Според православния календар празникът Йордановден ознаменува кръщението на Исус Христос от Йоан Кръстител в река Йордан. В момента на кръщението небето “се отваря” и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: “Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение”. Оттук и названието на празника – Богоявение.
Празникът има различни имена в различните области на страната, като някои от тях са Кръстовден, Водици или Водокръщи. Наречен е така, защото на този ден всеки, който иска да е здрав през годината се окъпва или поне се измива във водите на местната река. С него се слага край на така наречените „Мръсни дни”.
На този ден навсякъде, където има водоем, се извършва ритуалното хвърляне на кръста от местната църква. След изваждането му се служи тържествена литургия, наречена Велик водосвет. На нея се обновява светената вода в храмовете. От нея всеки носи вкъщи. Тя пази от болести и пречиства душата. Пази се през цялата година за тежки моменти в семейството, ако някой легне болен.
Обичаят за поливането на всички именници с вода се е запазил и до днес, като част от ритуалните измивания и пръскания с вода на Богоявление. Днес повод по почерпят имат Йордан, Йорданка, Данчо, Дана, Божан, Божана, Боян, Бояна, Бонка, Богдан, Богдана, Боголюб и Боголюба.
Ето 10 популярни личности, които празнуват днес.
1. Йорданка Христова
Неостаряващата звезда на българската естрада Йорданка Христова е родена на 10 септември 1943 г. в София. Завършва естрадния отдел на консерваторията и още през 1964 г. прави първото си турне в Румъния. През 1966 г. печели първа награда на първия Златен Орфей с песента „Делфините“. Повтаря успеха си през 1967 и 1975 година. Вечната ѝ песен обаче се оказва „Песен моя, обич моя“, която макар и с трета награда от конкурса и до днес остава един от символите на естрадата. Рециталите на Йорданка се разпростират на всички континенти. Участва и печели фестивали в Брашов, два пъти в Сопот, Полша, Варадеро, Будапеща, Дрезден, Истанбул, Витебск. За Йорданка се знае, че вече повече от три десетилетия е най-известната чуждестранна певица в Куба. Хиляди жени на Острова на свободата са кръстени на нея и носят нейното типично българско име, а спекулациите за отношенията ѝ със споминалия се наскоро кубински лидер Фидел Кастро не секват и до днес. За Йорданка са снимани 4 телевизионни филма.
2. Йорданка Фандъкова
Първата жена-кмет на София Йорданка Фандъкова завършва 35-та руска езикова гимназия „Добри Войников“ в София и Софийския университет „Св. Климент Охридски“ със специалност „Руска филология“. От 1985 година работи като учител, след това и директор на 73-то СОУ „Владислав Граматик“ в столицата. През 2005 година Фандъкова става заместник-кмет на Столичната община по култура, образование и спорт. На парламентарните избори през юли 2009 година тя е избрана за народен представител от ГЕРБ. В Народното събрание обаче не остава дълго, тъй като на 27 юли е избрана за министър на образованието, младежта и науката. През септември 2009 година ПП ГЕРБ обявява кандидатурата на Фандъкова за кмет на Столичната община. Печели изборите с 67% от подадените гласове. През 2011 година е обявена кандидатурата ѝ за нов мандат за кмет на София на предстоящите местни избори. На 23 октомври 2011 г. Фандъкова печели вота. На следващите кметски избори, през 2015 година, Фанадъкова отново се ползва с най-голямо доверие на избирателите и отново печели изборите за трети пореден път. Йорданка Фандъкова е омъжена за педиатъра Юри Фандъков, имат дъщеря.
3. Йордан Йовчев
Йордан Йовчев е първият българин с по два медала от две Олимпиади и двукратен световен шампион (земя и халки) по спортна гимнастика. Данчо Йовчев е и единственият гимнастик, който записва участие на шест поредни Олимпиади – от 1992 до 2012 година. Роден е на 24 февруари 1973 година в Пловдив. Първите си крачки в голямата гимнастика прави когато е едва 7-годишен. След Олимпийските игри в Атланта през 1996 година Йовчев остава да живее и работи в Америка. Там съпругата му Боряна го дарява със син – Джордан. Въпреки многократните покани да се състезава за САЩ, Йовчев остава в българския национален отбор и печели за страната ни четири световни титли и четири олимпийски медала. Има и европейско злато на халки от шампионата в Патра през 2002 г. Освен това е многократен медалист от световни и европейски първенства. На олимпийската квалификация в началото на 2012 г. именитият ни гимнастик влезе в историята на своя спорт като единствения състезател, който ще участва на шест поредни Олимпиади. Освен това той бе избран от Българския олимпийски комитет за знаменосец на олимпийската ни делегация на откриването на Игрите в Лондон, които се проведоха през 2012 година.
4. Йордан Караджов
Един от най-емблематичните гласове на родната рок сцена – Йордан Караджов е роден през 1952 година в София, кариерата му започва още през 1969 година в група към читалище „Светлина“. Две години по-късно става част от „Златни струни“, а през 1978 година е един от основателите на група „Сигнал“, която се превръща в емблема за българската рок музика. Заедно с групата изпълнява десетки вечни хитове като „Може би“, „Да те жадувам“, „Мина и Лора“, „Радио“, „Сбогом“, „Лодка ли е любовта“ и много други. Любопитен факт е, че първият запис на Данчо не е на рок парче, а на песента „Дилмано Дилберо“ по аранжимент на Найден Андреев. Записът е направен в Радио София през 1972 г. От над 30 години е женен за своята съпруга Марияна. Има две деца – син Даниел и дъщеря Лора, която също се изявява на музикалната сцена. В своята кариера досега Данчо Караджов има над 5 000 концерта, като през ноември 2014 година „Сигнал“ препълни столичната зала „Арена Армеец“ за юбилеен концерт по повод 35-ата годишнина от създаването на групата.
5. Йордан Лечков
Известният български футболист Йордан Лечков е роден на 9 юли 1967 година в град Стралджа. Завършва образованието си в Сливен. Още на 10 години започва да тренира футбол, а първите си стъпки в спорта прави във ФК „Сливен“. През 1991 година преминава в редиците на ЦСКА. През есента на 1992 г. облича фланелката на немския отбор от град Хамбург „Хамбургер Шпортферайн“ и става първият българин, който се е наложил в Бундеслигата. През 1993 г. е определен за най-добър халф в Бундеслигата. В отбора Лечков остава 4 години. Този период е и най-успешният в кариерата му. През 1994 година националният ни отбор се класира на престижното четвърто място на Световното по футбол в САЩ, а Лечков е определян за едно от „златните момчета“ на България. Заради високите успехи, заедно с целия национален отбор, е награден с орден Стара планина от президента Желю Желев. През 1998 година Лечков слага край на футболната си кариера и се отдава на развитието на бизнеса в родния си Сливен, а през 2003 година е избран за кмет на града, през 2007 г. е преизбран за втори мандат. Йордан Лечков е женен и има двама синове.
6. Богдана Карадочева
Кралицата на шансона Богдана Карадочева е родена в София на 19 юли 1949 година. Тя е само на 14 години, когато изгрява звездата ѝ. За първи път пее пред известния музикант и композитор Вили Казасян в популярното музикално състезание от 60-те години на миналия век „Микрофонът е ваш“. Нейният контраалт очарова музиканта и не след дълго се появява първият афиш с нейното име. През 1965 година Богдана осъществява първия си концерт и първия си запис („Тази вечер аз съм хубава“). Всички признават нейния талант и международният успех не закъснява: печели редица музикални награди от престижни конкурси. Истинското признание обаче предстои – звездата ѝ заблестява с пълен блясък на фестивала „Златният Орфей“ през 1969 г., когато тя печели голямата награда. През 1970-те години пее с известни изпълнители, като Жилбер Беко, Клиф Ричард, Шарл Азнавур. Гастролира в много страни по света. През 1980-те години записва няколко хита заедно със съпруга си – композиторът Стефан Димитров, има дуети и с Васил Найденов. В началото на 90-те гласът ѝ можеше да се чуе на всички митинги на СДС, а песента „Дано, дано“ се превръща в химн на надеждата. Сред най-известните ѝ песни са „Остаряваме бавно“, „Иване, Иване“, „Помниш ли ти“ – дует с Емил Димитров, „Нова година“.
7. Йорданка Варджийска
Известната фолклорна и поп-фолк певица Йорданка Варджийска е родена в Благоевград. Завършила е актьорско майсторство в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Сред основателите е на фестивалите „Пирин фест“ и „Пирин фолк“. Репертоарът ѝ включва разнообразие от авторски песни на фолклорна основа и народни песни, предимно от македонската област. Има издадени 4 солови музикални албума и 3 дуетни. Автор е на много текстове за песни, както и на музиката към тях. За най-големите ѝ хитове се считат песните „Обичам те“ и Приятели”.
8. Богдан Томов
Богдан Томов е роден в София на 6 декември 1956 г. Бил е сценичен работник в националния музикален театър „Стефан Македонски“, но неговата страст е музиката. Завършва Естрадния отдел на Музикалната академия в класа на Ангел Заберски през 1983 г. Първата му значителна изява е в мюзикъла „Утре в десет“, където изпълнява една от централните роли и участва в сценичната и телевизионната постановка. От същия мюзикъл е и първият му запис – „Студентски рок“. Богдан е водещ на телевизионните предавания „Лабиринт“ и „Пресечна точка“ в периода 1995–1999 г., а през 1998 и 1999 г. – на младежкия конкурс за певци на „Златният Орфей“. През 1999 г. осъществява турне в 36 града на България при голям успех. Сред популярните му песни са „А сега на къде“, „Просто съпруг“, „Студентско лято“, „Ще се моля“. Богдан Томов е автор и изпълнител на химна на един от най-популярните български футболни отбори – Локомотив (София).
9. Йордан Георгиев (Данчо Стълбицата)
Първият роден радио DJ Йордан Георгиев, известен на широката публика с псевдонима си Данчо Стълбицата е роден на 24 юни 1950 г. в София. Работи повече от 40 години в националното радио. Журналист и водещ на редица музикални предавания в радиото, сред които и най-старото музикално предаване в ефира на програма „Хоризонт“ – “Музикална стълбица”, започнало още през 1976 година, от където идва и прякорът му. Данчо има над 20 плочи и 8 CD-та с “Балкантон” – негови компилации. През 1979 г. печели втора награда на Международната олимпиада на Радио Будапеща – Унгария. Работил е като DJ в бившата ГДР, Кипър и Русия, както и в цяла България. На 9 март 2014 г. националната DJ лига го удостои с почетен приз за цялостно творчество и принос към DJ-движението в България. Йордан Георгиев е разведен, има син, който също се казва Йордан.
10. Йордан Камджалов
Йордан Камджалов е един от водещите европейски диригенти, които успяват да предизвикват музикалните конвенции – така, че да ги променят. Дирижирал е десетки оркестри по света, сравняван е с легенди в дирижирането като Тосканини и Челибидаке, носител е на различни престижни награди. През 2011 е избран с пълен консенсус за Генерален музикален директор и Главен диригент на забележителния културен център Хайделберг измежду над 150 кандидати, като реализираните в неговия мандат концептуални сезони са най-касовите в историята на операта и оркестъра на града и до момента е единственият чужденец, заемал този пост. Прекратява предсрочно договора си на генерален музикален директор, поставяйки като приоритет международната си дейност и творчески визии, и остава в музикалния живот на Хайделберг като гост-диригент.
Юлиян Лазаров е журналист с дългогодишен опит в радио и телевизия. В професионалната му биография са БНР, Нова ТВ, Радио Energy, ТВ Европа и др. Обича спорта, музиката и стойностното кино.