколко имена, на който мислим, че е добре да спреш вниманието си. И ако ти подействат мотивиращо, значи настина отговарят на критериите за „съвременен будител“.
1. Виктория Бешлийска
Има една жена, която започва блог, уж леко на шега, посветен на старите български думи. Всеки ден качва архаична дума и обяснява какво е нейното значение. Този блог носи името „По дирите на думите“, а тази жена – Виктория Бешлийска. След разрастване на интереса от страна на публиката към блога ѝ, Вики издава и първия си роман – „Глина“ (който жъне истински фурор и няма как да не ти е попадал като заглавие някъде). Всичко това тази дама прави от любов към езика ни и от стремеж за завръщане към корените ни, а не да бягаме от тях. Произходът трябва да е повод за гордост, а не за срам и тя доста убедително дава пример как да се възпитава това усещане у подрастващите. А нали точно това е делото на всеки будител? Значи Виктория Бешлийска заслужено може да бъде смятана за такъв.
2. Георги Господинов
През 2023 година, точно навръх най-големия ни празник – 24 май, Георги Господинов спечели литературния „Оскар“ за годината – т.нар. награда „Букър“. Той и неговият роман „Времеубежище“ показаха, че не е важно от колко голяма страна идваш и къде живееш, важна е само любовта, страстта към словото и това да имаш какво да кажеш на околните, но с правилно подбраните думи! Толкова докосващ е романът на Господинов, че дори и да не си бил част от това поколение, за което се разказва в него, успяваш да се потопиш и някак мисловно да се приобщиш към него. Това велико умение, тази тайнствена магия могат да сътворят само достойните и истински будители на родната реч, какъвто доказано е Георги Господинов!
3. Борис Бъндев
В България близо 120 хиляди души страдат от загуба на слуха, независимо дали пълна или частична. Тяхната връзка с останалия свят е жестомимичният език, който се владее от малцина. Именно това е и борбата на Борис Бъндев – да подобри условията на живот на глухонемите хора в заобикалящата ги среда. Той самият знае колко трудно е да бъдеш човек с подобен проблем, тъй като родителите му са глухи. Твърди, че родният му е език е жестовият (защото чрез него е общувал с най-близките си като малък) и след това проговаря български. На това дело посвещава и живота си, създавайки фирмата си. Чрез нея се опитва да подобри към по-положително отношението на околните към глухите хора в България. Точно като един истински будител.
4. Проф. Мартин Вечев
Благодарение на проф. Мартин Вечев българските компютърни и информационни науки бяха изтласкани стъпало нагоре. По негова инициатива е създаден Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии в София. Плод на неговите усилия е подсигуреното българско и международно финансиране на структурата за идните 10 години! Вкарва лъч светлина, че и у нас имаме достатъчно добро ниво на обучаващи, както и на усвояващи новите знания, актуални в цял свят. И това го прави единственият българин, притежаващ 2 гранта от най-високо реномираната програма в Европейския съвет за научни изследвания! Един достоен човек, който може да бъде наречен съвременен будител!
5. Елена Панайотова
През 2022 година филмът на Зорница София „Майка“ бе един от най-гледаните, но и най-поучителните и донякъде тежки филми, давани по родните кина. Той разказва историята на една жена, която създава театрална школа за децата, лишени от родителска грижа, от дома в родното ѝ село – Широка Лъка. И така повече от 15 години тази дама развива идеята си и в нея включва и деца сираци от околията, дори от цялата страна. На голям фестивал в селото, английски бизнесмен харесва идеята ѝ и предлага да бъде приложена в подобен дом в Кения. Историята успя така да трогне публиката, защото в основата ѝ стои действителна история от реалния живот. И името на тази добродетелка – будител е Елена Панайотова.
6. Създателите на „Знам.бе“
Няма година, в която да не ни покажат ужасяващите данни как нивото на грамотност у подрастващите намалява. Тази плашеща статистика е подтикнала младите иноватори Иван Йонков, Ангел Георгиев и Виктор Балабанов да дадат своя принос към повишаване на броя грамотни и интелигентни млади българи. Те създават платформата „Знам.бе“, в която чрез иновативни методи и продукти провеждат по интригуващ начин обучения във връзка повишаване знанията на децата, но обвързани с програмата на образователната система в България. Истински будители, нали?
7. Арх. Дора Иванова
Доста шум се вдигна около идеята за възстановяване на паметника „Бузлуджа“. Но знаеш ли кой е създателят на тази идея? Един съвременен будител – арх. Дора Иванова. Нейната кауза е монументът да бъде реставриран и обществото да има възможността да се докосне до неговата красота. Тя толкова гори в тази идея, че дори посвещава дипломната си работа на нея! Тя знае, че това е архитектурна забележителност с висока стойност и буди интерес не само у българи, но и у много чужденци туристи. И точно с тази цел иска да му вдъхне нов живот – за да бъде отново част от възможните забележителности за посещение!
8. Силвена Христова и Красимир Ламбов
Децата, родени със синдром на Даун, стават все по-срещани, а обществото ни е някак все още неподготвено за общуване с хора като тях. Затова Силвена Христова и Красимир Ламбов искат да променят ситуацията. Особено след като самите те стават родители на дете с този синдром. За да споделят опита си, те създават свой канал в интернет и малко по малко започват да качват видеа. Те отразяват ежедневието на семейството им и как се справят с битови ситуации. За тяхна изненада тези клипове правят за отрицателно време хиляди гледания. Така разбират, че са полезни и решават да основат Фондацията си „Живот със Синдром на Даун“. Чрез нея те повишават нивото на информираност сред хората по повод имащите този Синдром. Достойни съвременни будители!
9. Турхут Исмаил
Вярата е нещото, което е съхранило всеки народ през вековете. А неин дом са храмовете ѝ. В това силно вярва и несебърлията Турхут Исмаил и именно това се превръща е негова кауза – да запази и разпространи вярата, чрез нейните храмове. Освен действителен строеж той се занимава и с реставрирането на съществуващи вече. До момента е вдъхнал нов живот на поне 13 църкви, храма и параклиса. Отделно са и даренията, които прави по повод други дори международно разположени такива – например Желязната църква в Истанбул.
10. Димитър Гилев
Да си учител е призвание, а не професия – надали има две мнения по този въпрос. И Димитър Гилев от Свиленград доказва, че е точно такъв. Учител по история, който понякога влиза в часовете си облечен като хайдутин, друг път – като четник, а трети – в селски дрехи от миналото. Така запалва интерес у децата към своя любим предмет – история. Но не всичко приключва в часовете. За по-любознателните има и канал в интернет, в който качва видеа също на историческа тематика. Той безспорно е един от любимците на учениците не само в града си, но и в страната. Това се доказва през 2021 г., когато грабва приза „Любимец на България“ в конкурс на БНТ.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.